Havayla çalışan motora üniversiteden destek

Havayla çalışan motora üniversiteden destek

Havayla çalışan prototip motor üreten Manisalı mucit Hasan Hüseyin Toğan, ilgi odağı oldu.

A+A-

Ulusal birçok firmadan görüşme talebi alan Toğan’ı ziyaret eden Manisa Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Doç.Dr. Erbil Kalmış, prototip motorun daha büyük ölçeklisini yapıp Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde inceleneceğini söyledi.

Manisalı Hasan Hüseyin Toğan yaptığı buluşlarla ilgi odağı oldu. İHA tarafından ülke gündemine getirilen Toğan’a, birçok ulusal firma tarafından ürettiği motorla ilgili görüşme talepleri gelirken, Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç.Dr. Erbil Kalmış da Toğan’ı ziyaret ederek birbirinden ilginç buluşları inceledi.
Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç.Dr. Kalmış, medyada çıkan haberlere istinaden Hasan Hüseyin amcayı ziyaret ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"Amcamızın burada kendi gayretleriyle bir motor tasarladığını öğrendim. Gerçekten prototip bir motor yapmaya çalışmış. Bunu daha büyük bir ölçekte yaptırmaya gayret edeceğiz. Akabinde yeni yaptığı büyük ölçekli motorla birlikte Celal Bayar Üniversitesi makine mühendisliği bölümündeki hocalarımızın yanına gideceğiz. Onlara bu motorun nasıl çalıştığını ve bu motorun ülkemize katma değer sağlayacak bir ekipmana dönüşüp dönüşmeyeceğini Hasan Hüseyin beyle beraber tartışarak bir sonuca varmaya çalışacağız. Eğer hocalarımız bu gerçekten faydalı ülkemiz için yüksek katma değere sahip bir ürün derse, Hasan Hüseyin beye devlet desteklerinden hangisinin verebileceği noktasında kendisine bir yol haritası vereceğiz."

Hasan Hüseyin Toğan da yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Sayın müdürümüz geldi sağolsun beni ihya etti. Benim düşüncelerimi daha da genişletti. İnşallah ümit ederim böyle bir yardımda bulunurlar. Ben bu arada hayalimi gerçekleştirmiş olurum ayrıca topluma faydalı bir şeyler yapmış olurum.” 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">