OSB’de arsa tahsis süreci başladı

OSB’de arsa tahsis süreci başladı
Samsun Bafra Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde arsa tahsis sürecinin başladı

Samsun’un Bafra ilçesinin tarım bölgesi olması, bölge insanının tarımda yaşanan gelişmelere ilgi duymaları, değişen iklim şartlarının bölgeyi seracılıkta avantajlı konuma getirmesi ve bölgenin ihracat pazarına yakın olması gibi imkanlar göz önünde bulundurularak Bafra’da TDİ Sera OSB kuruldu. Bafra TDİ Sera OSB’nin kurucu ortakları Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra Belediyesi, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret Borsası ve Bafra Ziraat Odası’ndan oluşuyor. Toplam büyüklüğü 1 milyon 194 bin metrekare olan OSB alanında 29 adet 24 bin metrekare, 1 adet 40 bin metrekare olmak üzere 30 adet bitkisel üretim parseli ve 60 bin metrekare büyüklüğünde endüstriyel tarıma yönelik sanayi tesis alanı yer alıyor.
Bafra TDİ Sera OSB hakkında yapılan bilgilendirmeye göre, bitkisel üretim parsellerinde sebze, süs bitkileri, fide yetiştiriciliği gibi üretim desenleri oluşturulabilecek. Modern, tam otomasyonlu ve iklimlendirmeli seralarda Tarım 4.0 şartlarına uygun sürdürülebilir, izlenebilir ve tarım-teknoloji entegrasyonun sağlandığı kontrollü üretim yapılacak. Tarımsal sanayi alanında meyve-sebze kurutma gibi tarımsal ürünlerin işlenmesine yönetim tesisler, soğuk hava deposu, sera ekipman ve otomasyon sistemleri gibi işletmeler yer alabilecek. OSB Müdürlüğü bünyesinde kurulacak AR-GE merkezi, laboratuvar ve mesleki eğitim merkezi bölgedeki yatırımcılara da kolaylıklar sağlayacak.

“OSB bölgemiz için bir rol model oluşturacak”
Samsun
Valiliği’nden Sera OSB hakkında yapılan açıklamada, “Samsun Bafra TDİ Sera OSB’de yapılacak üretimle birlikte bölge halkının ulaşım ve depolama gibi ara giderler olmadan sağlıklı, kaliteli ve taze gıdaya uygun fiyatla ulaşması sağlanacak, tarımsal ürünlerin sanayiye entegrasyonu hızlanacak ve ihracatla birlikte ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Tüm işletmeler aktif olarak faaliyete geçtiğinde 1500 kişiye istihdam sağlanacaktır. Samsun Bafra TDİ(Sera) OSB, Bafra için bir rol model olacak, bölgemizde seracılık yatırımlarını cezbedici hale getirerek bu alanda yapılan yatırımların her geçen gün genişleyerek büyümesine katkı sağlayacak ve ekonomimize katma değer oluşturacaktır. Amacımız bölgemizde Bafra’yı seracılıkta marka kent yapmaktır” denildi.

Arsa tahsis süreci
Açıklamada arsa tahsis süreci hakkında şu bilgiler verildi:
“OSB alanında içme suyu, yağmursuyu, atıksu, elektrik altyapı, yol aydınlatma, telekomünikasyon altyapı, fiber internet, modern paket tip arıtma tesisi, doğalgaz, yol ve kaldırım gibi tüm altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Altyapının tamamlanmasıyla birlikte arsa tahsis çalışmalarına başlanılmış olup, yatırımcılara altyapısı hazır şekilde arsa tahsisi yapılacaktır. Bitkisel üretim alanında 1 m2 arsa tahsis bedeli 200 TL olup, en küçük parsel büyüklüğü 24 bin metrekaredir. Arsa tahsis bedeli yüzde 25’i sözleşme tarihinde peşin, kalan tutar 18 ay içerisinde 3’er aylık vadelerle 6 eşit taksitle ödenebilecektir. 24 bin metrekarelik parsellerde Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı 18 bin metrekare kapalı sera alanı olan tip projeyi ya da ilgili tip projelerimizle uyumlu tarafınızca hazırlanan projeleri onaylattıktan sonra uygulayabileceksiniz.”

Teşvik ve hibeler
Açıklamanın devamında ise teşvik ve hibelerle ilgili şu bilgiler aktarıldı:
“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla IPARD programlarından yararlanılabilecektir. 2023 yılı II. IPARD programı kapsamında Samsun için projelerin üst limiti 500bin euro olmak üzere hibe edilmiştir. 2024 yılı Şubat-Mart ayı itibari ile III. IPARD programının yayınlanması beklenmektedir. Ayrıca KKYDP 15. Etap Destekleme Programı kapsamında Yeni Tesis Sera Yatırımları için 14 milyon TL hibe desteği sağlanmaktadır. Organize tarım bölgeleri için puan şartı aranmaksızın hibe desteği sağlanır. İlgili bu programa son başvuru tarihi 19 Şubat 2024’tür. Belirtilen hibe desteklerine ek olarak organize tarım bölgelerinde yatırım yapacak yatırımcılar Ziraat Bankasının üst limiti 100 milyon TL’yi bulan sübvansiyonlu kredilerinden faydalanabileceklerdir. Organize tarım bölgelerine özel yüzde 15 faiz indirimi ile birlikte gerekli şartların sağlanması durumunda yüzde 100’e kadar faiz indirimli kredi kullanılabilir. Arsa tahsis süreciyle ilgili bilgi almak için Sera OSB Müdürlüğümüz ile iletişime geçilebilir.”

Kaynak:İHLAS HABER AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yerel Haber