Samsun Bu Listede İlk Sıralarda Yer Alıyor

Samsun Bu Listede İlk Sıralarda Yer Alıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 'Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları' Projesi'ni anlattı. Bakan Yazıcı, içinde Samsun'un da yer aldığı en fazla kredi kullanan şehirleri açıkladı. Listede 4 Karadeniz şehri daha var.

BAKK Projesi’nin, Bakanlığın öncülüğünde, Avrupa Birliği, Avrupa Yatırım Bankası Grubu ve Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı ile işbirliği içinde yürütüldüğünü kaydeden Yazıcı, projenin finansman sıkıntısı yaşayan mikro işletmelere ve KOBİ’lere teminat kaynağı sağladığını belirtti.

Proje ile birlikte, Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan KOBİ’ler için kapsamlı bir kredi olanağının oluşturulduğunu kaydeden Yazıcı, şunları kaydetti: “Projenin en büyük kredi hacmini oluşturan ikinci bileşendir. Bu bileşen kapsamında, 2.500 işletmeye toplamda 500 milyon avro tutarında bir kredi kullandırılması hedeflenmişti. Yapılan çalışmalar ile bu hedef işletme bazında yakalandı. 5.026 adet KOBİ’mize 2011 yılında 215, 2012 yılında 130 ve 2013 yılında 51 milyon avro olmak üzere toplam 396 milyon avro kredi kullandırıldı. Bu kredilerden en çok yararlanan illerimiz Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya. Bu illerimizdeki KOBİ’lerimiz, söz konusu kredilerin yüzde 17’sini kullandı. KOBİ’lerimize yönelik çalışmalarımız bundan sonraki dönemde de hız kesmeden devam edecek. BAKK Projesinde beklenen hedeflere ulaşılması ile proje de genişletildi. Proje için 400 milyon avroluk ilave kaynak sağlandı. Böylece nihai aşamada ulaşılacak kredi imkanı 537,5 milyon avrodan 937,5 milyon avroya yükseldi. Girişimcilerimiz proje kapsamında Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Denizbank başvurabilirler. Aynı zamanda www.icticaret.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgi alabilirler”

Çalışan sayısı 10 kişiden az ve 2 milyon avrodan daha düşük yıllık ciro ya da gelire sahip işletmelerin AB standartlarına göre 'mikro işletme' kapsamına girdiğini ifade eden Yazıcı, “Birinci bileşen kapsamında, mikro işletmelerin faydalanacağı 37,5 milyon avroluk bir kredi hacmi oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede, 2011 yılında 3.2, 2012 yılında 2.1 ve 2013 yılında 0.6 milyon avroluk bir kredi piyasaya sürüldü ve bu kredilerden toplam 341 mikro işletme yararlandı. Kredi kullandırma sürecinin kısaltılması ile birlikte 2014 yılında önemli bir sıçrama yaşandı. Bu yılın ilk altı ayında 738 mikro işletmeye 16 milyon avro kredi kullandırıldı” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Güncel