TORBA YASA İLE KİMİN HANGİ BORCU SİLİNİYOR?

TORBA YASA İLE KİMİN HANGİ BORCU SİLİNİYOR?
Torba Yasa ile türlü türlü borcu olan milyonlarca vatandaşa yeni bir taksitlendirme ve gecikme faizlerinden kurtulma şansı tanındı.

Somalı madencilerden, taşeron sistemine, 35 bin öğretmen atamasından vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına kadar milyonları ilgilendiren birçok alanda düzenlemeleri içeren “Torba Kanun Tasarısı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yeni yasada milyonlarca kişinin merakla beklediği gecikmiş ya da ödenmemiş vergi ve SGK borçlarının yeniden düzenlenmesi ile ilgili maddeler yer aldı.

 Vergi cezaları

 - Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

 

- Kanun kapsamındaki vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan ve bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş olan vergi cezalarının yüzde 50’sinin belirtilen süre ve şekilde tamamen ödenmesi şartıyla cezaların kalan yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçilecek.

Kulüp borcuna taksit

 - Karayolları Genel Müdürlüğü Kanunu gereğince verilen idari para cezası ile birlikte ilgilisine tebliği gereken ve tutarı 12 TL ve altında kalan geçiş ücretleri tahsilinden de vazgeçilecek.

 - Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, belediyelerin su abonelerinden su kullanımından kaynaklanan alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları hakkında da bu kanundaki düzenlemeler uygulanacak.

 - Kanun, SGK borçlarını da yeniden yapılandırarak, gecikme cezası ve gecikme zammını yeniden düzenliyor. Buna göre, 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

 - Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye’ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitte ödeyebilecek.

 Kıdem tazminatına düzenleme

 - Kanunla, kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler de yapılıyor. Buna göre, aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait iş yerlerinde çalışmış olanların, kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit edilecek.

 - Kıdem tazminatı tutarı, iş yerlerinin bütçe tertibinde ve gider kalemlerinde yetip yetmediğine bakılmaksızın ödenecek.

 

- İşçilere ödenecek kıdem tazminatı, kamu kurum veya kuruluşları arasında kendi payları oranında dağıtılacak.

 Borçlara 18 taksit

 - BU düzenlemeden yararlanmak isteyenler kanunun yayımının ardından ilk üç ay içinde başvurucak ve ödemeyi en fazla 18 eşit taksitte tamamlayacak.

 - Borcun tamamı ilk taksitte ödenirse herhangi bir faiz uygulanmayacak. Borcun taksitle ödenmesi halinde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksiti tercih edebilecek.

 - Kamu borçlarının yapılandırılmasından esnaf, sanatkar, çiftçi ve diğer bağımsız çalışanlar da faydalanacak. Söz konusu çalışanlarda prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan, 3 ay içinde başvuruda bulunarak, primlerini ödemeleri halinde sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilecek.

 - Kanundan yararlanmak isteyenler, taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir yılda iki defadan fazla yerine getirmezlerse haklarını kaybedecek.

 - Taksit tutarının yüzde 10’unu aşmamak şartıyla 5 liraya kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacak.

 - Düzenlemeden yararlanmak isteyen borçluların, dava açmamaları,  açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şartı aranacak.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir