Taner Yıldız’dan sert açıklamalar

Taner Yıldız’dan sert açıklamalar
Enerji ve Tabii Kaynak Bakanı Taner Yıldız, "Enerji piyasanın düzenlenme ve denetlenmesinden mesul EPDK’nın dinleniyor olmasını Türkiye’nin demokrasisi açısından çok ciddi bir kayıp olarak görüyorum" dedi

Bakan Yıldız, paralel yapının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nu (EPDK) dinlediğini hatırlatarak, "Bu neden yapılmış olabilir, Türkiye’nin enerji anlaşmaları bu çerçevede dinlenmiş ve bilgi sahibi olunmuş olabilir mi?" şeklindeki sorusu üzerine, "12 yıldan bu yanan Türkiye’de ortaya konan irade AK Parti hükümetlerimizle beraber çok önemli bir prensibe de imza attı. Gücünü şeffaflıktan, dürüstlükten, açıklıktan alan bir anlayışımız var. Enerji sektörüyle alakalı para hareketlerinden herhangi çıkar sağlanıp sağlanmadığı konusunda merak etmiş olanlar olabilir ama bunun illegal yollara başvurup da hukuk dışı kurallarla beraber işletiliyor olması kesinlikle tarafımızdan kabul edilemez. Siz Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı’nı 3.5 yıl boyunca izleyeceksiniz, dinleyeceksiniz ve oradan bir şey çıkarmaya çalışacaksınız. Bize sorsalardı bunun cevabını verirdik" cevabını verdi.

"HUKUKİ GEREKLER NE İSE YAPILACAK"

Enerji sektörüne ilişkin merak edilen konuları kamuoyuyla sık sık paylaştıklarını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Normalde hangi konu merak ediliyorsa onu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Devlet başkanlarıyla hükümet başkanlarıyla meslektaşlarımızla yaptığımız çok gizli ibareli görüşmeler var, bunların bir kısmı stratejik konular. Şimdi bu piyasanın düzenlenme ve denetlenmesinden mesul EPDK’nın da dinleniyor olmasını Türkiye’nin demokrasisi açısından çok ciddi bir kayıp olarak görüyorum. Biz her zaman sektörde dürüst, kaliteli ve seviyeli bir yönetim sergilemeye çalışıyoruz. Allah bize ve çocuklarımıza herhangi bir haram para nasip etmesin. Enerji sektöründe kendimizle ilgili bir kaygımız yok. Piyasanın daha fazla derinleşmesi ve büyümesi için uğraşıyoruz. Merakı olanlar varsa bize sorsunlar açıklıkla cevap veririz. Ama uluslararası arenada bilgisi olmaması gereken bir yapının bundan bilgisi oluyorsa bunu affedemeyiz. Aldığınız bilgileri, sahsımla ilgili olarak yapılmış dinlemeleri herhalde kapı komşunuza vermediniz. Paralel yapının bununla alakalı kaygılarının ve meraklarının yalnızca bundan kaynaklanmadığını çok iyi biliyoruz. Herhalde çok daha uzak yerlere de verdiniz. Bunun kabul edilebilir bir yanı yok. Hukuki gerekler ne ise o zaten yapılacak."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Güncel