Fındıkta rekolte tahmini belli oldu

Fındıkta rekolte tahmini belli oldu
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta rekolte tahmininin belli olduğunu bildirerek, 'Rekolte, meydana gelen don zararı ve fırtına nedeniyle dökülmeler sonucunda bu yıl da düşük çıkacak’ dedi.

'Don ve fırtınadan dökülmeler sonucu bu yıl rekolte düşük çıkacak'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta rekolte tahmininin belli olduğunu bildirerek, “Rekolte, meydana gelen don zararı ve fırtına nedeniyle dökülmeler sonucunda bu yıl da düşük çıkacak. Fındık üretiminin yüzde 98,8’ini karşılayan 14 ilimizde 371 bin 185 ton fındık üretimi bekliyoruz” dedi.

'59 bin 542 tonla Samsun da fındık rekoltesi bekleniyor'

Şemsi Bayraktar, bu yıl Sakarya’nın 91 bin 909 ton üretimle birinci olacağını, bu ili65 bin 460 tonla Ordu, 59 bin 542 tonla Samsun, 51 bin 953 tonla Düzce, 35 bin 853 tonla Trabzon, 26 bin 32 tonla Giresun’un izleyeceğini, miktar olarak en fazla üretim artışı Sakarya’da olurken, en fazla düşüşün Ordu ve Giresun’da meydana geleceğini vurguladı. Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz başkanlığında kurulan tarafsız teknik komisyonun rekolte tespitini yaptığını belirtti. Komisyonun, Türkiye fındık üretiminin yüzde 98,8’ini gerçekleştiren 14 il olan Ordu, Giresun, Samsun, Sakarya, Trabzon, Düzce, Zonguldak, Artvin, Kocaeli, Kastamonu, Rize, Bartın, Sinop, Gümüşhane’de, örnekleme metoduyla tespit edilen çotanak sayımlarının bilimsel olarak değerlendirilmesiyle rekolte tahmini yaptığı bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti:

'Türkiye geneli tahmini 388 bin 139 ton rekolteye çok yakın'

“Fındık tarımının yoğun olarak yapıldığı illerde örnekleme metoduyla tespit edilen çotanak sayımlarını, komisyon bilimsel olarak değerlendirmiştir. Komisyon tarafından çalışma yapılan alanlar; sahil, orta ve yüksek kesim olmak üzere üç ayrı kategoride incelenmiş, arazide gözleme dayalı veriler toplanmış, veriler büro çalışmalarıyla sayısallaştırılmıştır. Bütün bu araştırmaların sonucunda komisyon, 14 il için 371 bin 185 tonluk fındık rekolte tahmininde bulunmuştur. TZOB’un tahmini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın oluşturduğu geniş katılımlı komisyonun Türkiye geneli için 388 bin 139 ton olan rekolte tahminine çok yakın. Sakarya’da 91 bin 909, Ordu’da 65 bin 460, Samsun’da 59 bin 542, Düzce’de 51 bin 953, Trabzon’da 35 bin 853, Giresun’da 26 bin 32, Zonguldak’ta 17 bin 275, Kocaeli’de 7 bin 955, Artvin’de 4 bin 247, Kastamonu’da 4 bin 179, Rize’de 3 bin 414, Bartın’da 2 bin 151, Sinop’ta 1091, Gümüşhane’de 125 ton fındık rekolte tahminimiz var.”

'Don ve Fırtına Rekolteyi Düşürdü'

29-30 Mart 2014 tarihlerinde ülke genelinde meydana gelen don zararının, özellikle Doğu Karadeniz bölgesi illerinin yüksek kesimlerindeki fındık bahçelerinde etkisini gösterdiğini, Haziran sonunda meydana gelen fırtınanın ise olgunlaşmaya başlayan meyvelerde dökümlere sebep olduğunu vurgulayan Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Bu yıl yaşanan olumsuz meteorolojik koşullar, özellikle fındık üretimimizin yüzde 60’ını karşılayan Doğu Karadeniz’de etkisini daha fazla hissettirmiştir. Sonuçta rekolte düşük çıkacak. Bu durum birim alandan alınan ürünü de etkilemiştir. Zaten düşük olan ülke veriminin daha da düşmesine yol açacaktır. 200 kilogramı bulması gerekirken bu yıl fındıkta dekar başına verimin, 54 kilograma düşeceğini tahmin ediyoruz. Verim yükselmezse üretici yeterli geliri elde edemez. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 2010 yılı verilerine göre, dekar başına verim ABD’de 444 kilogramı, Yunanistan’da 325 kilogramı buluyor. Gürcistan’da 192 kilogram, İtalya’da 133 kilogram, İspanya’da ise 109 kilogram. Dünya ortalaması 143 kilogramı buluyor. Dekar başına verim, 2010 yılında Türkiye’de 139 kilogramdı. Şimdi 54 kilograma düşecek. En büyük rakibimiz İtalya’da dekar başına verim, 122 kilogramın altına inmiyor.”

'Fındıkta Üretim İhracatı Bile Karşılayamayacak'

Bu yılki kabuklu fındık üretiminin ihracat için gerekli olan 600 bin tonun bile çok altında kalacağını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Bu yıl beklenen düşük rekolte nedeniyle üreticimiz mağdur. Verimin düşük olması, maliyetleri de artıracak. Bu nedenle 2015 yılında ödenecek olan 2014 yılı Alan Bazlı Desteklerin bu yıl içinde ödenmesi üreticimizin mağduriyetini giderecek, bir nebze olsun rahatlatacaktır. Üreticimiz alan bazlı desteğin 2014 yılından sonra da devamı konusunda alınacak kararı merakla beklemektedir. Doğal afetlerden muzdarip, zarara uğramış üreticimiz bir an önce bu meraktan kurtarılmalı ve alan bazlı destek 2015’den sonra da artırılarak devam ettirilmelidir. Fındık çalıştayı kararları da acilen uygulamaya konulmalıdır.”

HABER İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel