YÖNETİCİ ATAMA DEĞERLENDİRİLME YAPILDI…

YÖNETİCİ ATAMA DEĞERLENDİRİLME YAPILDI…
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliği 10 Haziran 2014 Tarihli resmi gazetede yayınlandı.

Puanlama sistemine göre belirlenecek olan başarılı yöneticilerin belirlenmesi aşamasında puanlama işlemi sona erdi

Yöneticiler aldıkları puanlara göre başarılı iseler görevlerine devam edecekler, başarılı değil iseler görevlerine devam etmeyecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı başarıyı tespit etmek için 100'e yakın kriter geliştirdi. Bu kriterleri ölçmek için her okulun yöneticilerini ilçe milli eğitim müdürü, ilçede atamalardan sorumlu şube müdürü, okul aile birliği başkanı, okulda en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmen, en genç ve en yaşlı öğretmen, bu 100 kriter üzerinden yöneticileri elektronik ortamda değerlendirecekler..

Bu durumda Türkiye genelinde 16 bin yönetici için bu gün değerlendirmeler tamamlanmış olacak.. Milli Eğitim Bakanlığı’na göre değerlendirme sonunda yüze 30 ya da 40 oranında yöneticinin yerleri değişecek..

Kamudanhabermerkezi’nin Yönetici atama yönetmeliği maddeleri üzerine artı ve eksileriyle yaptığı değerlendirme şu şekilde:

YÖNETİCİ ATAMALARINDA BAŞARIYA ENDEKSLİ OBJEKTİF ÖLÇÜTLER

“Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği göre, okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı, öğretmenlerce ikincil görev kapsamında yürütülecek ve bir kadro olmayacak. Eğitim kurumu yöneticiliği görevlerinin “kazanılmış hak” olarak algılanması veya “Yöneticilik görevi, yöneticilerin istekleri dışında sonlandırılmayacağı” anlayışının önüne geçilerek, hukuki itilaflar da önlenecek.

Değerlendirme: Atandığı kurumda kendini kral zanneden idarecilerin ayaklarının yere basması için yerinde bir karar.

AYNI OKULDA, AYNI UNVANLA EN FAZLA 8 YIL YÖNETİCİLİK YAPILACAK

Yönetmeliğe göre, 4 yıllık görev süresini tamamlayan yöneticinin görevleri ders yılı bitiminde sona erecek. Ancak değerlendirme sonucunda başarılı olanlara, aynı veya başka eğitim kurumunda, 4 yıl daha görev yapma imkanı sağlanacak. Yöneticilerin zorunlu rotasyon yerine istekleri dâhilinde başka eğitim kurumlarına geçişlerinin sağlanması için bir yönetici aynı okulda aynı unvanla 8 yıldan fazla yöneticilik yapamayacak.

Değerlendirme: Sürekli aynı okulda çalışan iyi bir idarecinin 8 yıl sonra o okulda yapacak çok da fazla işi kalmaması gerekir. Eğer hala yapacağım çok iş var diyorsa o idarecinin 8 yıl o okulda kalmış olması zaten hatadır.

HÂLİHAZIRDA MÜDÜRLER 75 VE ÜZERİ PUAN ALIRSA GÖREV SÜRELERİ UZATILACAK

Görev süresi uzatılacak müdürler, ilçe mili eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonucunda 75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak. Bu uygulama yalnızca müdürlerin görev sürelerinin uzatılmasıyla sınırlı kalmayacak; bundan sonra müdürlük yapacakların da rehberi olacak. Daha önce müdürlük görevinde bulunanlar ile ilk defa müdürlüğe görevlendirilmek üzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden 2 aşamalı bir sisteme tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonucunda da başarılı olanlar, tercihleri dikkate alınarak, puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek. Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yeniden görevlendirmek üzere tekrar başvurabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Eğitim