Şehit Ağabeyinden Uyarı

Şehit Ağabeyinden Uyarı
Samsunlu şehit astsubay İlhan Hamlı’nın ağabeyi Ayhan Hamlı, Samsun’a başka bir ilden (İzmir) gelip bir şehit derneği adına şehit çocuklarına burs vermek için yardım topladığını söyleyen insanlara asla itibar edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu

Şehit ağabeyi Ayhan Hamlı, İlkadım ilçesinde şık giyimli genç bir bayanla tesadüfen karşılaştığını, bu bayanın iş yerlerini dolaşarak şehit çocuklarına burs vermek için yardım topladığını söylediğini, ona şehit yakını olduğunu söyleyince kendisinden yardım istemekten vazgeçip yanından kibarca ayrıldığını, daha sonra söz konusu kişinin bazı arkadaşlarından küçük de olsa yardım adı altında para aldığını, topladıkları yardım parası karşılığında perakende satış fişi ve hediye kalem verdiklerini öğrendiğini anlattı.

Şehit yakınlarına devletin gerekli yardımı yaptığını belirten Hamlı, “Son günlerde Samsun’da şehit ailelerinin, gazi ve şehit derneklerinin adını kullanılarak duygusal fırsatçılık yapan bazı kişiler gazete veya kalem satışı yaparak şehit ailelerini rencide etmektedir. Bu duygusal fırsatçılara asla itibar edilmemelidir. Ev ve işyerlerini kapı kapı dolaşarak şehit çocuklarına burs vermek için bağış topladığını söyleyen bu kişilere hiç kimse itibar etmemelidir. Samsun’da kapı kapı dolaşarak şehit aileleri adına yardım toplanması bütün gazi ve şehit ailelerini rencide eden bir durumdur. Hiçbir şehit yakının bu şekilde toplanan bir yardıma da ihtiyacı yoktur. Zaten şehit ve gazi çocuklarına her yıl, eğitim ve öğretim yılının başında devletimiz, TSK Mehmetçik Vakfı ve benzeri kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar gereken burs yardımını yapmaktadır. Bu anlamda şehit ve gazi çocuklarının çok fazla bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Bazı özel okullar, özel dershaneler ise kontenjan ayırıp şehit ve gazi çocuklarına karşılıksız burs vermektedir. Şehit dernek ve vakıflarının da şehit ve gazi aileleri adına nasıl yardım toplayabilecekleri ise yasa ile belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın şehitlerimize olan hassasiyetini duygusal fırsatçılık yaparak istismar eden bu kişilere, hiç kimsenin hiçbir şekilde yardım yapmaması yönünde bir şehit yakını olarak çağrıda bulunuyorum. Şehitlik ve gazilik mertebesini bu şekilde kullananları nefretle kınıyorum. Çünkü vatandaşlarımızın bu kişilere kanarak iyi niyetle yapacakları hiçbir yardımın şehit ve gazi çocuklarına ulaştırılması mümkün değildir. Şehit ve gazi istismarcılarına Samsun halkı kapısını tamamen kapatmalıdır. Samsun halkının şehitlere olan duygusallığını istismar eden bu kişiler artık şehitlerimizden utanmalıdır. Şehitlerin ve gazilerin adını kullanarak para toplamak duygusal bir dolandırıcılıktır. Bu durum hem ayıp hem de günahtır. Şehit ve gazi derneklerine yardım yapmak isteyenler ilimizdeki kurulu bu dernekleri ve bu vakıfları ziyaret ederek eğer isterlerse yardım edebilirler. Şehit dernekleri bağış toplayan değil, bağış kabul eden derneklerdir” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel