MUSTAFA ALTIKATOĞLU

MUSTAFA ALTIKATOĞLU

ARAŞTIRMACI - YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşlılık üzerine 1

A+A-

Yaşlılar bilhassa emekli olduktan sonra kabuğuna çekilip toplum tarafından işe yaramaz, iş göremez duygusuna kapılabilirler. Bu da gerek aile içinde ve gerekse toplumda bazı olumsuz ve sıkıntılara yol açmaya başlar.

Günümüzde şehirleşmenin arttığı görülmektedir. Bu da kişilerarası münasebetleri gevşetir, aile içinde ve evde kişilerarası ilişkiler azalıp Bağlar ile zayıflar. Yaşlı insan kendisi ile ilgilenecek, sohbet edecek, konuşacak kimseler arar. Bütün bunlara şimdi de bilgisayar ve hele hele internet ve dokunmatik telefonlar eklenince evlerde saatlerce kimse kimseyle iki kelime etmez ve bundan da en büyük zararı ne yazık ki yaşlılar görür.

Etrafındakilerin kendisinden uzaklaştığını düşünen yaşlı, hayatını kimseye muhtaç olmadan sürdürebilmek için geleceği ile ilgili bir yuva aramaya başlar. Bunun içinde huzurevleri açılmakta yaşlılara maaş bağlanmakta yapabilecekleri bir meşgale bulmaları ve daha çalışırken ileride zor durumda kalmamaları için sağlığına dikkat etmeleri sağlanmakta bunun için çalışmalar yapılmaktadır.

Günümüzde artık büyük ailelerin yerini küçük aileler almaya ve aileler parçalanmaya başlamıştır. Köylü ve toprağını terk eden genç nesil, kırsalda yaşayan yaşlı nine ve dedesini terk etmiş yıllarca onları ziyaret etmeden bir telefonla onları arayıp gönüllerini yapmış olmak ve görevlerini geçiştirmeye çalışmaktadır. Bizim kültürümüzün en büyük teminatı olan aile yapımız bilhassa bir asırdan beri Avrupalılaşma ve modernleşme uğruna çok zayıflamış. Günümüzde artık nine dede olmaktan öte anne baba bile terk edilip bağımsız bir aile adı altında sevgiden, saygıdan habersiz aile yapıları kurulmaya başlanmıştır.

Benim köyümde ailemiz kalabalıktı annem ve babamın dışında babaannem dedem beni dizinin dibine oturturlar, bana başından geçmiş onca hatıraları yaşadıklarını, tecrübe ve bilgilerini aktarırlardı. Benim ufkumun gelişmesine ve hayatıma yön verme konusunda büyük gayretleri ve katkıları olurdu. Yine babaannem ve dedem beni çok severler nereye giderlerse beni yanlarında götürürlerdi. Benim yetişmem de annem babam kadar onların da katkıları olmuştur bu vesileyle bütün yaşlılarımıza sağlıklı ve hayırlı bir ömür diliyorum. Devamı yarın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">