IŞİD zulmünden kaçanlar Türkiye'ye alınıyor

IŞİD zulmünden kaçanlar Türkiyeye alınıyor
Türkiye, IŞİD zulmünden kaçan Suriyelileri kabul etmeye başladı
Suriye’de PYD ile IŞİD arasındaki çatışmalardan kaçanlar, Türkiye sınırına akın etti. Sınırın Türkiye tarafında da Suriyelileri akrabalarını geçişlerine izin verilmesini bekleyenler büyük bir yoğunluk oluşturdu. Zaman zaman çıkan taşkınlıklara ise güvenlik güçleri müdahale etti. Bir süre sonra geçişlere izin verildi ve IŞİD zulmünden kaçan Suriyeliler Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Türkiye’ye kabul edildi.
Bakü’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sınıra ilk etapta yaklaşık 4 bin kişinin geldiğini söyleyen Davutoğlu, “Türkiye var ve güçlü oldukça kendisine sığınan herkese yardımcı olacaktır” dedi. 
 
SURİYELİLERE KUCAK AÇMAMIZ TARİHİ BİR GÖREVDİR
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriyelilerin Türkiye’ye kabulüne ilişkin, "Bu, mülteci politikamızı eleştirenlerin insani yönden ne kadar zaaf içinde olduğunu da ortaya koyuyor. Bizim Suriyeli kardeşlerimize kucak açmamız tarihi bir görevdir, insani bir görevdir" dedi.
Azerbaycan’da temasları sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD tehdidinden kaçan Suriyelilerin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki sınıra gelmesi ve burada bekletilmelerinin ardından sınırın açılmasıyla Türkiye’ye kabul edilmeleriyle ilgili olarak Bakü’de açıklamalarda bulundu. Bakü Türk Anadolu Lisesi’ni ziyareti sırasında basın mensuplarının bu yöndeki sorularını yanıtlayan Davutoğlu,
“Dün çözüm süreci toplantısında zaten muhtemel senaryolar üzerinde durmuştuk. Gerek AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcımız Numan Bey’e gerekse İçişleri Bakanımıza gerekse Savunma Bakanımıza, ilgili arkadaşlara bu konuda gerekli tedbirin alınması ve burada mahsur kalan, güvenli bir sığınak arayan kardeşlerimize yardımcı olunması talimatını vermiştik. Olayların bu kadar tırmanması ihtimalini gözettik ama ilk aşamada hissedilen şey sınırda insani yardımdı. Valimiz dün akşam itibarı ile talimatlandırılmışlardı. Her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi için bugün iki saat kadar önce yoğun talep olduğu, göç tablosu olabileceği ortaya çıktığında yaklaşık 4 bin Suriyeli kardeşimiz sınıra dayandığında hem İçişleri bakanımız hem de AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcımız Numan Beyle bu haberler gelir gelmez görüştük. 1,5 saat kadar önce gerekli talimatları verdik.
Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada Suriye’den ya da herhangi bir ülkeden zulüm karşısında sığınacak, bir diyar olarak Anadolu’yu gören kardeşlerimiz sınıra geldiğinde etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden hepsini alıyoruz, alacağız. Şu anda da bu geçişler başladı. Tabi çok ani bir gelişme olduğu için arkadaşlarımız süratle organize olmaya çalışıyorlar. Bu kardeşlerimiz en kısa sürede yerleştirilecekler ve ihtiyaçları karşılanacak. Hiç kimsenin bu konuda tereddüttü olmasın. Türkiye var oldukça, kudretli oldukça ve elinde kapasite oldukça kendine sığınan herkesi elindeki imkanlarla yardımcı olacaktır. Burada da hiçbir etnik ve mezhebi ayrım gözetilmez. Ama birinci önceliğimiz her zaman Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarında ihtiyaçlarının karşılanması. Bu imkan ortadan kalktığı anda biz elimizden gelen yardımı yaparız. Bu 4 bin kardeşimiz, şu an bana gelen rakam bu artabilir de, ihtiyaçları karşılanacak.
Ülkemizde ağırlanacaklar. Bu da şunu gösteriyor bugüne kadar bizim mülteci politikamızı eleştirenlerin insani yönden de ne kadar zaaf içinde olduğunu da ortaya koyuyor. Bizim Suriyeli kardeşlerimize kucak açmamız tarihi bir görevdir, insani bir görevdir. Eminim ileride bunları yazacak olanlar bunu insanlık adına tarihimize altın bir sayfa olacak yazacaklardır. Allah devletimize ve milletimize öyle bir güç versin ki bize sığınan herkese el uzatabilelim ve onlara yardımcı olabilelim. Bu talimatlar verildi ve gereken yapılacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel