Türkiye turizmde istediğini alamıyor

Türkiye turizmde istediğini alamıyor
Türkiye, dünyada en çok turist çeken altıncı ülke olmayı başarsa da yıllardır dünya turizm gelirlerinde ilk 10’a giremiyor.

Dünya ortalaması kişi başına 1066 dolar olan uluslararası turist harcamasının ülkemizde 750 doları aşamadığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, Türkiye’nin turizmde ucuza gittiğini savundu.

İçöz, geçen yıl 33 milyon 827 bin yabancı turisti ağırlayan Türkiye’nin kişi başına harcamada dünya ortalaması ile oluşan negatif fark nedeniyle yıllık 10 milyar dolara yaklaşan bir gelir kaybı yaşadığının tahmin edildiğini söyledi.

YENİ TURİZM TÜRLERİNE GEÇİLMELİ

Prof. Dr. Orhan İçöz, son 10 yılda turist sayısında yaşanan hızlı artışa rağmen Türkiye’nin geçen yıl dünya turizm gelirlerinde ancak 12’inci sırada yer alabildiğini belirtti. Yaşar Üniversitesi İİBF öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan İçöz, Türkiye’de artık yeni ve daha yüksek harcama gerektiren turizm türlerine geçilmesi gerektiğini belirterek şu tespitlerde bulundu:

“Son 30 yıllık süreç içinde Türkiye turizmi sayısal veri açısından dünya ortalamasının çok üzerine çıktı. 1980’li yılların başında 1 milyon kişinin altındaki rakamlarla telaffuz edilen yabancı ziyaretçi sayısı 1985 yılında 1 milyonun, 2000 yılında da 10 milyonun üzerine çıktı. Yine 1980’de yabancı turistlerden elde edilen gelir 327 milyon dolarken 2013 yılında bu rakam 25.3 milyar dolar seviyesine yükseldi. Ancak, Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, dünya genelinde turizmden elde edilen kişi başına ortalama gelir 1066 dolar. Türkiye’de yabancı ziyaretçilerden elde edilen gelir geçen yıl 749 dolar iken bu yıl 794 dolar seviyelerinde. Dünya ortalamasını yakalamak için Türkiye, turizmde hızla bir dönüşüm sürecine girmeli ve harcama düzeyi yüksek ancak çevreye verdiği zarar ve maliyetleri nispeten düşük olan turizm türlerine yönelmeli.”

BİZDE OLAN HERKESTE VAR

Türkiye’nin yıllardır kitle turizmi ürünü olan ‘her şey dahil konaklama’ sistemini pazarladığını belirten Prof. Dr. Orhan İçöz, Türkiye’nin turizmde neden ucuza gittiğini şöyle açıkladı:
“Türkiye’de oda fiyatları ortalama 90-100 Euro olarak satılırken, 1 haftalık paket turlar 300-600 euro arası fiyatlara satılmakta. Akdeniz kıyılarındaki ülkelerarası rekabet nedeni ile kitle turizminde yüksek fiyata tatil satılması zor. Çünkü kitle turizmi ürünü olan kıyı şeridinde ‘deniz, güneş, şezlong, akşam eğlencesi’ ve ‘her şey dahil konaklama’ ürününü Akdeniz’e kıyısı olan çok sayıda ülke satmakta. Ayrıca, kitle turizminin uzun vadede yarattığı çevre tahribatının ülke ekonomilerine ve toplumlarına büyük maliyet oluşturduğu uzun süreden beri uzmanlarca tartışılmakta. Sonuç olarak kitle turizminden yüksek gelir elde etmek zor.”

ÖZEL TURİZM TÜRLERİNE YÖNELMELİ

İçöz, turizmde toplam geliri artıracak şu önerilerde bulundu: “Türkiye turizmde fazla zaman kaybetmeden bir dönüşüm sürecine girmeli ve harcama düzeyi yüksek ancak çevreye verdiği zarar ve maliyetler nispeten düşük olan özel turizm türlerine yönelmelidir. Kastedilen özel turizm türleri geniş bir yelpazeye yayılmakta. Örneğin büyük kentler ve benzeri merkezlerde kongre, sergi ve toplantı turizmi; kırsal alanlarda kırsal turizm; sağlık merkezlerinin yoğunlaştığı bölgelerde sağlık turizmi, tıp turizmi ve termal turizme yönelmeli. Ayrıca, kentsel ve tarihsel çekiciliklerin bir kombinasyonu ile oluşan ve belirli liman kentlerinde mümkün olabilecek kruvaziyer turizm, yat turizmi ve deniz sporları turizmi gibi turizm türleri çoğunlukla kişiye ya da küçük gruplara özgü kaliteli hizmet anlayışı ile gelir düzeyi yüksek insanların katılabileceği turizm türleri olduğu için hem ülkeye daha fazla gelir kazandıracak, hem de toplumsal maliyeti düşük turizm türleridir. Bütün bu turizm türlerini geliştirmek konusunda yatırımlar ve hizmet sağlayıcıları özel uzmanlık gerektirdiği için bu konuda özel bir yatırım ve sektörel eğitim hamlesi gerekli. Zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 stratejik hedefinde de bu turizm türlerine yer verilmiştir.”

İZMİR SAĞLIK TURİZMİNE YÖNELMELİ

Prof.Dr. İçöz, İzmir'e yılın ilk yarısında gelen turist sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında gerilediğini hatırlattı. Kentin sağlık ve termal turizmi potansiyelini değerlendirmesi gerektiğini anlatan İçöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fizik tedavi için termal tedavi tesislerini kullanan yabancı turistler aylık olarak ortalama 3000-4000 dolar ödüyor. Yine diş tedavileri için ülkemizi tercih eden yabancı turistler aldığı tedaviye karşılık 3000-4000 Euro ödeyerek ülkemize döviz girişini sağlıyor. Türkiye’nin sağlık turizmi geliri 1,5 milyar dolar civarında. Bu rakam İzmir’in de katkısıyla daha da artabilir.” İçöz, ayrıca İzmir’in turizm ürününün önemli ölçüde tarih, sağlık, termal, kongre ve kruvaziyer turizmine dayanması gerektiğini belirtti.

2013 RAKAMLARINA GÖRE ÜLKELER TURİZMDEN NE KADAR GELİR ELDE ETTİ

Almanya, İngiltere ve Tayland’a Türkiye’ye göre daha az yabancı turist geliyor ancak Türkiye’ye göre daha fazla gelir elde ediyorlar.

ÜLKE - TURİST SAYISI (milyon kişi) - GELİR (milyar dolar)
ABD- 69,8 milyon kişi - 139,6 milyar dolar
Fransa- 84,7 milyon kişi - 56,1 milyar dolar
İspanya- 60,7 milyon kişi- 60,4 milyar dolar
Çin- 55,7 milyon kişi - 51,7 milyar dolar
İtalya- 47,7 milyon kişi- 43,9 milyar dolar
Almanya- 31,5 milyon kişi- 41,2 milyar dolar
İngiltere - 31,2 milyon kişi- 40,6 milyar dolar
Tayland- 26,5 milyon kişi - 42,1 milyar dolar

2013 ve 2014 RAKAMLARINA GÖRE TÜRKİYE TURİZMDEN NE KADAR GELİR ELDE ETTİ

2013 yılında Türkiye’ye gelen 33 milyon 827 bin 474 yabancı ziyaretçiden 25,3 milyar dolar gelir elde edildi. 5 milyon 398 bin 752 gurbetçi vatandaşın Türkiye ziyaretinden 6,7 milyar dolar gelir elde edildi. Gurbetçi vatandaşların ortalama harcaması 1252 dolar olarak belirlendi.

2014 yılında Türkiye’ye gelen 14 milyon 66 bin 840 yabancı ziyaretçiden 11,1 milyar dolar gelir elde edildi. 1 milyon 966 bin 19 gurbetçi vatandaşın Türkiye ziyaretinden 2,5 milyar dolar gelir elde edildi. Gurbetçi vatandaşların ortalama harcaması 1280 dolar olarak belirlendi. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir