Giyilebilir teknolojide çığır açacak adım

Giyilebilir teknolojide çığır açacak adım
Giyilebilir teknolojide yeni bir çığır açacak olan Basılı Elektronikler piyasaya girmeye hazırlanırken, akıllı telefonları da kendisine uyumlu olmak zorunda bırakacak.

Giyilebilir teknolojide yeni bir çığır açacak olan Basılı Elektronikler piyasaya girmeye hazırlanırken Google, Samsung, Apple, Xerox gibi şirketlerin bu konularda yaptığı atılımların, giyilebilir teknolojilerin popülerliğini sürdürmesini sağlaması bekleniyor.

Giyilebilir teknolojide yeni bir adım olan Basılı Elektronikler sayesinde, kendi enerjisini kendisi üretecek, vücudumuzun sağlığını kontrol edecek, sesli komutlarla istenileni yapacak, her ortamda iş, iletişim ve alışveriş yapmayı sağlayacak giyilebilir teknolojiler hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Akıllı telefonlarla hayatımıza giren birçok yenilik, bulut üzerinden iş yapma, nanoteknoloji, yazılım tanımlı ağ (SDN), çok çekirdekli işlemci gibi teknolojiler iş verimliliğini artırıyor, kullanıcıların eylemlerini hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. “Gelecekte daha neler olacak?” sorusuna ise uzmanların belirttiği konuların başında giyilebilir teknolojiler geliyor.

Giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi ile ilgili dünyada birçok kuruluşun hummalı bir çalışma içinde olduğu biliniyor. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan basılabilir elektronik devreler’in (printed electronics), giyilebilir teknolojilerin gelişimine önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Silver Ink (gümüş mürekkep) adı verilen buluşla plastik gibi esnek bir yüzeyin üzerine, yüzeyi eritmeden, gümüş alaşımıyla elektronik devre basmanın günümüzde sağlanmış durumda olduğu biliniyor. Elektronik devrelerin cam, tekstil ürünleri, plastik, film gibi maddelerin üzerine basılabilmesi ya da yerleştirilmesi ile giyilebilir teknolojilerin hem daha ucuza mal edilebilmesi hem de kullanıcıların hayatına girişinin hızlanması hedefleniyor. Ayrıca uzmanlar bu alanın önümüzdeki 5 yıl içinde 12 milyar dolarlık bir pazara sahip olmasını öngörüyor.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN KİŞİYE ÖZEL CİHAZLAR
Basılı elektronik devreler, giyilebilir cihazların başka cihazlara bağlanmadan kendi enerjisini üretebilmesini sağlayacak. Atom pili ve güneş enerjisi paneli gibi enerji üretme birimlerini kendi üzerinde taşıyacak. Bu teknolojiler, yerleştirildikleri giysi ve eşyalar üzerinde enerji yenileme ihtiyacı olmadan uzun süreler kullanılabilecek. Böylece kendi enerjisini üreten cihazlar elektrikle şarj ihtiyacını ortadan kaldıracak. Basılı elektroniklerle üretilen giyilebilir teknolojilerin esnek ve ergonomik yapılarda tasarlanması, rahatça ve sorunsuz kullanılmasını sağlayacak.

3D YAZICILARA ENTEGRE BASILI ELEKTRONİKLER
Teknoloji şirketlerinin üzerinde çalıştığı basılabilen elektroniklerin (printed electronics) gelecekte 3D baskı süreçlerine entegre olması sayesinde, 3D yazıcılarla çalışmaya hazır kişiye özel elektronik cihazlar da basılabilecek. Kişilerin vücut ölçülerine uygun ve istediği tasarımsal özelliğe sahip giyilebilir cihazlar, seri üretime göre çok daha ucuza mal edilmiş olacak. Giyilebilir cihazların tüketiciler tarafından beğenilmesi için de gizlenebilir tasarımlarla modaya uygun bir şekilde sunulması bekleniyor.

AKILLI TELEFONLAR YERİNE GİYİLEBİLİR CİHAZLAR
Google, Samsung, Apple, Xerox gibi şirketlerin bu konularda yaptığı atılımların, giyilebilir teknolojilerin popülerliğini sürdürmesini sağlaması bekleniyor. Mobil ve giyilebilir teknolojiler, bulunulan her ortama bulut ve GPS destekli veri akışı sağlayan bir köprü görevi üstlenecek. Hali hazırda Google Glass, Glass Up, Meta, Nike+FuelBand, Samsung Gear gibi giyilebilir cihazlar mobil hayatın yeni oyuncuları olarak zaten kullanıcılarla buluşmuştu. Şimdi ise giyilebilir cihazlara yönelik talebin, akıllı telefon üreten birçok teknoloji şirketinin giyilebilir yeni teknolojiler geliştirmesini teşvik etmesi bekleniyor.

SESLİ KOMUTLARLA CİHAZLARIN YÖNETİMİ
Bu yeni teknolojik gelişme ile giyilebilir cihazların aynı zamanda sesli komut sistemiyle de çalışabileceği ve sesli komutla çalışan yapay zeka ünitelerinin, giyilebilir cihazların daha kullanışlı olmasını sağlaması hedefleniyor. Sistemle birlikte, her türden soru sorulabilen yapay zekalar sesli komutlarla sorulan soruları internet üzerinden araştırıp cevaplayabilecek. Örneğin, verilen komutla istenilen şeyi kullanıcı adına internet üzerinden satın alıp adrese teslim edilmesini sağlayabilecek. Üstelik bunu yaparken cihazda bulunan güvenli datayı kullanarak her ortamda istenilen şeyin yapılabilmesi de mümkün olacak.

YAPAY ORGANLAR, ELEKTRONİK İMPLANTLAR
Basılabilir elektroniklerin, yapay organ, implant gibi sağlık teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanılması amaçlar arasında bulunuyor. Bulut iletişim, büyük veri, mobil ve kablosuz teknolojilerle günümüzde büyük bir gelişme yakalayan tıp biliminde basılı elektroniklerle yaşanacak gelişmelerin, kullanıcıların yaşam kalitesini artıran unsurlar olması bekleniyor. Nabız, ateş, tansiyon, şeker gibi yaşamsal verileri ölçecek giyilebilir cihazlar kullanılacak yeni sağlık teknolojileri arasında olacak. Bu teknolojiler sayesinde hasta verileri, hasta hastanede bulunmadan da kayıt altında tutulabilecek. Acil vakalarda hastanın bulunduğu yere, hasta verileri değerlendirilerek sağlık ekipleri yönlendirilebilecek. Zamanın hayati önem taşıdığı kalp krizi, kan kaybı gibi durumlarda hastaya acil müdahale için önceden hazırlık yapılabilecek. Yatalak hastaların tedavileri için de kullanılabilecek bu teknolojiler, ani müdahale gerektiren durumlarda birçok hayatın kurtarılmasına yardımcı olacak.

HAREKET ALANI GENİŞLEYECEK
Ağa bağlı bilgisayar, tablet, akıllı telefon, oyun konsolları gibi cihazların kullanımında, hareket alanı ağın bulunduğu alanla sınırlı kalmayacak. Giyilebilir cihaz teknolojileri kullanıcıların kişisel alan ağlarını kendileri ile birlikte taşımalarını sağlayacak. Kullanıcılar kişisel alan ağı sayesinde birçok özelliği, uygulamayı farklı ortam ve mekanlarda çalıştırabilecek.Yakın gelecekte giyilebilir teknolojilerle ilgili bu gelişmelerin, kullanıcıların hizmetine sunulacak olan ürünler halini alması bekleniyor. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel