Erol ŞEKER

Erol ŞEKER

Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalfa, Çırak ve Usta idik, en güzeli Usta Öğretici olduk

A+A-

 

Bu sıralar Çarşamba’ da çok güzel çalışmalar oluyor dedik ya geçtiğimiz günlerde.

Dün de o güzel olan işlerden bazılarını sizlere aktarmak istedim.

Çarşamba’ da olması gereken ama yıllardır yapılmayanlardan;

İlki Çıraklık Meslek Okulu olarak bildiğimiz Mesleki Eğitim Merkezi bir ilke imza attı.

Geçtiğimiz aylarda ilçede açılan USTA ÖĞRETİCİLİK KURSLARINA katılanlara İlçede 20 yıldan bu yana eğitim veren okulda ilk kez bir belge töreni gerçekleştirildi.

Oysa kendi haline terk edilmiş, yada diğer adı ile kaderine terk edilmiş Çıraklık Meslek Eğitim Merkezi yıllardan bu yana kendi arazisi olmasına rağmen YAYGIN ÖĞRETİMDE olmaması ÖRGÜN EĞİTİM alanında olması nedeni ile kimsenin uğramadığı bir eğitim yuvası.

Sonra çıkıp bangır bangır bağırıyoruz. Bu İlçenin eğitimi düşük diyerek!. Burası da bana göre bir eğitim yuvası. Bu mesleğe ve yanında Matbaacılığa tesadüfen girdim.

Bunu herkes bilir. Asıl mesleğimiz Muhasebe bölümünden mezun olmamıza rağmen önce Muhabere sonra malulen emekli olunca Gazetecilik oldu. Bu işe başladığımda Matbaa aklımın ucundan geçmezken bir anda kendimizi matbaa da bulduk. Ama belgemiz yoktu ve bir şekilde belgeli olmak durumunda idik. Şükür bir habere giderken bilemezdik ki yıllar sonra haber olacağız.

Dün tam bir haber olduk aslına bakarsanız.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekilimiz İsa Uysal’ın dediği gibi, “Erol bey hep sen birilerini fotoğraflarını çekip haber yapıyorsun bu gün sen haber olacaksın. Gel şimdi senin fotoğrafını çeksin kendini haber yap” dedi.

Çok isabetli bir durum.

Ama en güzeli Okul müdürlüğüne geldikten sonra etrafını iyi dinleyen ve etüt eden Ahmet Durmuş kursiyerlerin temennilerini kulak ardı etmedi ve tören düzenledi. Belki de seslerinin çıkmasının ilk adımı bu tören olacak. Unutmadan bu okulun arsası var binası yok dedik. Bu konuda ileriki günlerde sizlere güzel haberler vereceğim. Ama işin güzel yanı esnaf olarak çalışan ve belge alan onlarca insan bu haberle Çıraklık Meslek Lisesinin değerini daha iyi anlayacaktır. Geç kalmadan kısa sürede gitmelerini belgelerini almalarını tavsiye ederim. Çünkü kısa süre sonra çok geç kalmış olabilirsiniz. Okul binası mı?. O konuyla alakalı başka gün yazacağım.

İkinci güzellik ise bir yıldır ilçemizde yüzme kursu veriliyordu. Filiz Ateş denilen Antrenörü fazla tanıyanınız yoktur. Anma tanıyan bilir ki inatçı ve idealist bir bayandır. İyi bir yüzme Antrenörüdür. Kısa zaman da Çarşamba da çok güzel aktivitelere imza attı. Şimdi sınırları taşmaya başladı. Onun bu azmini Bora Çiçek mükemmel şekilde ortaya çıkarttı ve dün yapılan yarışmada Samsun’ da ilk 4 e girdi. Kısa sürede çok şahane bir başarı. Bu öyküden de ileride bahsedeceğim.

Ama bu iki güzellik için Çıraklık Meslek Eğitim diğer adı ile Mesleki Eğitim Müdürü Ahmet Durmuş başta olmak üzere tüm Öğretmenlere ve yöneticilere ve aynı zamanda Yüzme Kursunda azmedip yılmadan mücadele eden ve belki de İlçede Kadınların gelecekte ki sesinin yükselmesine önderlik edecek olan Filiz Ateş ve ona destek olanlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Aslına bakarsanız her iki kulvarda da Çıraklıktan ustalığa yön veriliyor. Tıpkı başbakan Erdoğan’ın deyimi ile. Çırak olduk, Kalfa olduk, Usta olduk.

Ve bu gün biz bir farkla USTA ÖĞRETİCİ OLDUK.  U bakımdan ben çok mutlu oldun. Ya siz ne dersiniz?

Mutlu ve (sağ)- lıcakla kalın… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">