SAMSUN'DA ÇOCUKLARIN KORUNMASI İÇİN RADİKAL KARARLAR ALINDI

SAMSUNDA ÇOCUKLARIN KORUNMASI İÇİN RADİKAL KARARLAR ALINDI
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "18 yaşından küçüklere tekel ürünlerinin (sigara, alkollü her türlü zararlı madde ve içki ile keyif verici maddelerin) satışı yapılmayacaktır" dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun İli Genelinde Çocukların Korunması ve Kamu Esenliğinin Sağlanması İle İlgili Karar” hakkında basın açıklaması yaptı. 

 

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı açıklamada, “ ‘Samsun İli Genelinde Çocukların Korunması ve Kamu Esenliğinin Sağlanması ile İlgili Karar’ ile Samsun genelinde; yakınları ve çevresindeki kişiler tarafından ihmal ve istismar edilerek, her türlü sosyal tehlikelere, kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen çocukların; bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal bütünlüğünün korunması ve sosyal gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri, topluma yararlı bireyler olarak yetişmeleri ve kamu esenliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu karar, Samsun ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçük, sokakta çalışan, çalıştırılan, dilenen, dilendirilen, tütün ve tütün mamulleri ile alkollü içeceklerin, uçucu, çözücü ve yapıştırıcı nitelikli sentetik maddelerin alım satımını yapan, aracılık eden, kullanan, uygun olmayan yerlerde barınan, her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan ve başıboşluğa sürüklenen, beden, ruh, ahlaki gelişmeleri ve şahsi güvenlikleri tehlike içerisinde bulunan çocukları ve bu çocukları ihmal ve istismar eden gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır” dedi.

 

“Samsun İli Genelinde Çocukların Korunması ve Kamu Esenliğinin Sağlanması” ile ilgili kararın genel esasları hakkında da bilgi veren Vali Aksoy, “18 yaşından küçüklere tekel ürünlerinin (sigara, alkollü her türlü zararlı madde ve içki ile keyif verici maddelerin) satışı yapılmayacaktır. Bu ürünlerin satışını yapan müessese sahip ve çalışanları hakkında yasal işlem yapılacak olup, bu maddeleri satın alan 18 yaşından küçüklerin veli veya vasileri de uyarılarak gerekli işlem yapılacaktır” diye konuştu.

 

“Çocukların kamuya açık alanlarda “Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamı dışında kalan herhangi bir ürünü satması, tanıtımını yapması, ücret karşılığı hizmet sunması, kişilerin ve işletme sahiplerinin çocuklardan herhangi bir ürünü ve hizmeti satın almaları yasaktır” diyen Vali Aksoy, şu bilgileri verdi: “Cadde, sokak, park, meydan, gar, otogar, durak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethaneler, terk edilmiş yapılar, inşaatlar, bankaların ATM’leri, köprü altları, alt geçitler gibi yerler barınmak amacıyla kullanılmayacaktır. Bu tür yerlerin amacı dışında kullandırılmaması için gerekli olan takip, bakım, ıslah ve kontrol ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak, bu yerleri mesken tutan ya da buralarda yaşadığı tespit edilen çocuklar en kısa sürede ilgili kurumlara bildirilecek ve yönlendirilecektir. Kamu esenliğini bozacak veya trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek; gelenek ve göreneklerimize aykırı şekilde düğün, nişan, cenaze, tören, yürüyüş gibi insan ve araç konvoylarının önünü keserek para ve hediye istenmesi yasaklanmıştır. Toplumda panik ve korkuya neden olacak tarzda her türlü malzeme, kesici ve delici alet taşınması, oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin çocuklara taşıttırılması, kullandırılması ve satılması yasaktır. Çocuklarını okula göndermeyen, okula kayıtlı çocuğunu eğitim-öğretim yılı içerisinde okula devam ettirmeyen, bu hususta ihmali görülen ailelerin sorumlu birimler tarafından izlenmesi ve tebligat yapılmakla birlikte tekrarı halinde veya okula devamını sağlamayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Okul, dershane, etüt merkezi, öğrenci yurdu gibi eğitim öğretim alanlarında işi veya ilgisi olmayan şahısların ve okul öğrencisi olup da ders saatleri dışında okulda bulunmaması gereken öğrencilerin, bu gibi yerler içerisinde ve çevresinde bekleme yaparak eğitim ve öğretimi doğrudan/dolaylı olumsuz etkileyenlerin idareyi rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunması önlenecektir. Eğitim ve öğretimin huzur ve sükun içerisinde devamının sağlanabilmesi için muhtemel risk grupları ile çeteleşmenin önüne geçilecektir.”

 

Yetişkinler dahil çocukların ve kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimselerin dilencilik yapması ve dilencilikte araç olarak kullanılmasının yasak olduğuna dikkat çeken Aksoy, şunları kaydetti: “Çocukları hakkında ilgili mahkemece sağlık, eğitim ve danışmanlık tedbiri kararı verilen ancak tüm mesleki çalışmalara rağmen, gerekli özeni göstermeyen, direnç gösteren veli veya vasiler hakkında yasal işlem yapılacaktır. Alışkanlık ve bağımlılık yapan, zihinsel, bilinçsel ve psikolojik durumu etkileyen, çözücü ve yapıştırıcı nitelik taşıyan ve ‘Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik’ kapsamında bulunan kimyevi her türlü uçucu, uyuşturucu, uyarıcı ve yatıştırıcı maddelerin çocuklara satılması, çocuklar tarafından kullanılması, muhafaza için verilmesi ve taşıttırılması yasaktır. İnternet kafelerde, çocukların psikolojik ve bedensel gelişimine olumsuz etkisi olabilecek şiddet ve pornografi unsurları içeren veya kumar, madde kullanımı ve benzeri kötü alışkanlıkları özendirici bilgisayar oyunlarının oynatılması ve bilgisayara yüklenmesi yasak olduğundan, bu kapsamda olduğu tespit edilen işyerleri hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır. Sokaklarda çalıştığı/çalıştırıldığı/yaşadığı tespit edilen çocukların boş vakitlerini değerlendirmeleri, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlıklı sürdürmeleri, normal yaşamın gereklerine uyum sağlamaları, topluma yararlı bireyler olarak yetişmeleri için ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli tedbirleri alacaktır. Çocukların ihmal ve istismar edilerek her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılmasını önlemek ve psiko-sosyal gelişimlerini olumlu bir şekilde sürdürebilmelerini sağlamak için; ilgililer Anayasa’ya, uluslararası sözleşmelere, kanunlara, yönetmeliklere ve genelgelere uygun davranacaktır.”

 

Bu kararın uygulanmasına ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaranlar veya uymayanlar hakkında ilgili kanun müeyyideleri saklı kalmak üzere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca idari işlem uygulanacağını ifade eden Samsun Valisi Aksoy, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ayrıca daha önce 29 Eylül 2002 tarih ve 24891 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Samsun Valiliği’nin 06 Eylül 2002 tarih ve 2002/1 nolu ‘Sokakta Yaşayan veya Çalıştırılan Çocukların Korunması Suretiyle Kamu Esenliğinin Sağlanmasıyla İlgili Güvenlik Kararı’ yürürlükten kaldırılmıştır.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel