"Hakkımız olanı alamıyoruz"

"Hakkımız olanı alamıyoruz"
Staj Ve Çıraklık mağdurları derneği Samsun Şube Başkanı Murat Aydın İki adet işe giriş tarihi olmayacağını belirterek bu hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Staj Ve Çıraklık mağdurları derneği Samsun Şube Başkanı Murat Aydın İki adet işe giriş tahini olmayacağını ve bu hukuksuz olay çok büyük mağduriyet yarattığını Aynı zamanda Türkiye'de çifte standart uygulamalar olduğunu belirtti.

"Bizler Mağdur bırakıldık"

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 1986'dan 2000'li yıllara kadar uygulamaya koyduğu sistemi eleştiren Başkan Murat Aydın, "Sigortanız başladı' denilerek aldatılan ve sonrasında ikinci bir tarih çıkartılarak mağdur bırakılan bir kitleyiz. Dünyanın hiçbir yerinde kısa kol ve uzun kol sigorta ayrımı yoktur. Fiili çalışma var ise, maaş alınmış ise iş hayatı başlamıştır. Dolayısıyla sigortalılık süresi başlamıştır. Sadece ülkemize özgü olan bu sorunun bir an önce çözülerek fiilen çalıştığımız ve sigorta kayıtları ile E-Devlet’de açıkça görünen ilk işe giriş tarihimiz, emeklilik hesabında hizmete başlangıç tarihi olarak sayılmalıdır. Nasıl ki bir insanın iki farklı doğum tarihi olmazsa, iki adet işe girişi de hukuken olamaz. Ancak maalesef ki ülkemizdeki uygulama şu anda budur." Şeklinde konuştu.

"Çifte standart uygulanıyor"

Çifte standart uygulandığını söyleyen Başkan Aydın,"Yurtdışında aynı staj ve çıraklığı aynı şartlarda yapan birisi Türkiye’ye geldiğinde staj ve çırak başlangıç tarihini işe giriş olarak saydırabiliyor. Bizler gibi mağdur olmadan hakkı olanı rahatlıkla alabiliyor. Oysa bizler de aynı şekilde fiili olarak çalıştık. Maaş aldık, İş akdimiz oluşmuştu ama maalesef hakkımız olanı alamıyoruz. Bir kadın doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce işe giriş olması gerekiyor. Ancak öyle bir mevzuat düşünün ki; normalde işe giriş olarak kabul edilmeyen staj ve çıraklık girişi, konu kadın doğum borçlanması olduğunda ne hikmetse işe giriş kabul ediliyor ve doğum borçlanmasına izin veriliyor. Böyle haksızlıkların olduğu yılların mağdurları olarak biz artık bu mağduriyetin bitmesini istiyoruz. Geldiğimiz noktada hakkımız olandan başka hiçbir talebimiz yoktur. Elimize verilen SSK kartlarındaki ilk işe giriş tarihimiz sigorta başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında devletimize yakışan bu büyük haksızlığı ve mağduriyeti sona erdirmektir." Diye İfade etti.

Kaynak:Ünal Daldal

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ekonomi