İHALEDE ŞOK BELGELER ORTAYA ÇIKTI!

İHALEDE ŞOK BELGELER ORTAYA ÇIKTI!
İlkadım Belediyesi eski Başkanı Necattin Demirtaş döneminde yapılan ve Diyarbakır'lı firmalara verilen personel ihalesi ile ilgili, kafa karıştıran belgeler ortaya çıktı.

İlkadım Belediyesi eski Başkanı Necattin Demirtaş döneminde yapılan ve Diyarbakır'lı firmalara verilen personel ihalesi ile ilgili, kafa karıştıran belgeler ortaya çıktı.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, dün gerçekleşen meclis toplantısında Diyarbakır'lı firmaların belediyeyi hacize verdiğini gündeme getirmişti. 

 

HANİ MİLLİYETÇİYDİNİZ

Tok, Personel ihalesini alan firmaların, Demirtaş döneminde 12 ay boyunca hak ediş almadan iş yaptığını ve belediye yönetiminin değişmesi ile birlikte firmaların haciz uyguladığını açıklamıştı. 

 

Erdoğan Tok, Demirtaş döneminde yapılan ihaleyi, "Zamanında yaptıkları açıklamalarında milliyetçiyiz, yerli firmalara önem vermeliyiz diyorlardı. Bakıyoruz ki Diyarbakırlı şirketlerle çalışmışlar. Bu firmadan da 529 bin liralık haciz geldi" diyerek eleştirmişti.

 

Erdoğan Tok'un bu açıklamalarına yanıt veren İlkadım Belediyesi eski Başkanı Demirtaş ise söz konusu ihalenin 'açık usülle' yapıldığını ve ihaleye herkesin katılabileceğini açıklamıştı. 

 

İşte bu açıklamalar sonrası söz konusu ihale ile ilgili ortaya çıkan belgeler şaşkınlık yarattı. Belgelere göre, söz konusu ihale 'Pazarlık Usulü' ile yapıldı ve Samsun'lu bir firmayada şartname verilmedi.

 

İHALE PAZARLIK USULÜ YAPILDI

Ancak ortaya çıkan belgelerde, ihalenin 'Pazarlık Usulü' ile yapıldığı yazıyor. Yine aynı belgelerde, 27.12.2013 tarihinde İlkadım Belediyesi Meclis salonunda saat 15.00'de yapılan söz konusu ihaleye, sadece Diyarbakırlı firmaların katıldığı görülüyor. Söz konusu Diyarbakırlı üç firmanında akraba olmaları da şaşırtıcı diğer bir ayrıntı.

 

DİYARBAKIRLI FİRMA İHALEYE İTİRAZ ETTİ

Oysa eski Başkanı Demirtaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ihalenin 'Açık usul' olduğunu belirterek ihaleye herkesin katılabileceğini belirtmişti. 

 

Ancak Demirtaş'ın 'açık usulle' yapıldığını söylediği Personel Alımı ihalesi 03.12.2013 tarihinde gerçekleşti. Bu ihaleye ise Diyarbakırlı akraba firmalardan sadece bir tanesi girdi. İhaleye giren bu firmada ihaleye itiraz ederek, söz konusu ihalenin ikiye bölünerek birer saat arayla yapılmasına ve diğer akraba olan Diyarbakırlı firmalarında ihaleye katılmasını sağladı.

 

SADECE DİYARBAKIR'LI FİRMALAR İHALEYE GİRDİ

27.12.2013 tarihinde itiraz nedeniyle yeniden aynı kalem ihale ise 21/B maddesine göre pazarlık usulü yapıldı. Pazarlık usulü yapılan ihaleye yine Diyarbakırlı üç firma davet edildi.

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ise ihalenin 'Açık Usül' yapıldığını ve herkesin ihaleye girebileçeğini gündeme getirmişti. Demirtaş'ın bu açıklamalarına göre, herkese açık olan bir ihaleye sadece Diyarbakırlı firmaların katılması da dikkat çeken bir ayrıntı. Oysa ortaya çıkan belgelere göre  ihale 'Pazarlık Usulü' ile yapıldı ve adeta sadece Diyarbakır'lı firmaların ihaleye girmeleri için zemin hazırlandı. Söz konusu ihaleye Samsun'lu bir firmaya da şartname verilmediği gündeme geldi.

 

SAMSUN'LU FİRMAYA ŞARTNAME VERİLMEDİ

İhaleye girmek isteyen ancak şartname alamayan Samsun'lu bir firma ise neden ihaleye alınmadığı ile ilgili 27.12.2013 tarihinde resmi bir yazı yazarak açıklama istedi. 

 

Samsun'lu firmanın yazısına ise dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Taş imzasını taşıyan evrakta, şu şekilde cevap verildi.

 

"Pazarlık usulü ile yapılan şikayet konusu ihalede ilan yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır. İdaremizce yapılan ihalede olduğu gibi ilan yapılmayan durumlarda ise en az üç isteklinin davet edilmesi şarttır. Bu ihalede üç istekli ihaleye davet edilmiştir. Yine kanuna göre ihaleye katılmak isteyenlerin ihale döküman alması zorunlu olup aynı zamanda idaremizce yapılan ihalede olduğu gibi ilan yapılmayan ihalelerde sadece ihaleye idare tarafından davet edilenlere ihale dökümanı satılabilecektir. Tarafınız bu ihalede, ihaleye davet edilmiş olmadığından döküman satılmasıda mümkün değildir. İdaremizce yapılan uygulamada bir keyfilik söz konusu değildir. 4734 sayılı kanunun belirtmiş olduğumuz düzenlemelerine göre tarafınıza davet edilen olmadığınız için ihale dökümanı satılmamış ve bu sebeple de ihaleye katılamayacağınız belirtilmiş olup ihaleye davet edilmenizde artık mümkün olamamıştır."

ihalede-sok-belgeler-ortaya-cikti!-(2).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel