Acilen Desteklenmezse Tıp Fakülteleri Batıyor

Acilen Desteklenmezse Tıp Fakülteleri Batıyor

Yılda 35 milyona yakın hasta bakan tıp fakülteleri finansal krizler ve kaynak yetersizliğinden dolayı borç batağına düştü.

A+A-

Aşırı borçlanma ve öğretim elemanı kaybından dolayı tıp fakülteleri hissedilir derecede kan kaybetti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görevli olan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, ‘hastanede akciğer filmi yok’ diyerek Cerrahpaşa’nın yaşadığı mali sıkıntıyı Twitter’dan duyurmuştu. Türkiye genelinde 2,7 milyar lira borcu bulunan tıp fakültelerinde ekonominin nasıl çöktüğünü araştıran Üniversite Hastaneleri Birliği, tıp fakültelerinin borç batağından nasıl kurtulacağını ele aldı. Üniversite Hastaneleri Birliği’nin hazırladığı rapora göre, "Eylül 2014’e kadar üniversitelere acil para desteği yapılmalı."

Tıp fakültelerinde yaşanan mali krizi ifade etmek için bu raporu hazırladıklarını söyleyen Üniversite Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Haluk Özsarı raporla ilgili şu şekilde konuştu: "Üniversiteler mali sıkıntılardan dolayı şu anda finansal sorunlara eğilmiş durumda. Bu durum üniversitelerde verilen eğitim kalitesinin sorgulanmasına neden oluyor. Günümüzde tıp fakültelerinde verilen eğitim kalitesinin sorgulanması, gelecekte verilecek olan sağlık hizmetinin de sorgulanmasına neden olacaktır. Üniversiteler eğitim kurumu olduğu için finansal sorunlardan daha çok eğitim sorunlarına eğilmeli. Hazırladığımız bu rapor devletin makamlarına sunulmak için hazırlandı. Hazırlanan rapor tıp fakülteleri adına ilgili bakanlıklara iletildi.’’
Kaynak: Radikal


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">