Sigaraya 15 milyar kansere 3 milyar dolar

Sigaraya 15 milyar kansere 3 milyar dolar
Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik 'Kansere yakalanmak için ise yılda sadece sigaraya 15 milyar dolar harcanmaktadır' dedi.

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Türkiye'de kanserin tedavisi için her yıl 3 milyar dolar para harcandığını belirterek, "Kansere yakalanmak için ise yılda sadece sigaraya 15 milyar dolar harcanmaktadır. 2013 Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre yaklaşık olarak her yıl 15 milyar dolar civarında bir sigara tüketimi gerçekleşmekte. Sigara, hem akciğer kanseri hem de KOAH hastalığına yol açan en temel unsurdur" dedi.

Kanserlerle ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aytekin Kemik, Türkiye'de en sık görülen kanser türleri arasında bulunan akciğer, prostat, meme, mide ve kolon kanserlerine ilişkin ölümlerin yüzde 40'ı erken teşhis ve tedavinin gerçekleştirilmesi halinde önlenebileceğini söyledi. Kemik, İstatistikler değerlendirildiğinde kanserli yeni vaka sayısının Türkiye'de yıllık olarak 2015 yılında 192 bine, 2020 yılında 238 bine, 2030 yılında ise 359 bin kişiye ulaşabileceği, kanserle yaşayan hasta sayısının ise 2015 yılında 537 bine, 2020 yılında 734 bine, 2030 yılında ise 1,3 milyon kişiye ulaşabileceği yönünde korkutucu bir tablo karşılarına çıktığını kaydetti.

"KANSERE YALANMAK İÇİN YILDA SADECE SİGARAYA 15 MİLYAR DOLAR HARCANMAKTADIR"
Yapılan araştırmalar ile 2010 yılında dünyada kanserin ekonomik maliyetinin 1,16 trilyon dolara ulaştığı, 2014 yılı itibariyle ise bu rakamın 1,3 trilyon dolar civarında olacağı tahmin edildiğini vurgulayan Kemik, "Kanser görülme sıklığı ve yaşayan hasta sayısındaki artışa paralel bir şekilde kanser harcamaları da artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de kanser tedavisine yönelik 2013 yılı sonunda 3 milyar dolar civarında harcama gerçekleştirilmiş olup, bu rakamın 2020'de 5,1 milyar dolara, 2030'da ise 9,3 milyar dolar düzeyine ulaşacağı tahmin edilmektedir. Sağlık harcama miktarları açısından Ülkemiz, AB ülkeleri içinde kansere toplamda en fazla harcama yapan ilk on ülke arasında yer almaktadır. Ülkemizde kanserin tedavisi için yıllık 3 milyar dolar, kansere yakalanmak için ise yılda sadece sigaraya 15 milyar dolar harcanmaktadır. Türkiye, sigara tüketiminde dünyada ilk 10 ülke içinde yer almaktadır. 2013 Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerine göre yaklaşık olarak her yıl 15 milyar dolar civarında bir sigara tüketimi gerçekleşmekte olup, sigara hem akciğer kanseri, hem de KOAH hastalığına yol açan en temel unsurdur. Sigara tüketimi, başta akciğer kanseri, kardiyovasküler hastalıklar ve KOAH hastalığı olmak üzere yılda 1 milyar doları aşan bir tedavi maliyetine sebep oluyor. Toplumumuzun tüm bireylerinin sağlıklı yaşam alışkanlığını kazanması ile başta sağlık taramaları olmak üzere koruyucu programlar sayesinde 10 yıl içerisinde yüzde 30'a yakın düzeyde sadece kanserden kaynaklı ekonomik kayıp önlenebilecektir. Bu Koruyucu ve önleyici sağlık programlarının maliyeti ise elde edilecek fayda ile karşılaştırma yapılmayacak kadar düşüktür" diye konuştu.

"TARAMALARLA 25 KİŞİDE KANSER ERKEN TEŞHİS EDİLMİŞTİR"
Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için ulusal standartların belirlendiğini ve yayınlandığının altını çizen Kemik, "Bu çerçevede ülkemizde meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40’a indirilmiştir. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear programına HPV testleri de ilave edilmiştir. Ayrıca bağırsak kanserlerine yönelik ülke genelinde 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşlarımızın dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları sağlanmaktadır. Taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkanları artarak hastalarda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir. Kanser taramaları çerçevesinde İlimizde 2013 ve 2014 yılının ilk altı ayında 25 bin kişiye meme kanseri teşhisine yönelik mamografi yapılmıştır. 25 bin kişiye kolon kanserinin teşhisine yönelik gaitada gizli kan taraması ayrıca 35 bin vatandaşımıza Serviks (rahim ağzı) kanseri teşhisine yönelik smear taraması Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerimizin değerli katkılarıyla Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce yapılmıştır. Bu taramalar sonucunda 2013 ve 2014 yılının ilk 6 ayında toplam 16 kadınımız da meme kanseri, 6 kadınımız da serviks (rahim ağzı) kanseri ve 3 kişide kolon kanseri erken teşhis edilmiştir" ifadelerini kullandı. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel