OMÜ'DE TIP BAYRAMI

OMÜ'DE TIP BAYRAMI
“14 Mart Tıp Bayramı” töreninde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, tıp mesleğinin insanlık tarihi boyunca şefkatin, fedakârlığın ve adanmışlığın sembolü olduğunu söyledi.

OMÜ Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında çeşitli törenler düzenlendi. Kampüs içerisinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, "Türkiye'de Tıp Bayramı ilk kez 14 Mart 1919 tarihinde İstanbul’un istilacı ve sömürgeci güçler tarafından işgaline bir tepki eylemi olarak tıp öğrencileri tarafından kullanılmıştır. Bu tarihten sonra 14 Mart sağlık çalışanları tarafından kurtuluş meşalesinin yakıldığı tarihin yıldönümü olarak kutlanmaktadır. Tıp mesleği kaynağında insan yaşamına duyulan sevginin olduğu bir meslektir. Tıp öğrencilerinin vatan sevgisinin kökeninde insan yaşamına duydukları bu sevgi bulunmaktadır” dedi.

“Birinci Dünya Savaşı boyunca 346 tıp öğrencisi şehit düştü”
Tıbbiyeli ruhunun her zaman Kuvay-i Milliye ruhuyla bütünleşik olarak Milli Mücadele içerisinde yer aldığını söyleyen Çokluk, “1915 yılından itibaren Mekteb-i Tıbbiye öğrencileri başta Çanakkale olmak üzere tüm cephelerde gönüllü olarak görev almışlardır. 1915 yılında tüm hocaların ve öğrencilerin askeri birliklere dağıtılması nedeniyle Tıp Mektebi bir yıl kapalı kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı boyunca toplam 765 tıp öğrencisinin 346'sı şehit düştü” diye konuştu.

“Yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin ülkemizi daha ileriye taşıyacağına inancımız tamdır”
Tıp mesleğinin insanlık tarihi boyunca şefkatin, fedakârlığın ve adanmışlığın sembolü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cengiz Çokluk, “Kaliteli sağlık hizmeti sunumunda sağlık hizmetlerinin verildiği ortam ve sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesinin öncelikli olduğu unutulmamalıdır. Bunu sağlamanın temel bileşenlerinden birisinin de tıp eğitiminin kalitesinin artırılması olduğu unutulmamalıdır. Tüm dünyada yaşanan büyük çaptaki sağlık sorunları hekimlik mesleğinin bilgi ve beceri yanında ne kadar özveri isteyen bir meslek olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ nesiller olarak ülkemizi daha ileriye taşıyacağına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum” şeklinde konuştu.
14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.
Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Terzi, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Davut Güven, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Sünter, Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Hatice Nilden Arslan ve Doç. Dr. Hüseyin Sina Coşkun, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Kaynak:İHLAS HABER AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Sağlık