Vali Aksoy Hem Ağladı Hem Ağlattı

Vali Aksoy Hem Ağladı Hem Ağlattı
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un onuruna verilen veda kokteylinde kürsüde konuşan Vali Hüseyin Aksoy gözyaşlarına hakim olamadı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, valiler kararnamesi ile Samsun’dan Diyarbakır’a atanan Vali Hüseyin Aksoy için Fevzi’nin Yeri Restaurant’ta veda kokteyli düzenledi.

Düzenlenen kokteyle AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hacı Demirezen, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg.Kur.Kd.Alb. Mehmet Zeki Bodur, Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

vali1.jpg

 

"BİRÇOK VALİ İLE ÇALIŞTIM AMA EN ÇOK HÜSEYİN AKSOY BENDE DERİNDEN İZLER BIRAKTI"

Her veda ve uğurlanışın buruk bir hadise olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu salon içerisinde olan herkesin bende dahil yüreğimizin böyle avuçlar içerisine alıp sıkılırcasına bir duygu içersinde olduğumuzu düşünüyorum. Ben valimiz ile 4.5 yıla yakın bir zamandır sizler gibi yakın çalışıyorum. Hepimizin bir şekilde ilimizi yöneten valisiyle yakın teması olmuştur. Ama bir belediye başkanı olarak benim hemen hemen hepinizden daha fazla oldu. Günlük işleyişin bütün ayrıntılarını beraber istişare etmek, beraber konuşmak zorunda olduğumuz, sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar birlikte olmak durumunda olduğumuz anlar olmuştur. 1990 yılında ben Van’a Karayolları Bölge Müdürü olduğun günden bu yana 30’a yakın vali ile çalıştım. Son 15 yılda belediye başkanlığı yaptığım Samsun’da gelmiş geçmiş valilerimle et ve tırnak gibi el ele şehrimizin menfaatlerini, çıkarlarını görüşmek zorunda kaldığımız süreçler oldu. Bütün bu süreçlerin içersinde en çok etkilendiğim, bende derinden izler bırakacağını söylemek istediğim süreç Valimiz Hüseyin Aksoy’la beraber olduğum bu 4.5 yıl oldu. Devlet idaresi, kamu idaresi zaman zaman insanca bazı duygularımızı yutkunup içimize atma zorunda kaldığımız, ağırlıklı olarak öyle davranmaz zorunda olduğumuz anları içerir. Ama bugün burada birazdan ‘insan Hüseyin Aksoy’ insanca bütün duyguları ile hitap edecek” dedi.

 

"VALİMİZİN GİTMEMESİ İÇİN ANKARA’YA GİTTİK"

Vali Aksoy’un Samsun’dan gitmemesi için Ankara’da girişimleri olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “Kendilerinin Samsun’dan ayrılmaya yönelik bir kararname hazırlığı içerisinde olduğunu öğrendiğimizde AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş ile birlikte Ankara’ya gittik. ‘Olmaz, bu çok yanlış bir iş’ dedik. Dediler ki, ‘bizim ona ihtiyacımız Samsun’dan daha fazla var. Diyarbakır gibi bizim ülkemizin çok hassas bir noktasında bizim Türkiye genelinde kendi kişiliği çakışmış, kendi kişiliği ile özdeşleşmiş bir Diyarbakır yönetimine ihtiyaç duyuyoruz. Onu da Hüseyin Aksoy’un kişiliğinde görüyoruz’ dediler. ‘Samsun ile ilgili bir sorun olursa, yine biz buradayız çözmeye çalışırız. Ne olur bize Diyarbakır’ın bundan sonraki çözümüyle ilgili Hüseyin Aksoy beyin yönetimine ihtiyacımız olduğunu anlayışla karşılayın’ dediler. Bu söylendiğinde başka söyleyecek bir şey bulamadık. Ülkemizin bu kadar önemli bir coğrafyasında, önemli bir ilinde hele hele son günlerde tanık olduğumuz ve duyduğumuz binbir türlü entrikanın ve karmaşık işin hakim olduğu ortamda sayın valimizin kişiliğinin, devletin o pırıl pırıl çizgisini etkili bir şekilde uygulamasına devletimizin ihtiyaç duymasından sonra bizim söyleyeceğimiz bir şey daha kalmadı” diye konuştu.

Karşılıklı sevgi ve saygı içersinde idareciliğe önem verdiğinin altını çizen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun Valiliği'ne 4 Haziran 2010 tarihinde başladım ve o tarihten itibaren de burada görevimi en iyi şekilde yapabilmenin gayreti içersinde oldum. Gerek bakanlarımız, milletvekillerimiz ile gerek başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere yerel yönetimlerimiz ile gerek sivil toplum örgütlerimiz ile odalarımız ile uyum içerisinde ve karşılıklı sevgi, saygı içersinde çalışmalarımızı yapmaya gayret ettik. Özellikle benim idarecilik yaşamımdaki en önemli değerlerimden birisi de karşılıklı sevgi saygı içersinde idarecilik yapmaktır. Bu anlamda Samsun’da bunu hayata geçirebilmek için kurumlarımız arasında ilişkileri en iyi noktaya taşıyabilmemiz için de özel gayretlerim oldu” şeklinde konuştu.

vali2.jpg

YERİ GELDİ ÇOCUĞUMUZU İHMAL ETTİK

4.5 yıl içersinde kendisiyle çalışan herkese teşekkür eden Vali Aksoy, en önemli teşekkürü eşi Hülya Aksoy’a yaptı. Vali Aksoy, “Gerek bana vermiş olduğu destek için gerekse Türkiye’de örnek oluşturabilecek bir kadın sağlığı projesinde koordinatörlük yaparak rekor sayılabilecek kadına ulaşarak meme kanseri konusunda kadınlarımızı bilgilendirdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Zaman zaman evimizi ihmal ettik. Zaman zaman çocuğumuzu ihmal ettik. Kendi kendimize sorguladığımızda 'evimizi ve çocuğumuzu ihmal etmemeliyiz' dememize rağmen zannediyorum görev anlayışımız, hizmet anlayışımız bizi hep buna doğru sürükledi. Bu anlayışı için de eşime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

"KENDİMİZİ SAMSUNLU GÖRÜYORUZ"

Samsun’un kendisi için ayrı bir önemi olduğunu belirten Vali Aksoy, şöyle devam etti: “Benim ilk görev yerim Muğla, ikincisi Mersin idi. Muğla ve Mersin’i memleketim gibi benimsedim. Samsun’u da benimsedim. Benim için Samsun’un diğer yerlere göre daha farklı özelliği vardı. Ben de bu bölgenin bir insanıyım. Ben de aynı kültürde yetişmiş bir insanım. Buranın benim için ayrı bir anlamı vardı. Bu anlama bir farklı özellikte katan eşimin değerli babasının 20 yıl önce burada vali görevinde bulunmasıydı. Biz de kendimizi Samsunlu görüyoruz. Nerede olursak olalım Samsun için mutlaka duyarlı olacağız. Elimizden ne geliyorsa yapma gayreti içersinde olacağız. Buradan Diyarbakır Valiliği'ne atandım. Pazar günü saat 14.00'teo valilik binası önünden ayrılacağım. Bölgenin hassasiyetleri nedeniyle biran önce orada göreve başlamam istendi. Bundan dolayı Samsun’da daha fazla kalmak ve ilçelerimizi, kurumlarımızı ve iş dünyasını dolaşarak onlara veda etmeye arzu ederdim. Ancak bu fırsatı maalesef bulamadım. Onun için uğrayamadığım ilçelerimiz, belediyelerimiz, odalarımız ve sivil toplum örgütlerimiz bu anlamda beni hoş görsünler. Bundan dolayı da hepinizden özür diliyorum. Çözüm süreci içersinde en hassas ilde böyle bir görev üstlenmenin sorumluluğunun farkındayım. Her noktada özel gayret gösterdik ama orada da ülkemizin huzuru ve barışı için yapılabilecek çalışmalar nelerse onları da en üst noktada yapmaya gayret edeceğim.”

 

VALİ AKSOY GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Vali Aksoy konuştuğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Vali Aksoy’u uzun süre alkışlayan hem davetliler hem de eşi Hülya Aksoy gözyaşlarına hakim olamadı. Konuşmasından sonra Vali Aksoy, elindeki mendil ile gözyaşlarını sildi ve salondakilerle tek tek vedalaştı.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Pazar günü saat: 14.00’te Valilik binası önünden karayolu ile Ankara’ya gidecek ve Pazartesi sabah saat 08.30’da da uçakla Diyarbakır’a gidecek ve yeni görevine başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çarşamba Haber