Hemşirelere Hayat Kurtarma Kursu

Hemşirelere Hayat Kurtarma Kursu
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan sağlık personelleri, “İleri Kardiyak Yaşam Desteği” konusunda verilen kursla bilgilerini güncelledi

Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli 60 hemşireye, “İleri Kardiyak Yaşam Desteği” kursu verildi. 5 grup halinde Dekanlık Pembe Salonu’nda, OMÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Yavuz tarafından verilen kursla, sağlık çalışanları bilgilerini güncellediler. Hastane şartlarında hastayı monitörüze ederek hastanın ölümüne sebep olan ritmin analizini yapan hemşireler, simülasyon maketi ile hemşireler hayat kurtarmaya çalıştı.

Konu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yücel Yavuz, “Hastanemizde çalışan yardımcı sağlık personelinin ‘İleri Kardiyak Yaşam Desteği’ konusundaki bilgilerini güncellemek için yaptık bu kursu. İçeriğinde özellikle hava yolu yönetimi, yani hastaların entübasyonundan tutunda hava yolunu açıcı manevralar, air way kullanımını gösterdik. Temel yaşam desteğini anlattık. Temel yaşam desteği toplum için çok önemli. Kalp masajı ve suni solunumun nasıl yapıldığını ve hastane şartlarında hastayı monitörüze ettik. Hastanın ölümüne sebep olan ritim analizini yapılmasını ve uygun ritme göre gerekli tedavinin nasıl yapılacağı konusunda maketler üzerinde yaklaşık 3 saat süren bir kurs düzenledik. Sağlık personelimizin bilgisini tazelemek adına faydalı olacağını düşünüyoruz. 60 kişi katıldı. Bu kursları yalnız 5 gruba böldürdük ve bu şekilde sağlık çalışanlarına birebir maketler üzerinde gösterme şansımız oldu” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel