Öztürk: “Dizi İzleyen Hanımlar Kocalarından Şüpheleniyor”

Öztürk: “Dizi İzleyen Hanımlar Kocalarından Şüpheleniyor”
Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, evde dizi izleyen hanımların dizinin etkisinde kalarak kocalarından şüphelendiklerini söyledi.

İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Ramazan ayı dolayısıyla basın mensuplarına iftar yemeği verdi. Amisos Hotel’de düzenlenen iftar yemeğine Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Tahsin Bayar, Basın İlan Kurumu (BİK) Samsun Şube Başkanı Mustafa Bayraktar, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz ve basın mensupları katıldı.

"DİZİ İZLEYEN HANIMLAR KOCALARINDAN ŞÜPHELENİYOR"

İftar yemeğinin yenmesinden sonra konuşan İl Müftüsü Öztürk, “Her sene Diyanet İşleri Başkanlığımız bir temayı gündeme taşımaktadır. Bu seneki Ramazan ayının teması ‘Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın, Bu Ramazan ve Her Zaman.’ Bu başlık altında konu ele alınmıştır. Bunlar modern yalnızlık, mülteciler, sokak çocukları, yetimler ve yaşlılardır. Samsun Müftülüğü olarak bu konuda biz de bir takım çalışmalar yapmaktayız” dedi.

 

Modern yalnızlığın ‘California Sendromu’ olarak da adlandırıldığını, her şeyi olmasına rağmen yalnızlık çeken insanlar olduğunu belirten Öztürk, “Her şeyi elde ediyorlar ama hiçbir şeye sahip değiller. Hayatın bir anlamı olduğunu düşünmüyorlar. ‘Hayatın yaşanmaya değer bir anlamı olduğuna inanmıyorum’ deyip sonunda canlarına bile kıyabiliyorlar. Bu sorun sadece dünyanın sorunu değil, aynı zamanda ülkemizin de sorunudur. 13. katta tek başına yaşayan bir adam vardı öldü. Hiç kimse kimseye gitmediği için cesedi koktu. Öldüğü anlaşıldı ve 13 gün sonra fark edildi. Evleri yan yana dizdik, üst üste alt alta yaptık. Ama gönülleri dağlar kadar uzaklaştırdık. Asansörde bile birbirimize ‘merhaba’ demiyoruz, selam vermiyoruz. Böyle bir noktaya geldik. Samsun Müftülüğü olarak biz öncelikle aileden başlamak suretiyle çünkü bu işin temeli ailedir. Ailelerimizde de büyük problemlerimiz vardır. Çocuklarımız odalarına kapanıyorlar sabahtan akşama kadar internetin başındalar. Analar dizi izliyor. Dizi izleyen hanımlar da kocalarından şüphe ediyor. Baba maçta, futbolda, dede seccadede, nene toprakta. Böyle evler oluşmaya başladı. Biz her akşam bir ilçede meydan programları yapıyoruz. Aileyi anlatıyoruz. Aile içi şiddeti, saygıyı anlatıyoruz. Özellikle genç yaşında ve olgunluk yaşında dul kalmış hanımefendileri ve beyefendilerin evlenmelerini tavsiye ediyoruz. Dinimizin de hükmünün de bu doğrultuda olduğunu ayet ve hadislerle anlatmaya çalışıyoruz. Yalnızlık Allah’a mahsustur” diye konuştu.

 

Peygamber efendimizin de bir yetim olduğunu ifade eden Öztürk, “Savaşın bıraktığı yetimler var. Aile içi şiddetin ve boşanmaların meydana getirdiği yetimler var. Yetimler son zamanlara doğru ülkemizde bir hayli artmaya başlamıştır. ‘Yetim’ deyip geçmemek gerekir. Peygamber efendimiz de bir yetimdi ve 1,5 milyar İslam alemi de onun eseridir. Onun için devlet yetimlere evler açıyor, yurtlar yapıyor ama saçını başını okşayamıyor. İşte biz bu yetimler konusunda bütün ilçelerimiz, köyler dahil yetimleri tespit ettik. Ailelere haber gönderiyoruz ve ‘yetimlerinize talibiz’ diyoruz. Liselerde ve okullarda okutacağız ve bütün masraflarını biz karşılayacağız. Bu yetimlere bu konuda bütün imkanlarını ve hizmetleri ayaklarının altına seriyoruz” şeklinde konuştu.

Samsun’a yerleşen mültecilerin bir yük olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Öztürk, “Bir gün biz de mülteci olabiliriz. Tanımadığımız bir ülkeye gidebiliriz. Bütün servetimiz ve her şeyimiz ülkemizde kalır. Biz oraya gidebilir ve aç kalabiliriz. Arkasından gelen sokak çocukları sorunu dünün sorunu, bugünün ve yarının da sorunu olacak bir meseledir. Birimler koordineli olarak çalışarak bu işin üstesinden gelebilirler. Sokak çocukları bizim en önemli sorunlarımızdan birisidir. Biz mülteciler konusunda 5601’e SMS gönderildi mi fitre vermiş oluyorsunuz. Mülteci aileleri tespit edip, bizzat evlerine giderek yardım edeceğiz. Bazı ailelere farklı kişiler de yardım ediyor. Bazen bir aileye 10 kişi yardım edebiliyor. Biri yokluktan çatlıyor, biri açlıktan çatlıyor. Bunları da tespit ettikten sonra biz aile kardeşliği başlatacağız. Aksi takdirde bu çocuklar yarın sokaklarda uyuşturucu satan çocuklar olabilir. Tedbirini şimdiden almamız gerekiyor. Bir gün biz de yaşlanacağız. Onun için büyüklerimize saygıda kusur etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel