KİB’İN TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ AÇIKLANDI

KİB’İN TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ AÇIKLANDI
Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Karadeniz ve İstanbul Fındık İhracatçı Birliklerinin oluşturduğu Sektör Kurulunca açıklanması kararlaştırılan 2014 ürünü rekolte tahmini 514 bin tondur” dedi

Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç beraberinde bulunan Yönetim Kurulu üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklama yapan KİB Başkanı Sevinç, “Fındık rekoltesi tahminen ne olacağı hususu bu aylarda her zaman olduğu gibi gündemdedir. Öncelikle konu çok önemlidir. Her kesimde merak uyandırması normaldir. Üreticiden başlayarak zincirin her halkasında yer alan kesimler yanında Türk sanayici, ihracatçısı ve yine bağlantılı olarak fındığımızı mamullerinde kullanarak dünyanın birçok ülkesinde kendi dağıtım kanalları aracılığıyla son tüketiciye ulaştıran dış alıcılar ve onlara bağlı sanayi sektöründe yer alanlar, önümüzdeki 1 yıl için arz miktarının ne olabileceğini tahminen de olsa bilmek isterler. Bu nedenle rekolte tahmini bilimsel bir çalışma olmasının yanında ticareti etkileyen ciddi bir eylemdir.

Ancak ne yazık ki bu çalışmanın bazı kesimlerce bir spekülasyon ve popülizm aracı olarak görüldüğü de bir gerçektir. Bulundukları mevki gereğince düşük açıklanmalıdır ön yargısı ile hareket edenlerin yıllardır bir türlü değişmek bilmeyen tavırları, sektördeki her kesime zarar vermektedir. Özellikle işin içinde bilim adamları ve teknik kadrolar olmasına rağmen bu tutumun değişmemesi çok daha vahim bir durumdur.

Elbette her kurum tahmin yapabilir. Herkesin kendine göre geçerli yöntemleri olabilir. Ancak her tahminin ve çalışmanın bir doğrulama yöntemi de vardır. Sonuçta her kurum kendisini bu yolla kontrol etmelidir. Bu konuda Devlet adına her türlü fındık alım satımında tescil görevini yapan Ticaret Borsalarının müstahsil satışları kaydı ve ilgili resmi mevzuatına göre İhracatçı Birlikleri kaydına girme zorunluluğu olan resmi ihracat rakamları baz alınmalıdır” dedi.

Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin tahmini rekoltesini de açıklayan Sevinç, “Rekolte tahmini önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Bunda biz ihracatçıların bir sorumluluğu olmasa da bizi ilgilendirmez diyemeyiz. Bu nedenle popülist ve spekülatif gerekçelerle rakam açıklamak yerine doğruya en yakın tahmini yapmak zorundayız. Fındık üzerinden siyaset yapmak, ucuz halk kahramanlığı yapmak isteyenler için siyasete girme yolları açıktır. Bu kesimleri tekrar düşünmeye ve nerede yanlış yaptıklarını değerlendirmeye davet ediyoruz. Karadeniz ve İstanbul Fındık İhracatçı Birliklerinin oluşturduğu Sektör Kurulunca açıklanması kararlaştırılan 2014 ürünü rekolte tahmini 514 bin tondur” dedi.
HABER MERKEZİ / AYHAN GONCA 

jy.jpg

kfuiols.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel