Samsun TSO Başkanı Zeki Murzioğlu, " Maalesef bu sene hava

Samsun TSO Başkanı Zeki Murzioğlu,  Maalesef bu sene hava
KARADENİZ'DE GÜNDEM FINDIK!şartlarından kaynaklanan sıkıntılar üreticimizi ve fındıkla ilgili tüm sektörü adeta perişan etti" dedi.

Ordu TSO Başkanı Servet Şahin’in ziyaretinde konuşan Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Karadeniz Bölgesi’ni bir bütün olarak gördüklerini belirterek, “Amacımız, şehirler arasındaki ittifakları daha güçlendirmek” dedi.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Başkan Yardımcısı İbrahim Nasuhbeyoğlu ve Oda Genel Sekreteri İ. Hakkı Üçer, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 

 

Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin’in de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, iki il Odası arasındaki ilişkilerinin her zaman üst düzeyde olduğunu belirterek, “Samsun’a geldiğimizde kendimizi başka bir yere geldik gibi hissetmiyoruz. İki şehir olarak çok ortak yönümüz, noktamız var. Bunlardan bir tanesi de fındık üretimi. Maalesef bu yıl içinde yaşanan kar yağışı ve akabinde don afeti ve fırtına gibi nedenlerle iki ilimizde de fındık ürünü büyük oranda yandı. Ordu ilimizde sahil bölgesi hariç rekolte iyi durumda değil. Ürünümüzün zarar görmesi, başta üreticilerimiz olmak üzere, tüccar, fabrikacı, sanayici ve ihracatçımızı olumsuz yönde etkilemiştir. İnşallah en kısa sürede gereken adımlar atılır ve insanlarımızın mağduriyeti ortadan kalkar. Tek temennimiz bu yönde” dedi. 

“Karadeniz Bölgesi’ni bütün olarak görüyoruz”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Samsun TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “Karadeniz Bölgesi’ni bir bütün olarak görüyoruz. Oda olarak bölgemizdeki tüm Oda ve Borsalarla çok güzel bir uyumumuz, dostluğumuz var. Bunun yansımalarını her yerde görmek mümkün. Birbirimizi ziyaret ederek ileriye dönük birlikte neler yapabiliriz anlayışıyla temaslarda bulunuyoruz. Amacımız, şehirler arasındaki ittifakları daha da güçlendirmek ve fırsatları birbirimize göstererek, değerlendirmek. Gelişen dünyada önce birbirimizle entegre olmalıyız diye düşünüyorum. Dileğim iki şehir arasında ilişkilerin daha da sıklaşması. Bundan sonra sıcak ilişkilerin somut yatırıma, ortak işlere dönmesini umut ediyorum. 2023 yılı hedeflerinde her şehrin kendine göre çizdiği hedefler var. El ele vererek ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacağımıza inancım da sonsuz." 

 

Fındık sektörü önemli girdi kaynağı

Konuşmasında fındık konusuna da değinen Başkan Murzioğlu, “Sizin de ifade ettiğiniz gibi fındık üretimi iki şehrin önemli girdi kaynağı. Fındık sektörü üreticisiyle, tüccarıyla, fabrikasıyla, sanayicisiyle ve ihracatçısıyla adeta bir çarkın dişlilerini oluşturuyor. Binlerce kişi fındıktan geçiniyor. Bölgede toplanan ürünün yüzde 75’i ihraç ediliyor ve ülkemize de önemli bir döviz girdisi sağlıyor. Ama maalesef bu sene hava şartlarından kaynaklanan sıkıntılar üreticimizi ve fındıkla ilgili tüm sektörü adeta perişan etti. Gerek fındık da olsun gerekse çay da olsun TOBB nezdinde önemli çalışmalarımız var. İnşallah kısa vadede bir sonuç alırız ve bölgemiz için büyük önem arz eden fındık ve çay konusunda yaşanan sorunlar bir an önce ortadan kalkar” diye konuştu. 

fghj.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir