KIRGIZİSTAN'DA, SAMSUN TANITILDI

KIRGIZİSTANDA, SAMSUN TANITILDI
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başlayan Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Samsun'u tanıttı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te başlayan "6. Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı" kapsamında gittiği ülkede çeşitli temaslarda bulundu ve bir sunum gerçekleştirdi.

 

Başkan Yılmaz, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in himayesinde Bişkek'teki Toktogul Satılganov Kırgız Milli Filarmonisi'nde başlayan kurultayın açılışına katıldı ve aynı gün Bişkek Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov’u ziyaret etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret sırasında Başkan Yılmaz ve Başkan Kulmatov, birbirlerine ziyaretin anısı olarak bazı hediyeler takdim ettiler.

 

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Bişkek Belediye Başkanı Kulmatov, mühendislik, mimarlık ve şehircilik konularının günümüzdeki önemine değinerek, kurultayı organize eden Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'ne teşekkür etti.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç da konuşmasında, kurultaya Türk dünyasından katılanların Kırgızistan'ın potansiyelini göreceklerini ve bunu çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

 

Türk dünyasından edebiyat, mühendislik, mimari, şehircilik, sanat ve kültür alanlarından önde gelen isimlerin katıldığı kurultayda, yeni projeler, yerel yönetimler, Türk kültürü, yükselen cumhuriyetler ile mühendislik, mimarlık ve şehircilik standartları konularında oturumlar düzenlendi.

 

BAŞKAN YILMAZ SAMSUN’U TANITTI

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kurultayın 2'inci gününde yapılan oturumda “İpek yolunda Tarihi Şehirler ve Ticaret Merkezleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Yılmaz, sunumu öncesinde Karadeniz’in en büyük kenti Samsun’la ilgili kısa bir tanıtım da yaparak katılımcılara Samsun ile ilgili bilgiler aktardı. Daha sonra konu başlığı ile bağlantılı olarak sunumunu yapan Başkan Yılmaz, ticaret merkezi nasıl olur, şehirlerin kimliği ve tarihi ipek yolunun geçmişi gibi konulara değinerek konuşmasını tamamladı. Bu arada Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurultayın yapıldığı salonun girişinde bir Samsun standı kuruldu. Kongre katılımcılarının yoğun ilgi gösterdiği stant aracılığı ile Samsun’un tanıtımı yapıldı ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Ev sahibi Kırgızistan ve Türk dünyasından çok sayıda seçkin konuğun katıldığı ve Kırgızistan Issık Göl bölgesinin tatil merkezi Çolpon-Ata kentinde 7 Eylül’e kadar devam edecek kurultay kapsamında, mimari proje festivali ve "İpek Yolu'nda Deprem Gerçeği ve Bilimsel İşbirliği" forumları da gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel