YAZ SICAKLARINDA BAŞ AĞRISINA DİKKAT!

YAZ SICAKLARINDA BAŞ AĞRISINA DİKKAT!
Mevsim değişikliklerinin baş ağrıları üzerinde etkili olduğu belirtildi.

Uzman Dr. Bilge Bıyıklı, kronik ağrıları olan kişilerin bunun çoğunlukla farkına bile varamayabildiğine dikkat çekti. Uzman Dr. Bilge Bıyıklı, bilimsel çalışmaların sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını gösterdiğini belirterek şöyle konuştu: "Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarında tehlikeli bir durum oluşturabilir. Yüksek tansiyon sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarına yol açabilir.”

 

BAŞ AĞRINIZ VARSA NÖROLOJİ UZMANINA BAŞVURUN

Yaz dönemiyle birlikte artan baş ağrılarının tedavisinin ağrının tipine göre farklılık gösterdiğini belirten Dr. Bilge Bıyıklı, şunları kaydetti:

”Bu nedenle, tedavinin şekline karar vermeden önce ağrının tipinin belirlenmesi önem taşır. Gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken; migren tedavisinde ilk basamak, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlem almak gerekir. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir.”

 

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS

Üç aydan uzun süreyle ayda 8 ve üzerinde migren atağı yaşayan kronik migren hastalarının tedavide botoks uygulamasından faydalanabildiğini vurgulayan Dr. Bilge Bıyıklı, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Böylelikle kronik migren hastalarının ilaca bağımlı bir hayattan kurtulmaları mümkün olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan, yaklaşık 10 dakika süren bir enjeksiyon işleminden oluşan botoks tedavisinden sonra istirahate ihtiyaç duyulmaz. Botoks migren tedavisinde alın, şakaklar ense, boyun bölgelerinde belirli noktalara ve deri altına botulinum toksini enjekte edilerek uygulanmaktadır.”

 

BAŞINIZI SICAKLARDAN KORUYUN

Dr. Bıyıklı, yaz sıcaklarında, baş ağrısı riskine karşı önerileri şöyle sıraladı:

“Güneşin dik olarak geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin.Güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanın. Ani ısı değişikliklerinden kaçının. Çok sıcak ortamdan, klimatize edilmiş soğuk ortama geçmemeye dikkat edin.Klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalmayın.Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimini artırın.Çok sıcaklarda alkol tüketiminin baş ağrılarını tetikleyeceğini unutmayın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir