Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu

Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu
Yeni Bakanlar Kurulu listesinde Ahmet Davutoğlu'nun yerine Dışişleri Bakanlığı'na AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu getirildi.

Yeni Bakanlar Kurulu listesinde Ahmet Davutoğlu'nun yerine Dışişleri Bakanlığı'na AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu getirildi.

 

"DAVUTOĞLU İLE HALEF-SELEF OLMAK BİZİM İÇİN HEM BÜYÜK BİR MUTLULUKTUR HEM DE ONURDUR"

 

 Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu zorlu görevde gece gündüz çalışarak hem bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz hem de ülkemiz için dış politikamız için çalışacağız" dedi.

 

62. Hükümet'te Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirilen Mevlüt Çavuşoğlu, cuma namazı için Kocatepe Camii'ne gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Çavuşoğlu, Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kendisine duydukları güvenden dolayı teşekkür etti. Dışişleri Bakanlığı'nın önemli ve şerefli bir görev olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Önemli bir görev, şerefli bir görev. Tüm görevlerimizde ülkemiz için elimizden geleni yaptıysak, bu zorlu görevde de gece gündüz çalışarak hem bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz hem de ülkemiz için dış politikamız için çalışacağız" dedi.

 

Eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile halef-selef olmanın ayrı bir sorumluluk olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Bizim 300 yıla yakın ata dostluğumuz var. Kaderde bu da kısmetmiş. Halef-selef oluyoruz. Bu bizim için hem büyük bir mutluluktur hem de onurdur" diye konuştu.

 

Volkar Bozkır'ın Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'na getirilmesini de değerlendiren Çavuşoğlu, "Volkan Bozkır, benim New York'tan tanıdığım, 'ağabey' dediğim büyüğümüz ve Türkiye'de Avrupa Birliği ilişkilerini en iyi bilen ve bu sürece inanan bir arkadaşımız. Dolayısıyla böylesine hem sevdiğimiz hem de işinin ehli bir arkadaşımıza görevi devretmek bizim için mutluluktur" ifadelerini kullandı.  

 

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? 

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır.

İş Adamı; Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.22 ve 23. Dönemde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir