Dosya Masrafını icrayla aldı

Dosya Masrafını icrayla aldı
Samsun’da bir kişi çektiği konut kredisinde kendisinden alınan 3 bin 134 TL dosya masrafını 2 yıllık hukuk mücadelesi sonucu icra yoluyla bankadan tahsil etti

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan 43 yaşındaki Fatih Şıhman, konut kredisi çektiği bankanın aldığı dosya masrafının haksız olduğunu düşünerek Tüketici Hakları Mahkemesi’ne dava açtı. Müracaat sonucu mahkeme bankayı haksız buldu. Mağdur memur Şıhman, karar sonrası ödeme yapmakta direnen bankayı icraya verdi ve bugün icra memurlarıyla birlikte gittiği bankadan dosya masrafını icra yoluyla geri aldı.

Fatih Şıhman, 2007 yılında özel bir bankadan 65 bin TL konut kredisi çekti. Banka, Şıhman’dan toplam 3 bin 134 TL 14 kuruş dosya masrafı tahsil etti. Bankanın aldığı dosya masrafının haksız olduğunu düşünen Şıhman, 2012 yılında Tüketici Hakları Mahkemesi’ne müracaat etti. Mahkeme, müracaatı inceledi ve 2014 yılında Şıhman’ı haklı buldu.

Mahkeme kararının ardından bankadan parayı tahsil etmekte zorlanan Fatih Şıhman, bankayı icraya verdi. İcra memuru ile bankaya giden Şıhman, kendisine ödenmesi gereken 3 bin 134 TL 14 kuruşluk parası hesabına aktarttı.

Kararı değerlendiren Fatih Şıhman, “2007 yılında bir bankadan ev kredisi çekmiştim. Daha sonra krediyi kapatmak istediğimde bankadan dekontları istedim. Dekontları aldığımda benden yasal gerekçeleri açıklanmayan kesintiler yapıldı. Bu kesintilerden sonra 2009 yılında ben krediyi kapattım ve başka bankaya devrettim. Ardından Tüketici Hakları Mahkemesi’ne gidip dava açtım. Bankaya kendilerine dava açacağımı söyledim ve evrakları istediğimde bana gerekli evrakları vermediler. Ben de kredi alırken almış olduğum evrakları ve bazı fotokopileri Tüketici Hakları Mahkemesi’ne 2012 yılında sunarak davayı açtım. 2 yıl uğraştıktan sonra davayı kazandım. Davayı kazandıktan sonra kendilerine tebligat yapılmalarına rağmen kendilerine tebligat ulaşmadığını ve parayı ödeyemeyeceklerini söylediler. Ben de kendilerine parayı icra yoluyla tahsil edeceğimi söyledim. Bugün de icra memurları ile gelip haciz yaptık ve para hesabımıza yatırıldı. 2007 yılında 65 bin TL kredi çekmiştim. Hesabıma 3 bin 134 TL 14 kuruş yatırıldı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel