Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün

Dövme yaptırmadan önce bir kez daha düşünün
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Karakuzu, hijyenik şartlarda çalışılmayan yerlerdeki dövme uygulamalarının iğnelerle deri bütünlüğünü bozarken, ciltte bir takım sağlık so

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan dövme günümüzde de ilgi gören, meraklısı giderek artan bir akım olmaya devam ediyor. Mitolojik tanrılara bağlılığı vurgulamak, onlara şirin gözükmek için başlayan bu akım günümüzde geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde uygulanıyor. Özellikle kıyı şeridinde ve yaz mevsiminde dövme yaptırılmasında artış gözlemlendiği belirtilirken dövmeyi uygulayanların da uygulatanların da sağlık açısından bir takım taramalardan geçmesi uzmanlar tarafından önemle vurgulanıyor.

HEPATİT-B, HEPATİT-C HATTA AİDS VİRÜSÜ BULAŞABİLİR
Geçici dövmelerin bir ay içinde kaybolduğunu, sağlık açısından ciddiye alınabilecek bir sorun olmamakla beraber alerjik bir takım sorunlar yaşanabildiğini kaydeden Prof. Dr. Ali Karakuzu, seçilen merkezlerin hijyen koşullarının önemli olduğunu belirterek, ”İğneler, dövme malzemeleri tekrar tekrar kullanılırsa diğer kullanıcılara oldukça ciddi viral enfeksiyonlar bulaşabilir. Bunlar Hepatit-B, Hepatit-C hatta AİDS virüsü bile olabilir. Uygulayıcılar sertifikalı olsalar bile belli aralıklarla mutlaka Hepatit taramasından geçmeliler. Sertifikalı bu işin eğitimini almış, deneyimli, steril mekanları tercih edin. Dövme malzemelerini mutlaka araştırın. Vücudunuza girecek ve ömür boyu onunla yaşayacağınız kimyasalların farkında olun” dedi.

“BOYANIN ZARARINI KİMSE KESTİREMİYOR”
Prof. Dr. Karakuzu, dövmede kullanılan Azo boyalarının kozmetik ürünlerde kullanımına onay verilmiş olmasına rağmen deriye enjekte edilmesinin uygunluğunun günümüzde hala tartışıldığını söyledi. Karakuzu, “Bu boyaların esas üretilme amaçları kozmetikten ziyade tekstilde kullanım ve araba boyaları için üretilmişti. Dolayısıyla deriye enjekte edilen bu kimyasal maddeler bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki kan ve ya lenf yoluyla organizmaya dağılabiliyor. Bu kimyasalların insanlarda ne gibi zararlar oluşturduğu ile ilgili çok sağlıklı bir araştırma da yok. Dolayısıyla ilerde sağlık sorunu oluşturmayacağını kimse garanti edemez” diye konuştu.

“BENİNİZİN ÜZERİNE DÖVME YAPTIRMAYIN”
Konik hastalığı, sedef hastalığı olanlar ile bir takım deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermediklerini kaydeden Prof. Dr. Karakuzu, vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da tasvip etmediklerini belirtti. Bende oluşabilecek herhangi bir değişikliğin dövme kapattığı için takibi yapılamadığını belirten Karakuzu, bunun da önemli sorunlara sebebiyet verebileceğine işaret etti.

“DÖVME TAM OLARAK SİLİNEMİYOR”
Karakuzu, dövme sildirme işleminin yaptırmaktan daha zor olduğunu belirtirken sildirme işleminden sonra deride bir takım kalıcı izler oluştuğunu anlattı. Karakuzu şöyle devam etti: ”Yaptırmak zor, sildirmek daha zor. Örneğin 100 TL’ye yaptırdığınız dövmeyi birkaç bin liraya sildiremiyorsunuz. Sildirseniz bile bir takım kalıcı izlerden kurtulamıyorsunuz. Sildirme uygulanan bölgede cilt renginde açılma, koyulaşma, kötü yara iyileşmesi sonucu meydana gelen sıkar dokusu oluşmaktadır. Ne kadar zorlayıcı tedavilerde uygulasanız uygulayın izler yok edilemeyebiliyor. Ciltte de nahoş bir görüntü ortaya çıkıyor.”

LAZER İLE SİLDİRME İŞLEMİNDE KANSER UYARISI
Sildirme işleminde kullanılan lazerin dövmede bulunan boya ile buluşunca kanserojen özelliği taşıyan yapılar ortaya çıkabildiği uyarısında da bulunan Karakuzu şöyle konuştu: “Bu alan güneşe maruz kalınca, ki güneş de bir ultraviyole ışınıdır. Güneşe maruz kalınan dövmedeki kimyasallardan kanserojik partiküllerin organizmaya dağılabileceği ilerde bir takım kanserlere yol açabileceği ile ilgili bilimsel şüpheler var. Bunun dışında sildirme işlemi ağrılı, yaraların oluşabildiği zor bir süreç. Tek renkli lezyonlarda tedavi biraz daha kolay ama biz dermatologlar olarak dövmeyi kimseye önermiyoruz.”
 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Güncel