TRAFİK KAZASI SONUCU BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN GENCİN ORGANLARI 5 KİŞİYE UMUT OLDU

TRAFİK KAZASI SONUCU BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN GENCİN ORGANLARI 5 KİŞİYE UMUT OLDU
Samsun'da, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen bir gencin organları 5 kişiye umut oldu.

Samsun’da ikamet eden bir çocuk babası Bayram Yıldırım (28), geçen Ramazan Bayramı arifesinde kullandığı motor ile trafik kazasına karıştı. Karasamsun Mahallesi’nde geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralı olan Bayram Yıldırım, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Bayram Yıldırım'ın tedavi gördüğü hastanede 12 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Ailesine bilgi veren doktorlar, ailenin onayı ile organların bağışlanması kararı alındı. 
Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sabah saat 07.00 sıralarında başlayan organ çıkarma operasyonu 10.30 saatine kadar sürdü. Erzurum’dan Sağlık Bakanlığı’na ait uçakla gelen 4 kişilik sağlık ekibi tarafından yapılan operasyonla Bayram Yıldırım'dan alınan iki böbrek, iki kornea ve 1 karaciğer, Sağlık Bakanlığı'na ait 112 Acil Servis aracıyla organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere yola çıktı.

"TÜRKİYE’DE 30 BİNE YAKIN ORGAN VE DOKU BEKLEYEN İNSAN VAR"
Organ nakli konusunda bilgi veren Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, “28 yaşındaki bir kardeşimiz trafik kazası geçirmişti, Eğitim Araştırma Hastanesi yoğun bakımda yatıyordu. Maalesef hekim arkadaşlarımızın tüm çabalarına rağmen dün kendisinin beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine biz koordinatör arkadaşımız Mustafa Sarılar ile birlikte aileyle organ bağışı konusunda bir görüşme yaptık. Bu görüşme sonucunda babası, eşi ve tüm aile organları bağışlamak teveccühünde bulundular. Bunun sonucunda biz de Bakanlık Ulusal Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçerek durumu bildirdik. Bundan sonra Sağlık Bakanlığı’na ait uçak hocalarımızı Erzurum’dan Samsun’a getirdi” dedi.
Beyin ölümü gerçekleşip aile onayıyla gençten alınan organların durumu hakkında açıklama yapan Dr. Mehmet Kazak, “Karaciğerler Erzurum’da bir bekleyen hastamıza gönderildi. Böbreklerden bir tanesi Samsun’a, ikinci böbrek de tipleme sonucuna göre başka bir hastamızda kullanılacak. Kornealar ise Samsun’da kullanılmak üzere çıkarımı yapıldı. Burada aile gerçekten büyük bir özveri ve fedakarlıkta bulundukları için bekleyen hastalarımız adına kendilerine teşekkür ediyorum. Çünkü 2 böbrek, 1 karaciğer, 2 kornea 5 tane hastamıza hayat verecek, yeni bir yaşama umudu verecek” diye konuştu.
Türkiye’de 30 bine yakın organ ve doku bekleyen insan olduğun hatırlatan Kazak, “Böbrek bekleyen, karaciğer bekleyen, kalp bekleyen insanımızın bir kısmını bu bekleme sırasındayken kaybetmekteyiz. Bu insanlarımızın hayata tutunmalarının, yaşama dönmelerinin tek şansı organ nakli olmaları, Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Müdürlüğümüz, bütün kurumlarımızla birlikte organ nakil sayasını artırmak için çaba içindeyiz” şeklinde konuştu.

xudls.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir