Türkiye'de ilk ve tek tıbbı cihaz lisesi

Türkiye'de ilk ve tek tıbbı cihaz lisesi

Türkiye'de tıbbi cihaz üretiminde merkez olan Samsun'da sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılıyor.

A+A-

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  2017- 2018 yılında 60 öğrenci ile eğitime başladı. Protokol çerçevesinde Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun'da bulunan 50'ye yakın tıbbi cihaz üreticisi olan firmanın bir araya gelerek oluşturduğu Medikal Sanayi Kümelenme Derneğinin (MEDİKÜM) ortaklığı ile açıldı. Günümüzde hastanelerde kullanılan birçok cerrahi aletin üretimi konusunda ders alan öğrenciler, daha seri ve nitelikli şekilde üretebilmek için yeni okul binalarının açılmasını büyük bir heyecan ile bekliyor. Samsun Anadolu İmam Hatip Lisesinin ek binasında eğitim gören lise, Türkiye'nin tıbbi cihaz sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.   

  Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin sağlık sektörüne bir çok katkısının olacağını belirten Okul Müdürü İsmail Narin, "Öğrencilerimiz normal derslerinin yanında normal kültür derslerine devam etmektedirler. Mesleki anlamda gelişmeleri için işletme, fuar ve teknik geziler düzenliyoruz.  Amacımız dünyada 3. sırada bulunan tıbbi cihaz üretimi yapan Türkiye'nin daha ilerilere gitmesidir. Ülkemizde önemli bir yeri olan tıbbi cihaz üretimine katkılar sağlamaktır.  Okulumuz tıbbi cihaz üretiminde üst konumda olan Samsun'da, sektörün AR-GE, inovasyon, tasarım ve imalat konusunda yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için eğitimlerine devam ediyor. İlk olarak 60 öğrenci ile başladığımız eğitime 3. yılımızda 220 öğrenciye ulaştı. Öğrencilerimiz çoğunluğu Samsun'un değişik ilçelerinden gelmektedir. İl dışından gelen öğrencilerimizde bulunmaktadır. Uzak yerlerden gelen öğrencilerimize pansiyon sıkıntısından dolayı kalacak yer veremiyoruz. Okulumuza fazla talep olmasına rağmen pansiyon sıkıntısı dolayısıyla sınırlı sayıda ve imkanlar doğrultusunda öğrencilerimizi kabul ediyoruz.  Bu okul tercih eden öğrencilerimiz isteyerek tercih etmişlerdir " dedi. 

turkiyede-ilk-ve-tek-tibbi-cihaz-lisesi.jpg

  Hasta çocuklar için özel 'Pediatrik Modüler Masa’

  Eğitim hayatına devam ederken birçok proje üretmeye devam eden lise, son olarak hastanelerde bulunan  yatalak hastaların  yemek yemesi için üretilen masayı daha da geliştirerek çocuk hastalar için uyarlayan lise, patent almak için çalışmalara başladı. 360 derece dönebilen masa, çocukların psikolojik ve ruhsal açıdan pozitif hissetmeleri için üzerinde bir takım eğlenceye yönelik oyunlar bulunduruyor. Proje hakkında bilgi veren Müdür İsmail Narin, “Bu masanın yapımında ki amaç hastanede uzun süre kalan çocuk hastaların yapımına yardımcı olmaktır. Biliyoruz ki hastane uzun süre kalan çocuklar, zaman zaman psikolojik olarak olumsuz etkileniyorlar. Bizler bu tasarım ile çocukların stres altından geçen hastane süreçlerini eğlenceli hale getirmek ve psikolojilerine olumlu katkı yapmak istiyoruz. Prototip olarak bu masayı yaptık. Geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.  Son noktaya gelince patentini alacağız. Hastanelere kullanım için sunacağız. Hastanelerimiz tercih ederse seri üretime geçeceğiz ve bu masaları dağıtacağız" diye konuştu. 

  "Kendi binamızda olmayışımızın getirdiği bir takım eksiklikler var"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">