VURAL YEŞİLYURT

VURAL YEŞİLYURT

Topraksız (Hidroponik) Tarım Nedir?

Topraksız (Hidroponik) Tarım Nedir?

Tarım sektöründe önemli bir farklılık oluşturan topraksız tarımdan bahsedeceğiz bugün…
Topraksız tarımın ne demek olduğunu, çeşitlerini, avantajlarını ve dezavantajlarının neler olduğunu içeren bir yazıyla sizlerleyim…

İşte Nedir bu Topraksız Tarım?

“Dünyada yaşanan gelişmeler tarım sektörü için farklı yaklaşımlar ortaya koymuştur. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra artan nüfusun taleplerini karşılayamamak tarım sektörünü gelişmeye ve alternatif yöntemler bulmaya yöneltmiştir. Tarımda; arazilerin bölünmesi, toprağın kalitesi, hava durumu gibi etkenler üretimi sekteye uğratabilir. Bu gibi sorunları çözüme kavuşturmak için ortaya çıkan yaklaşımlardan biri de hidroponik tarımdır. Hidroponik yani topraksız tarım, bitki yetiştiriciliğine çok farklı bir bakış açısı kazandıran ve geleneksel yöntemlerden farklı bir üretim anlayışını içinde barındıran bir tekniktir. Tarımda teknoloji kullanımı ile çok farklı metotlar ortaya çıkmıştır.

Tarım sektöründe farklı yöntemler kullanılarak sürdürülebilirlik konusunda gelişim amaçlanır. Dış etkenlerin baskın olduğu bu sektörde çalışmaların çoğu bu etkileri en aza indirmeye yöneliktir. Doğal afetler, hava durumu ve bilinçsiz uygulamalar gibi pek çok sebeple verimsiz hasat elde edilebilir ve maddi kayıplar yaşanabilir. Topraksız tarım etkinlikleri de bu çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Geleneksel tarımla kıyaslandığından üreticiye ve ekosisteme pek çok avantaj sağlar.

Bitkilerin ihtiyacı olan besin ve suyun tespit edilip bu ihtiyaçları toprak dışında bir ortamda temin ederek bitki yetiştirilen yöntem, topraksız tarımdır. (1) Bu yöntemde bitkilerin gelişimi için gerekli olan mineraller, besinler, su miktarı ve diğer elementler hesaplanır. Bu hesaplamalara uygun şekilde planlar oluşturulur ve üretim için uygulamaları yapılır. Böylece geleneksel tarımda yaşanan belirsizler büyük oranda azalır. Bitkiler, besin bulmak için enerji sarf etmez, bunun yerine ihtiyacı olana direkt olarak ulaşır. Gerekli elementlerle hazırlanan solüsyon içinde bitkiler yetişir. Aynı alanda farklı bitki türleri yetiştirilebilir.

Hidroponik tarım, hem bireysel hem de kitlesel üretimler için uygundur. Büyük bir serada sistemler kurulup çalışmalar yapılabilir. Aynı zamanda evinizde, kendi bahçenizde veya bir odanızda topraksız tarım aktivitelerine vakit ayırabilirsiniz. Bitkiyi ve ihtiyacı olan kaynakları bilmek, uygun ortamı oluşturmak topraksız tarımda bitki yetiştiriciliği için yeterlidir. Toprak, ışık gibi değişkenler olmadığından bireysel üretimde bile major sapmalar olmadan iyi sonuçlar elde edilir. Bu sayede değişen dünyadaki en büyük trendlerden ve gerekliliklerden biri olan sürdürülebilirliğe de bireysel olarak katkı sağlamış olursunuz.

Topraksız Tarım Sistemleri Nasıl Çalışır?

Topraksız tarım üretim şekli, en basit tanımıyla toprak olmadan bitkiye gerekli besin kaynağı sağlanarak üretim yapılmasıdır. Bu üretim sistemi detaylandırıldığında üç farklı teknik uygulandığı görülür. Bu teknikler; hidroponik sistem, aeroponik sistem ve akuaponik sistemdir.
Bu yazımda edindiğim kaynaklar doğrultusunda topraksız tarımın tanımını ve sistemin nasıl çalıştığını aktardım. Gelecek yazımda, topraksız tarımın çeşitleri, avantajları, dezavantajları gibi önemli bilgilerin yer aldığı yazım sizlerle olacak.

Takipte kalınız, devamı gelecek…

Kaynakça

http://www.turktarim.gov.tr/Haber/398/artan-nufus#:~:text=Topraks%C4%B1z%20tar%C4%B1m%3A%20bitkilerin%20geli%C5%9Fimi%20i%C3%A7in,geli%C5%9Fmi%C5%9F%20%C3%BCretim%20tekni%C4%9Fi%20olarak%20tan%C4%B1mlanabilir.

https://www.yesilodak.com/aeroponik-tarim-nedir

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/570377

https://www.resifsera.com/bilgi-bankasi/topraksiz-tarim-nasil-yapilir

https://www.populertarim.com/6-adimda-hidroponik-topraksiz-tarim-nedir

https://ekolojist.net/hidroponik-topraksiz-tarim-nedir-avantajlari-nelerdir/#Topraksiz_tarim_seti_icerisinde_ne_yetistirebilirsiniz

https://evrimagaci.org/hidroponik-tarim-topraksiz-tarim-nedir-gelecegin-tarim-yontemi-olabilir-mi-10067

http://www.agrotecankara.com/tr/blog/hidroponik-sistem-nedir-avantajlari-nelerdir

https://herkesetarim.com/tarimsal-uretim/hidroponik-tarim/

https://www.hortiturkey.com/yazilar/hidroponik-tarimda-bitki-yetisriciligi-rehberi

https://tabider.org/Bilgi-Bankasi/Icerik/1302/Topraksiz-Tarim-Yetistirilen-Urunler.aspx

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
VURAL YEŞİLYURT Arşivi