‘Kanserle savaşta bireysel faktörler önemli’

‘Kanserle savaşta bireysel faktörler önemli’

Dr. Cengiz Akosman: 'Sigara, radyasyon, egzoz dumanları, ilaç maruziyetleri, alkol, güneş ve solaryum, asbest, arsenik, kadmiyum, cıva, benzen, virüsler, mantarlar ve toksinleri gibi kimyasal ve biyolojik etmenler kanser oluşumuna katkıda bulunabilecek ön

A+A-

Kanserle savaşta kanser nedenlerinin azaltılmasının en az erken tanı ve tedavi kadar önemli olduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı konuşmada, “Kanser oluşumunda şimdilik genetik geçiş gibi bazı faktörler önlenememektedir. Bununla birlikte kanser oluşumunda genetik faktörlerden daha sık kanser oluşumuna katkıda bulunan çevresel ve bireysel faktörlerle mücadele ve bunların en aza indirilmesi kanserle savaşın en önemli konusudur. Sigara, radyasyon, egzoz dumanları, ilaç maruziyetleri, alkol, güneş ve solaryum, asbest, arsenik, kadmiyum, cıva, benzen, virüsler, mantarlar ve toksinleri gibi kimyasal ve biyolojik etmenler kanser oluşumuna katkıda bulunabilecek önemli çevresel faktörlerdir. Bu faktörlerinde en önemlisi kuşkusuz aktif ya da pasif sigara içiciliğidir. Akciğer, gırtlak, yutak, dil ve mesane kanserleri gibi kanserlerde ispatlanmış birincil nedenken diğer kanser tiplerinin gelişimine de ciddi katkısı bulunmaktadır. Akciğer kanserinin yüzde 95 nedeninin sigara olduğu düşünülürse çevresel faktörlerle mücadelenin kanser mücadelesinde ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılır. Kanserle savaşta bireysel faktörler de ciddi önem kazanmaktadır. Diyabet, obezite, depresyon, kronik enfeksiyonlar, ağız hijyeni, vitamin eksiklikleri ve kötü beslenme alışkanlıkları, kronik alkol tüketimi, sedanter yaşam engellenebilir ya da düzeltilebilir bireysel faktörlerdir” diye konuştu.

“KANSERDE ERKEN TANI TEDAVİDE BAŞARIYI GETİRİYOR”
Kanserin belirti vermeden, erken bir aşamada teşhis edilebildiği takdirde tamamen iyileşmesinin mümkün olabileceğini vurgulayan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Cengiz Akosman, “Yaşa, cinsiyete ve risk faktörlerine göre düzenlenmiş bir program çerçevesinde düzenli biçimde taramalar yaptırmak, kanserin erken tanınmasında, tedavi seçeneklerinin ve etkinliğinin artırılmasında önemlidir. Günümüzde kanser tedavisinde erken tanı ve modern tedavi teknikleri ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Kanser tedavisinde asıl sorunun çok belirgin olmayan bulgular nedeniyle geç tanı konan akciğer, mesane ve mide kanseri gibi kanserlerde ortaya çıktığını; dolayısıyla bu tip kanserlere neden olan faktörleri önleyerek kanser oluşmadan önce önüne geçmenin gerektiğini kaydetti. Kanserden korunmak için, gerekli kontrolleri yaptırmak kişiden kişiye, kanser türlerine ve genetik faktörlere göre değişir. Örneğin uzun yıllar çok sigara içmiş bir kişinin altı ay arayla sağlık kontrollerini yaptırmasında yarar vardır. Ailesinde meme kanseri olan bir kadının ise yılda bir kez rutin kontrollerini yaptırması önerilir. Benzer şekilde 50 yaş üstünde olmak, yeni ortaya çıkan dışkılama alışkanlığı değişiklikleri, kanama, karın ağrısı, ailede barsak kanseri tanısı almış yakın akrabaların varlığı, kolon kanserine yatkınlık doğurabilecek genetik hastalıkların varlığı gibi durumlar barsak kanseri açısından taranmayı gerektirir. Günümüzde erken teşhisi mümkün olabilen kanser türleri teşhis edilip, hastanın tedavisine katkıda bulunmak en önemli hedef olmalıdır.”


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">