MUSTAFA ALTIKATOĞLU

MUSTAFA ALTIKATOĞLU

ARAŞTIRMACI - YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA ŞÜKRANLA

A+A-

Hepimiz, Koronavirüs sebebiyle sağlığın kıymetini,  sağlıklı kalmak için uymamız gereken kuralların ne kadar önemli olduğunu sağlık çalışanlarının değerini çok daha iyi anladık. Bu sağlık ordusu hayatlarını hiçe sayarak ailelerini, çocuklarının ihmal ederek fedakarlıkla bizleri tedavi etmeye kurtarmaya çalıştılar, halen de çalışıyorlar. Kar kış soğuk demeden en ücra köylere ulaşabilmek için yaya yürüdüler, üşüdüler, yoruldular, hayatlarını riske attılar. Evlerine gitmediler, tatile çıkmadılar, sevdiklerinden uzak kaldılar. Birilerini, birilerimizi kurtarmak azmiyle ölmekten korkmadılar. İste yine bir canı kurtardık sevincini yaşayabilmek adına canlarını hiçe saydılar. Bu uğurda kendileri 'Can' verdiler...

Doktorundan hemşiresine ve diğer personeline kadar, bütün sağlık çalışanlarımıza minnettarız. Onlara hayatlarımızı kurtardıkları için büyük şükran borçluyuz. Bu uğurda canlarını kaybedenlere binlerce rahmetler diyorum.Sağlık ruhen bedenen ve sosyal tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Sağlık, insan hayatı üzerinde etkili olan en önemli kavramların başında gelir. İnsan, sağlık dışında ki bütün imkanlara sahip olsa dahi, bunları kullanabilmek için sağlığa ihtiyaç duyar. Sağlık, kaydedildikten sonra değeri anlaşılan bir kavramdır. Bütün dünya fertleri, nerede olursa olsun kaliteli sağlıklı bir hayat hakkına sahiptir.

Sağlık çalışanlarına karşı saygılı, anlayışlı, değer veren bir tavır içinde olmak onları rencide edici her türlü davranış ve söylemlerden uzak durmak vefa borcumuzdur. Sağlıktan büyük zenginlik yoktur. Her şey, sağlıkla güzeldir. Sağlıklı yaşayan, sağlıklı yaşlanır. Hayallerimiz, hedeflerimiz, hayatta bizi ayakta tutan her ne varsa hepsinin ana kaynağı sağlıktır. Toplumun sağlığı, bireylerin sağlıklı olmasıyla mümkündür. Mutlu bireyler ve toplumlar olmamız için gereken ilk şart sağlıklı olmaktır. Temiz su temiz gıda temiz çevre de sağlığın temelidir. Sağlıklı olma da, temiz beslenme, temizliğe dikkat egzersiz zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, temiz hava, yaşama sevinci ve stressiz hayat, zararlı ortamlardan uzak durmak gibi tedbirlerden çok önemlidir.

Sağlığın kıymeti, bazen kaybettikten sonra daha iyi anlaşılmaktadır. Çekilen sıkıntılar bizi ve sevdiklerimizi üzmekte, bazen telafisi imkansız zararlara, acılara sebep olmaktadır. Bizim ve sevdiklerimizin mutluluğu, sağlıklı olmamıza bağlıdır. Vücudumuz sağlıklı olduğunda beynimizde sağlıklı çalışmaktadır. Gençken yaptığımız her yatırım bize sağlıklı bir yaşlılık getirir. Hastalara yakalanma riskimiz azalır. Daha uzun ve huzurlu bir hayat sürme ihtimalimiz artar. Bu da mutlu bir yaşlılık demektir. En iyi şekilde beslenmeli, en iyi tedbirleri almalı, en güzel şekilde vücudumuzu korumalıyız. Hayat bizlere çok değerli bir hediyedir. Kendimize sık sık hatırlatmamız gerekmektedir.

Sağlıklı ve sevgiyle kalın

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">