Peşmerge Kobani'ye Türkiye üzerinden geçecek

Peşmerge Kobaniye Türkiye üzerinden geçecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmeleri için yardımcı olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgenin tüm tehditlerden arınmasını istediklerini söyleyerek, “Bugün ABD’nin Kobani’ye, Kobani’yi savunan tüm güçlere ulaştırdığı askeri ve tıbbi yardımı bu çerçevede değerlendiriyoruz. Peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmeleri için yardımcı oluyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Münci Hamdi ile ikili ve heyetler arası görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Tunus’ta Ocak ayında kabul edilen Anayasa ile Tunus’ta yaşanan Arap Baharı’nın taçlandırıldığını söyleyerek,

“Tunus’un barındırdığı farklı zenginlikleri ön plana çıkararak, bu güzel ülkenin hoşgörüye dayalı çoğulcu yapısını bir kez daha dünyaya göstermiştir. Demokratik ve çağdaş değerleri temel alan yeni Tunus Anayasası’nın kabul edilmesi ve Başbakan Mehdi Ömer başkanlığında hükümetin kurulması sırasında gösterilen hoşgörü ve özellikle hakim olan uzlaşı kültürü benzer süreçlerden geçen diğer ülkelere de örnek teşkil etmeli, ilham kaynağı olmalıdır” dedi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısının Türkiye’de yapılacağını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Ekonomik ilişkilerimizi, siyasi ilişkilerimizin gerektirdiği seviyeye çıkarabilmek için neler yapabileceğimizi ele aldık. Bu bağlamda ülkemizin Tunus’a tahsis ettiği 200 milyon dolarlık Eximbank kredisinin en kısa sürede kullanılması için işbirliğini arttırma hususunda mutabık kaldık. Tunus ile olan ticaret hacmimizin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu teyit ettik” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Libya’daki durum, terörist faaliyetler, Suriye ve Irak’taki durumu ele aldıklarını sözlerine ekledi.
Tunus Dışişleri Bakanı Hamdi ise, Türkiye’ye sürekli destekten dolayı müteşekkir olduklarının altını çizerek, “Türkiye ekonomik, güvenlik, politik yönden bizlere destek verdi. Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik düzeydedir. Biz bu ilişkileri daha da geliştirmek için çaba harcıyoruz. Aynı zamanda bir çalışma planı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Hamdi, ticaret hacmini arttırmak istediklerini belirterek, “Ziyaretim iki ülke ilişkilerini desteklemek ve Türkiye- Tunus arasındaki işbirliğinin stratejik düzeyde kalmasını amaçlamaktadır” ifadelerini kullandı. İki bakan daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Çavuşoğlu, ABD tarafından PYD’ye silah yardımı yapıldığı konusunda, “Kobani’nin düşmesini hiçbir zaman arzu etmedik, arzu etmeyiz. Bunu önlemek için Türkiye her türlü çabayı göstermiştir. Kobani’ye her türlü insani ve tıbbi malzemeyi ulaştırmıştır. Angajman kurallarımızı da hassasiyetle uyguladık. Kobani için koalisyonla işbirliği içinde olduk” şeklinde konuştu.

PYD’nin Suriye’ye yönelik amaçlarının Özgür Suriye Ordusu’ndan farklı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, PYD’nin Suriye’nin belli bir bölümünü kontrol etmek istediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, “Suriye’nin demokratik yapılanmasında tehdit olduğunu düşünüyoruz. PYD bu emellerini sürdürdükçe Özgür Suriye Ordusu’nun da desteğini alamaz, Türkiye’nin desteğini de alamaz. Burada desteklenmesi gereken grubun Özgür Suriye Ordusu olduğunda müttefiklerimizle de hemfikiriz” ifadelerini kullandı.

Hamdi ise, Libya’daki istikrarsızlığın boyutuna yönelik soruya, “Libya’nın istikrarı Tunus’un istikrarıdır. Bundan dolayı da var gücümüzle bütün Libyalı kardeşlerimizi, tüm kesimleri diyalog masasına oturmaya davet ediyoruz. Barışçıl bir çözüme varabilmelerini sağlamak için geniş ve ulusal uzlaşı sağlanması Libya’nın toprak bütünlüğünü koruyacaktır, aynı zamanda Libya’nın ulusal çıkarlarına hizmet edecektir” cevabını verdi.  

KUZEY IRAK TELEVİZYONU PEŞMERGE GÜÇLERİ KOBANİ’YE GİRECEĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

Türkiye’nin, IŞİD saldırıları altındaki Kobani ilçesine Peşmerge Güçleri’nin gitmesine izin verdiği iddia edildi. 

  Kuzey Irak’ta yayın yapan RUDAW TV’nin haberine göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Rojava halkı ve siyasi partilerinin isteği üzerine, Türkiye’den Peşmerge Güçleri’nin ve yardımların Kobani’ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulunduğu belirtildi. Haberde Türkiye’nin Mesut Barzani’nin talebine olumlu yanıt verdiği ve Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir’in, peşmerge güçlerinin Kobani’ye gönderilmesi konusunda son iki gündür PYD ve YPG’yle irtibatta bulunduğu iddia edildi.

  Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Muslim ve Rojava’nın diğer partilerinin temsilcileri, geçtiğimiz hafta, Başkan Barzani’yle basına kapalı iki toplantı gerçekleştirmişti. Rudaw TV’ye verdiği bir demeçte, Başkan Barzani’nin Erbil ile Kobani’nin kendileri için aynı öneme sahip olduğunu ifade ettiğini söylen Muslim, “Erbil yönetiminden çok talebimiz var. Kardeşlik görevi ağırdır” demişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel