İHSANOĞLU: MİLLETİN ADAYIYIM

İHSANOĞLU: MİLLETİN ADAYIYIM
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Ben bütün vatanın bütün milletin bir evladı olarak, bütün siyasi partilerin desteğini hissederek bu görevi yapmayı kabul ettim ve aday oldum." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bu seçimler; bir iktidar değişikliği, bir parti seçimi değildir. İktidarın lehinde veya aleyhinde olarak düşünülmemesi lazım. Bir partinin lehinde ya da aleyhinde düşünülmemesi lazım. Türkiye’nin dört tane, beş tane cumhurbaşkanı yok; bir tane cumhurbaşkanı var” dedi.

Seçim çalışmalarına memleketi Yozgat’tan başlayan cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP Yozgat il teşkilatı tarafından Yimpaş AVM’de verilen iftar yemeğine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Ramazan ayının tüm Müslümanlara hayırlar getirmesi dileğinde bulunan İhsanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkenin gündemini işgal etmeye başladı. Bu seferki seçim çok farklı bir şekilde oluyor. Türkiye Cumhuriyeti ilk defa cumhurbaşkanını halk oylarıyla seçiyor ve bu halk oylamasıyla seçilecek olan cumhurbaşkanı adaylarının birisi sizin evladınızdır. Yozgat’ın toprağından yetişmiş bu memleketin evladı ve bu yarışa bu sıfatla başlıyor. Ben bu vazifeyi üstlenirken, bir partinin temsilcisi bir siyasi görüşün mensubu bir kesimin aidiyeti içerisinde değil; ben bütün vatanın bütün milletin bir evladı olarak, bütün siyasi partilerin desteğini hissederek bu görevi yapmayı kabul ettim ve aday oldum. Bugün mecliste iki büyük partinin yani CHP ve MHP’nin ortak dilekçesiyle benim resmi adaylığım sunulmuştur. Fakat bu iki partinin dışında Demokrat Parti, Büyük Birlik Partisi, DSP ve daha nice mecliste temsili olmayan nice partiler var ki onların hepsinin desteğiyle adaylığım Türkiye’nin satında tüm milletin temsilcisi olarak ortaya konmuştur. Bu seçimler bir iktidar değişikliği, bir parti seçimi değildir. İktidarın lehinde veya aleyhinde olarak düşünülmemesi lazım. Bir partinin lehinde yada aleyhinde düşünülmemesi lazım. Türkiye’nin dört tane, beş tane cumhurbaşkanı yok bir tane cumhurbaşkanı var” dedi.

Cumhurbaşkanın bütün vatandaşlara aynı gözle bakması gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, “Bütün siyasi partilere aynı saygıyla bakan, kendisinin özel bir siyasi gündemi ve tercihi olmayan siyaset üstü ama siyaseti de doğru yolda yönlendiren birisi olması lazım. Yani bir özel gündemle, özel siyasi programla cumhurbaşkanlığı makamına gelecek insan, o zaman memlekette siyasi dengeler bakımından önemli sıkıntılar doğacağına inanıyoruz. Ben bu hususu halkımızın gözlerinden okuyorum. Hatta beni aday gösteren ve resmen desteklediklerini ve yarın göreceksiniz başka partiler de destekleyecekler ve ortak bildiri imzalayacaklar. Ben bunu AK Partili kardeşlerimin arasında görüyorum hatta AK Partinin kurucuları arasında bunu görüyorum" diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanının görevlerinin anayasayla belirlenmiş olduğunu ve seçilecek kişinin bu anayasal sisteme hareket etmesi gerektiğini ifade eden İhsanoğlu, “Anayasa var, seçilecek cumhurbaşkanı bu anayasa üzerine yemin edecektir ve içtiği ant üzerine vazife yapması lazım. Ama meclis eğer bu anayasa hükmünü değiştirirse, başka bir sistem kurarsa o başka. Ona da uymak zorundadır. Ama cumhurbaşkanı anayasal sisteme sadık kalacak ve buna göre vazife ifa edecek birisi olması lazım. Türkiye 90 senelik tarihinde çok değerli cumhurbaşkanları gördü.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel