Sıcak havalara dikkat!

Sıcak havalara dikkat!
Yaz aylarının içerisinde bulunduğumuz şu dönemlerde havalarda gitgide ısınmaya başladı.İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Nafiz Karagözoğlu sıcak havalar konusunda uyarılarda bulundu.

Sıcak hava deyince sadece eğlenceli,masum havuz ve deniz görüntüleri aklımıza gelir. Oysaki sinsi bir tehlike beraberinde gelir. Aşırı sıcak ve nemle ortaya çıkan hastalıklar ve hatta ölüm.Yaz aylarında sıkça karşılaşılan güneş çarpması, sıcaklığın yükselmesi ile önemli bir tehlikedir.Tedbir alınmazsa eğlenceler kabusa dönüşebilir.

Bir anda Yüksek ateş terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ,kusma, bulantı, nabız hızlanması ortaya çıkan ilk belirtiler olabilir.Algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması daha ciddi belirtiler olarak karşımıza çıkabilir.Hava sıcaklığı nemle birlikte arttığında sağlık üzerinde daha olumsuz etkilere neden olur.

Sıcaklar özellikle dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları), sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü,depresyon ve uyku ilaçları) kullananların, alkol ve madde bağımlıları tehlike altındadırlar.Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar,bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir.

Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar
söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir.Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir