İşler: Cumhurbaşkanlığı Erdoğan'a Yakışır

İşler: Cumhurbaşkanlığı Erdoğana Yakışır
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili, "311 milletvekilinin imzasıyla Sayın Başbakanımızın, cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi öncelikle AK Parti'nin birlik ve beraberliğini göstermesi açısınd

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin, "311 milletvekilinin imzasıyla Sayın Başbakanımızın, cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi öncelikle AK Parti'nin birlik ve beraberliğini göstermesi açısından son derece önemli ve manidar buluyorum" dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, yaklaşık bir ay önce Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kaçırılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcisi Memet Kılıç'ı makamında kabul etti. Kaçırma olayı olduktan sonra devlet olarak seferber olduklarını belirten İşler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak bir ekibin gönderildiğini ve Ramazan ayı öncesinde sevinçli haberin alındığını ifade etti.

 

İşler, açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi ve Başbakan Erdoğan'ın Köşk için dinlenme yeri değildir' ifadesinde bulunmasına' ilişkin sorusuna İşler, "Çok şükür hakikaten AK Parti'ye yakışır şekilde adayımızı açıklamış olduk. Bir ayı aşkın bir zaman diliminde 'çatı aday açıklanacak' dediler. Çatı adayın açıklanış tarzını gözünüzün önüne getirdiğiniz zaman iki olay arasındaki farkı göreceksiniz. Biz, gerçekten yeni bir Türkiye inşa ediyoruz. Yeni Türkiye inşa eden, inşa faaliyetinin mimarı olan Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanı adayı olarak dün partimiz tarafından açıklandı. Yeni Türkiye'ye yakışır bir törenle ve hakikaten çok anlamlı, duygulu ifadelerin geçtiği bir törenle adaylığı açıklanmış oldu. AK Parti üzerinde 17 Aralık, 25 Aralık operasyonlarından sonra birtakım oyunlar oynandı. Mühendislik faaliyetleri yapıldı. Çok şükür AK Parti'nin bütün mevcut 311 milletvekilinin imzasıyla Sayın Başbakanımızın cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi öncelikle AK Parti'nin birlik ve beraberliğini göstermesi açısından son derece önemli ve manidar buluyorum" cevabını verdi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin halk tarafından yapılan ilk seçim olacağını söyleyen İşler, "Türk siyasi tarihinde ilk defa cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Daha önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne tür olaylar yaşandığını, dayatmalar yapıldığına dair örnekler verdi Sayın Başbakanımız" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3 adayın yarışacağını anlatan İşler, "Biz ilk turda Sayın Başbakanımızın yüzde 50'nin üzerinde bir rakamla cumhurbaşkanı olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yurtdışında yaşayan Türklerin de Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacağının hatırlatılması üzerine İşler, "Bu seçimde bir ilki daha yaşayacağız. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız bulundukları yerlerde oy kullanabilecekler ve dolayısıyla 2-9 Temmuz tarihleri arasında seçmen kütüklerine kayıtlı olup olmadıklarını kontrol edebilirler, varsa bir yanlışlık düzeltebilirler" ifadelerini kullandı.

 

İşler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yaptığı açıklamalara ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Başbakanımızı yönelik daha önce de akla ziyan ithamlarda, iftiralarda bulundu, şimdi de yine aynı şeyi söylüyor. Sayın Başbakanımız dün itibarıyla cumhurbaşkanı adayımız oldu. Şartlar yerine gelmiştir. Herhangi bir sıkıntı yoktur. Doğrudan halkın seçeceği ilk cumhurbaşkanı olmak Sayın Başbakanımıza en çok yakışır demiştim. Bunu Kılıçdaroğlu da 10 Ağustos'ta o da görecek" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel