EMEKLİ MAAŞI ALANLAR DİKKAT

EMEKLİ MAAŞI ALANLAR DİKKAT
Torba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de "emekli maaşının bankadan çekilme süresi" ile ilgili...

Mevcut durumda, altı ay boyunca emekli aylığı bankadan çekilmezse, emeklinin;

- Aylık ödemesi durduruluyor.
- Sağlıkla ilgili hakları askıya alınıyor.
Torba Yasa ile emekli, dul ve yetimler adına gönderilen aylıklarda, durdurma süresi 6 aydan 1 yıla çıkartıldı.
SGK PARA KARŞILIĞI DANIŞMANLIK YAPACAK
Torba Yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) görevleri arasına; eğitim, araştırma ve danışmanlık faaliyetleri eklendi. Bu amaçla SGK bünyesinde "Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Başkanlığı" kurulacak. Kurulacak olan Başkanlık ile kurum personelinin niteliğinin artırılması ve kurum personelinin kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanacak. Öte yandan Kurumun söz konusu eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinden gelir elde etmesi de planlanıyor.

EYLÜL AYI GELİRLERİ DÜŞÜK OLACAK

Torba Yasa 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı ama birikmiş vergi ve SGK borçlarının ödenmesi için başvurular 1 Ekim 2014'de başlayacak. Torba Yasa yürürlüğe girdiğinde, başvurular ve ödemeler de hemen başlayabilseydi, Eylül ayında önemli bir gelir toplanabilirdi. Torba Yasa'nın çıkacağının açıklandığı Mayıs ayından bu yana, borcu olanlar ödemeleri durdurdu. Daha önce "vergiler ödenmiyor" başlığı altında yazdığımız gibi Temmuz ayında 9 milyar TL nakit açığı oldu. Bu da 5.3 milyar TL bütçe açığı doğurdu. 2013 Temmuz ayındaki 7.2 milyon TL faiz dışı fazla, 2014 Temmuz ayında 877 milyon TL de faiz dışı açık olmuştu. Maliye ve SGK'nın "haciz yapılmasın" duyurusu da bunu etkileyen unsur olmuştu. Şimdi borcu olanlar ödemelerini Ekim ayına kadar bekletecek.

TORBA YASA'YA İPTAL TEHLİKESİ Mİ?

Son günlerde Torba Yasa'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması konusu tartışılıyor. Okurlarımızın bir kısmı "Torba Yasa uygulaması Ekim ayında başlayamadan, yasa iptal mi olacak?" diye soruyorlar.

Hemen belirtelim, Torba Yasa'nın tamamının iptali diye bir durum söz konusu değil. Ancak, başvuru halinde bazı maddeleri, özellikle "af" niteliğindeki maddeleri iptal edilebilir. Nedenine gelince, "af" getiren düzenlemelerin "nitelikli çoğunluk" ile yani üye tam sayısının 3/5'inin (330) oyları ile kabul edilmesi gerekirdi. Torba Yasa 231 oy ile kabul edildiği için başvuru halinde "af" getirilen düzenlemeler iptal edilebilir.

Anayasa Mahkemesi'nin bazı özelleştirmelerle ilgili daha önce verdiği iptal kararlarının uygulanmasını engelleyen Torba Yasa hükmü için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu. Ayrıca internet özgürlüğünü engellediği belirtilen düzenlemenin iptali için de başvuruda bulunuldu. Önümüzdeki günlerde, birkaç maddenin daha iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması bekleniliyor.

 

Torba Yasa'da Bağ-Kur'a borcu olan ve sayısı 1.3 milyonu bulan esnaf, sanatkar, tüccar, şirket ortağı gibi kişilere sağlanacak olan "borç dondurma" unutuldu.

En son 1 Mayıs 2008 tarihine kadar olan dönem için bir düzenleme yapılmış ve 5 yılda prim borcu olanların borçları dondurulmuştu. Bununla, borcun ait olduğu döneme ait sigortalılık süresi, hizmetten sayılmıyor, prim borçları da takip edilmiyordu.

Torba Yasa'da 1 Mayıs 2008 sonrasına ait "borç dondurma" düzenlemesi yer almadı. Buna göre, borcu olan Bağ-Kur sigortalıları, sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyorlar. Bunlar borçlarını yapılandırdıkları takdirde sağlık hizmeti alabilecekler.

BELEDİYELERE 72 AY VADE

Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliği özelliğini taşıyan kuruluşlara da azami 36 taksitte 72 aya kadar vade tanınıyor.

Torba Yasa'da neredeyse herkesi ilgilendiren çok önemli avantajlar var. O nedenle, yazı dizimizi dikkatle takip ederek, olayın ayrıntılarını ve farkında olmadığınız bazı avantajları öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ekonomi