MUSTAFA ALTIKATOĞLU

MUSTAFA ALTIKATOĞLU

DÜNYA HAYATI

DÜNYA HAYATI

Dünya hayatı rüya gibidir. Ölüm uyandırıp rüya bitecek, hakiki hayat başlayacaktır… ölmek Müslüman için bir nimettir. Peygamber efendimiz (sallahü aleyhi vesselem) “ölüm Müslüman için bir hediye bir kefarettir” buyurdu. O halde, ölmekten korkmamalıdır. Çünkü ölmek yok olmak değildir, ruhun bedene olan bağlılığının sona ermesi, bedenden ayrılmamasıdır.  Ölüm, bir evden bir eve göçtür. Müslüman, ölümü kötü görmez. Cenneti seven ve ona hazırlanan ölümü sever. Çünkü ölüm olmazsa cennete gidilmez. Allahu  tealayı  seven, ölümden korkmaz. Seven, daima ölüme hazır bekler. Çünkü ölümle, âşık maşukuna,  garip asıl vatanına kavuşmuş olur…

 Ölüm böyle olunca ölmeyi istemek gerekir mi? Peygamber efendimiz, ” ölümü istemeyin! Çünkü bir kişi iyi ise, yaşadığı sürece iyiliği artar. Kötü ise, doğru yola gelebilir” ve “sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, ‘Ya rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!’ desin.” buyurmuştur…  Dinimize bir müddet daha hizmet edeyim. Daha çok sevap kazanayım düşüncesiyle, ölümün hemen gelmesini istememek Allah sevgisine zıt değildir. ..

İyi kalpli bir vezir, yoksul ve muhtaçlara devlet hazinesinden borç para veriyor, borç alanlar “bunu ne zaman geri ödeyeceğiz?” diye sorduklarında, padişahımız ölünce ödersiniz” diyordu.  Bu duruma şahit olan biri padişaha gidip, “Efendimiz, sizin veziriniz devletinizin hazinesinden muhtaçlara borç para veriyor, vadesini de sizin ölümünüze bağlıyor. Demek ki niyeti kötü, sizin bir an önce ölmenizi istiyor, siz ölünce de paraları zimmetine geçirecek” diye gammazladı.

Bu gammazlık üzerine padişah ister istemez endişelendi. Kıymetli bir veziri böyle şey nasıl yapabilirdi. İnanılır gibi değildi. Kendisini çağırıp bunun sebebini sordu. Vezir dedi ki: “Padişahım söylenenler doğrudur. Ben hazineden muhtaçlara borç para veriyor, vadesini de sizin ölümünüze bağlıyorum. Ama bu sizin ölmenizi değil, tersine daha çok yaşamanızı istediğim için yapıyorum. Bilirsiniz ki her borçluya borcunun vadesi kısa gelir, vadesi dolmasın diye bakar, bunun için dua eder. Bu demektir ki borçlarını siz ölünce verecek olanlar, borçlarının vadesi dolmasın diye sizin ölmemeniz için dua edeceklerdir. Allah katında an makbul dualardan biri de borç altındaki kullarının duasıdır. Benim de maksadım ömrünüzün uzunluğu, sağlık ve afiyetinizdir.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MUSTAFA ALTIKATOĞLU Arşivi