Gül: Kurallar içinde demokratik şartlarda cumhurbaşkanı seçilecektir

Gül: Kurallar içinde demokratik şartlarda cumhurbaşkanı seçilecektir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çoğulculuğun olduğu yerlerde tartışmaların da olacağını belirterek, "Ancak, kurallar bellidir. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri için de kurallar bellidir. Kurallar içinde demokratik şartlarda cumhurbaşkanı seçilecektir" de

A+A-

Cumhurbaşkanı Gül, Adana Ticaret Borsası'nın kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül töreninde yapığı konuşmada, Adana'ya ikinci kez geldiğini belirterek, Adana'nın tarihimiz içerisinde her zaman ilgi çeken cazibe merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Gül, "1950, 60, 70'li yıllarda Adana denince pamuk; işçiler için de kazanç merkezi akla gelirdi. Bu kültüre de yansıdı. Adana Türk sinemasına, romanlarına konu olan bir şehir. Hemşehrileriniz Yaşar Kemal'in Orhan Kemal'in eser verdiği bir şehir. Son yıllarda nispi olarak bir gerileme olduysa da bunu sahiplenmek, ayağa kaldırmak, hak ettiği yerlere getirmek gerekir" diye konuştu.

Türkiye'nin ilk 500'üne giren firmanın 12'sinin Adana'da olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Gül, şöyle devam etti:

 

"Siz müteşebbis geleneği, kültürü olan bir toprağın insanısınız. Bu topraklar sizi mecbur eder. Şimdi ilim, bilim hayatı ile zengin bir şehir olacağından hiç şüphem yoktur. İnşallah önümüzdeki dönemde bölgemizdeki istikrarsızlıklar da gidecektir. Çok büyük acılar çekiliyor, başta Suriye'de olmak üzere. Allah hiç kimseye bu acıları yaşatmasın. Bunlar o ülkeyi yönetenlerin yanlışlarının eseridir. Hangi bölgede siyasi istikrar ve güven varsa dünyanın o bölgesinde önce huzur sonra ekonomik kalkınma olur. Ülkeler içindeki istikrar, huzur o ülkelerin gelişmesi, kalkınması için birinci şarttır. Bunu hepiniz görüyor, fark ediyorsunuz. Zemin bir kere oynayınca ekonomik dengelerin bilançoların nasıl değiştiğine hep şahit olmuşsunuzdur. O günleri hiç kimse hatırlamak istemez. Çok şükür onlar kırıldı, 30 sene sonra bir nesil düşük enflasyon ve faiz gördü. Büyümenin sürdürülebilir olması çok önemli. Türkiye'nin yüzde 7-6'nın altına düşmeyecek bir büyüme trendini yakalaması lazım. Bugünkü halimizi de takdir etmemiz gerekir, Avrupa'da büyümede en önde Türkiye. Güven, geleceğe bakmak demektir. Sizler iş adamı olarak işlerinizi büyütürken hep geleceğe bakarsınız. Sizin yabancı sermayeyi getirebilmeniz için Türkiye'yi istikrarlı ve güvenli tutmamız gerekir. Yatırım yapabilmek için Türkiye'de tasarruf gerekir. Ancak ülkemizde bu yetersiz. O yüzden dışarıdan tasarruflar getirilmesi lazım. Hukukun üstünlüğü, açık, şeffaf çalıştığını göstermemiz gerekir. Şimdiye kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yapmamız gerekir."

 

Bütün bu hukuki değişikliklerden sonra Türkiye'ye olan güvenin arttığını, 10-15 yıl önce yılda 1 milyar dolar gelmezken şimdi 10 milyar doların üzerinde sermaye girişleri yaşandığını ifade eden Gül, reformların, demokratik işleyişin sağlanmasını el birliğiyle gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">