TEMAdan Deniz Seviyesi Uyarısı

TEMA'dan Deniz Seviyesi Uyarısı

TEMA Samsun İl Temsilcisi Sönmez, deniz seviyesinin yaklaşık 20 santim yükseldiğini belirterek, “Yükselen deniz seviyesi medeniyeti tehdit ediyor” dedi

A+A-

TEMA Samsun İl Temsilcisi Ömer Faruk Sönmez, deniz seviyesinin geçen yüzyıla göre yaklaşık 20 cm yükseldiğini belirterek, “Yükselen deniz seviyesi medeniyeti tehdit ediyor” dedi.  Ömer Faruk Sönmez yaptığı açıklamada, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde iklim değişikliğinin küresel etkilerinden deniz seviyesindeki artış sorununa dikkat çekmek istiyoruz. İklim değişikliği, denize kıyısı olan ülkeler için de büyük tehdit oluşturuyor. Atmosferdeki karbondioksit miktarı, insan kaynaklı faaliyetler sebebiyle son 800 bin yıldır gelmediği bir düzeye geldi. Fosil yakıt kullanımı, ormanlar ve tarım arazileri gibi yutak alanların kaybedilmesi, hızla artan karbondioksit miktarı, iklimin insan kaynaklı sebeplerle değişmesine sebep oluyor. Değişen iklimler dünyadaki tüm ekosistemleri ve medeniyeti etkiliyor. Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların iklim değişikliğine bağlı olarak erimesi ile deniz seviyesi yükseliyor. Gerçekleşen kuraklık, sel, fırtına gibi aşırı hava olayları Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeyi ciddi şekilde etkiliyor. 2013 Dünya Afet Raporu en fazla ölümün siklon, sel ve su baskınlarında yaşandığını gösterirken, sel ve su baskınlarından dolayı 2 milyon insanın mağdur olduğu belirtiliyor. Türkiye’de de, tüm dünyada olduğu gibi, başta kuraklık ve seller olmak üzere meteorolojik ve hidrolojik afetler oldukça sık meydana geliyor, ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmaya göre, Türkiye’de insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olarak sadece büyük şehirlerde meydana gelen sel hasarlarının neden olduğu maddi kayıplar, depremlerin neden olduğu maddi kayıplara yaklaşmış durumda. Sadece yıldırımların yol açtığı can kaybı sayısı ise son iki yılda yüzlerce kişiye ulaştı” diye konuştu.

IPCC raporlarına göre, deniz seviyesinin geçen yüzyıla göre yaklaşık 20 cm yükseldiğini belirten Sönmez, “Dünya Çevre Günü sebebiyle, Birleşmiş Milletler’in dikkat çektiği iklim değişikliği kaynaklı deniz seviyesindeki artışa, binlerce bilim insanının katkı sunduğu Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporları da dikkat çekiyor. IPCC raporlarına göre, deniz seviyesi geçtiğimiz yüzyıla göre yaklaşık 20 cm yükseldi. Bu rakam her ne kadar düşük gibi görünse de, denizden yüksekliği yalnızca birkaç metre olan birçok ada devletinin varlığını tehdit ediyor. Üstelik bilim insanları, deniz seviyelerindeki artışın önümüzdeki yüzyılda da devam etmesini öngörüyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE RİSK GRUBUNDAKİ ÜLKELER ARASINDA YER ALIYOR”

İklim değişikliğinin sebep olduğu deniz seviyesindeki artışın, Türkiye’nin kıyı şeridindeki şehirlerini de tehdit etmesinin beklendiğini ifade eden Ömer Faruk Sönmez, şunları kaydetti: “Bu nedenle sahillerimizi doğal yapılarını bozmadan her türlü müdahaleden uzak tutmamız gerekiyor. Doğal varlıklarımız içerisinde korunması gereken sahillere yapılacak müdahaleler ileride beklenmedik yıkımlara neden olacaktır. Bununla beraber, Türkiye’nin içinde olduğu bölge için yapılan öngörüler, iklim değişikliğine bağlı olarak artacak kuraklıklara, su varlığının azalmasına ve ani yağışlarla gelebilecek sellere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini de gösteriyor. İklim değişikliği ile mücadele etmek için hala zamanımız varken harekete geçmemiz gerekiyor. TEMA Vakfı olarak, acilen fosil yakıta bağımlı hayat tarzlarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çiziyor ve meralar, ormanlar, denizler, nehirler gibi atmosfere salınan karbondioksiti tutacak yutak alanları korumamız gerektiğini belirtiyoruz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">