İsrail'e akaryakıt satıldı mı?

İsraile akaryakıt satıldı mı?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPKD), Türkiye aracılığıyla İsrail’e satılan Kuzey Irak ham petrolüne karşılık Türkiye’nin İsrail’den akaryakıt ithal ettiği kurgusu ve iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı

EPKD’den yapılan açıklamada, bugün bir gazetede yer alan “EPDK İsrail’le Akaryakıt Ticaretini Doğruladı” başlıklı kamuoyunu yanıltmaya yönelik habere ilişkin açıklama yapılması ihtiyacı duyulduğu belirtilerek, “Akaryakıt piyasası dünyada en ticari piyasa olma özelliği taşımaktadır. 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile Türkiye akaryakıt sektöründe tamamen serbest piyasa koşullarına geçilmiştir.

Bu kapsamda ülkemizde yasal koşullarını sağlamak kaydıyla akaryakıt ürünlerinin ithalatı ve ihracatı serbest bırakılmıştır. Kamuoyuna açık olan EPDK petrol piyasası, 2013 yılı raporunda görüleceği üzere Türkiye’de geçen yıl toplam 29,3 milyon ton akaryakıt piyasaya sunulmuş, bu rakamın 1 milyon 371 bin tonluk kısmı serbest piyasa koşulları kapsamında tamamen özel şirketler tarafından ‘motorin’ ağırlıklı olmak üzere İsrail’den ithal edilmiştir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, son günlerde birkaç kez konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin İsrail’e bir petrol sevkiyatı gerçekleşmediğini belirtmiştir. Bu kapsamda haberde iddia edilen ‘Türkiye aracılığıyla İsrail’e satılan Kuzey Irak ham petrolüne karşılık, Türkiye’nin İsrail’den akaryakıt ithal ettiği’ kurgusu ve iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Kardeş ülkemiz Filistin’in büyük acılar yaşadığı bugünlerde EPDK Sektör Raporu’nda yer alan verilerin çarpıtılarak bu tarz kasıtlı haberlere konu edilmesi ve bir kesim tarafından kendi niyetlerine alet edilmeye çalışılması büyük bir art niyet taşımaktadır.”  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Güncel