Dünyanın en ilginç minaresi

Dünyanın en ilginç minaresi
Rize ilginç yapıları, camileri, apartmanlarının yanı son dönemde ilginç minarelerini de ekledi. Rize’nin İkizdere ilçesi Karzava Yaylası’nda bulunan minare özelliği ile dünyada belki de tek olma özelliği taşıyor.

İkizdere İlçesi Meşe Köyü’nün yaylası olan Karzava Yaylası’nda bulunan cami minaresi özelliği itibari ile Türkiye’nin ve dünyanın en ilginç minaresi. 2 bin 100 rakımlı yaylada bunun 7 metre yüksekliğindeki minare çığ riskine karşı kış aylarında yatırılarak yaz aylarında ise kurulan özel düzenek ile kaldırılıyor. Yaylada bulunan caminin hemen bitişiğinde 7 adet varil birbirine eklenerek yapılan ilginç minare görünümü ile bilindik minareleri andırırken, teknik özellikleri ile ise eşi benzeri bulunmuyor. Daha önceden yapılan cami minarelerin neredeyse tümü çığ nedeni ile yıkılınca yayla sakinlerinden Fikri Kurt (75) çığdan etkilenmeyen bu minareyi geliştirdi. Varillerin birleştirilmesi ile yapılan minare kurulan ilkel bir teleferik sistemi ve makaralar aracılığı ile tamamen yere yatırılıyor. İstenildiğinde ise teleferik ve makaralar yardımı ile yeniden ayağa dikiliyor.

İLGİNÇ NAMAZ DAVETİ

Yayla köyünün minaresi kadar elektrik olmadığı günler namaz vakitlerini duyurmak için kullanılan yöntem ile de dikkat çekiyor. Yayla köyünde yaklaşık bir asırdır elektrikler kesildiği zaman namaz büyük bir deniz taşı üflenerek çıkan ses ile namaz vakitleri yayla sakinlerine bildiriliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Muhammet Kan, “Zaman zaman burada elektrikler kesilebiliyor. Böyle günlerde yayla sakinlerinin tümü ezanı duymayabiliyor. Yaylamıza elektrik 1978 yılında geldi. Ondan önce ezan vakitlerini bildirmek için bu taşa üflenirdi. Şimdi ise elektrikler kesildiği günlerde kullanılıyor” dedi.

KIŞIN İNDİRİP YAZIN KALDIRIYORLAR

İlginç minare ile ilgili açıklama yapan yayla sakinlerinden Muhammet Kan, “Yaylamız 2 bin 100 rakımdadır. Sert geçen kış şartlarından dolayı burada yaz mevsiminde sadece 4 ay kalabiliyoruz. Camimiz çığ bölgesindedir. Olası çığlardan zarar görmemesi için yaylanın ileri gelenleri minare ile ilgili böyle bir çözüm buldu” diye konuştu.

Meşe Köyü Muhtarı Ahmet Tuğcu ise yaptığı açıklamada, “Kışın çığ riski bulunduğu için minareyi indiriyoruz. Karlar eridiğinde ise kaldırıyoruz. Eğer kış aylarında minareyi yatırmazsak çığ büyük bir ihtimal ile bunu kırar. Bir çok evimizi çığ aldı. Bu riskten dolayı bu sistemi kullanıyoruz” derken, sistemin mimarı olan Fikri Kurt ise yaptığı açıklamada, “7 tane varili birbirine ekleyerek boyadık. Işıklandırmasını yaptık. Fevkalade güzel bir minare oldu. Teleferik yardımı ile indirip kaldırıyoruz. 10. aylarda yayladan ayrılırken minareyi yatırıyoruz. 5. aylarda kışın bitmesi ile yaylaya gelerek minareyi ayağa kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

20140423aw069932_01.jpg

GÖKTÜRK FIRAT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel