MUSTAFA ALTIKATOĞLU

MUSTAFA ALTIKATOĞLU

ARAŞTIRMACI - YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Huzur

A+A-

Bu dünyada her şey maddiyat değildir. Derdi dünya olanın dünyalar kadar derdi olur derler. Bir tatlı tebessüm, bir içten gülümseme, bazen dünyalara değmektedir. İnsanları sevindirmenin en güzel yolunun, onları sevmekten geçtiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

Hayatta hep soruna değil, çözüme odaklanın. Asla karamsar olmayın. En zor şartlarda bile sonunun ferah olacağına fırsat olabileceğine ve güzelliklerin yaşanabileceğine inanın. Güzel konuşun, güzel söyleyin. İş yerinizde üzüntülü bir arkadaşınıza yardımcı olabileceğim bir şey var mı demeniz bile bir iyiliktir. Kaldı ki yardımcı olabilecekseniz olun. Göreceksiniz siz daha huzurlu olacaksınız.

Yine akşamları evinize,ailenize dönüşte olumsuzlukları değil olumlu gelişme oldu ise onları götürün. Aksine iş yerinde sokakta yaşanan sıkıntılarını evinize taşımayın. Siz derdinizi anlatıp rahatlayabilirsiniz ama evdekilerin sizden güzel bir haber beklerken dert duyması, sıkıntı duyması, sorun duyması onları daha da kasvete, daha da bunalıma sürükleyecektir.

Çalıştığınız yerde ki kişilerle iyi geçinin, iyi haberler söyleyin. Onların olumlu taraflarını öne çıkarın ve hatta gerekirse övün, şevklendirin, iyiliklerinden bahsedin. Onların dertlerini, problemlerini dinleyin, ortak olun. Onlara yardımcı olun. Onlara ümit, heyecan verin ve yaptıkları her işi başarabileceklerini söyleyin. Kimseye karamsarlık, ümitsizlik aşılamayın. Üç düşünün bir söyleyin. Beş düşünün bir yapın. Şunu hiçbir zaman unutmayın; Bir arkadaşı, bir dostu, bir yakınınızı kazanmak için belki yıllarınızı verirsiniz ama bir dostunuzu kaybetmek için belki yıllarınızı verirsiniz ama bir dostunuzu kaybetmek için bir saniye olabilir. Çünkü söylediğiniz kalp kıracak bir söz onu ebediyen kaybetmenize sebep olabilir. Bir kişi sizinle konuşup yanınızdan ayrılırken kendinize 'Bu benim yanımda benimle konuşurken ve benim yanımdan ayrılırken acaba mutlu olmuş mudur? sorusunu sorun. Eğer o kişi sizin yanınızdan ayrılırken mutlu olmuşsa inanın siz daha da mutlu olacaksınız. Bir deneyin göreceksiniz.

Karşımızda ki insana güzel bir kelime söylemek bile tatlı bir sohbetin başlamasına vesile olabilir. Yeter ki karşımızda ki insana samimi bir şekilde yaklaşalım. Oba gülümserken gülümsememize içtenlik katalım, yapmacık olmasın. Hiç kimse yapmacık ve sahte bir gülümsemeden hoşlanmaz. Söylediklerinizi candan ve canlı söyleyin. Konuşmanıza samimiyet ve canlılık verin. Olaylara olumsuz yönlerinden değil iyi yönlerinden olumlu yönlerinden bakın. İnsanlara samimi, candan, içten, güler yüzlü bir iletişim kuralım.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">