Cevat Öncü’den Batı Çevre Yolu Eleştirisi

Cevat Öncü’den Batı Çevre Yolu Eleştirisi
CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, 19 Mayıs ilçesi Dereköy Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, Doğu ve Batı Çevre Yolu projelerine değinerek, “Samsun'da transit trafiğin yüzde 80’i doğu tarafına yani Ordu istikametine yüzde 20’si de Sinop istikametine devam ediyor. Ama gel gelelim Büyükşehir Belediyesi Doğu Çevre Yolunun haritasını bile önüne koymuyor. Batı Çevre Yolu yapılmaya başlandı. Yüzde 20 ihtiyaç burada, yüzde 80 ihtiyaç orada. Burada bir yanlışlık var. Çünkü bu tarafta rant yüksek. Bu tarafta birileri 200 dönüm, 300 dönüm, 500 dönüm yer almış” dedi.

CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, 19 Mayıs ilçesi Dereköy Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Mahalle sakinleriyle buluşmasında sorunları dinleyen ve projelerini anlatan Cevat Öncü, “Bir siyasi iş gibi görünse de, benim nazarımda belediye başkanlıkları, eski deyimiyle şehremini, şehrin emin insanıdır. Bir makam gibi görünse de buralar hizmet yerleridir. Seçildiğimiz anda siyasi ceketi kapıda bırakıp, herkesi kucaklayan, herkesin ‘Belediye Başkanı’ olan, işini yapana sahip çıkan, toplumla barışık, ulaşılabilir ve çözüm odaklı bir başkan olacağımın sözünü veriyorum” dedi.

Belediye Başkanlığı döneminde ulaşılabilir olacağını vurgulayan Cevat Öncü, “Ne bir muhtarımız ne de mahalle temsilcimiz veya insanımız hizmet almak için günlerce belediye kapılarında koşmayacak. Belediye yapması gereken hizmetleri tespit ederek belirli bir plan ve program dahilinde halkın hizmetine sunacak. Demiyorum ki şimdi hiçbir şey yapılmıyor. Gayet tabii ki yapılıyor ama sıkıntılı bir süreç yönetiliyor. Muhtarlar 2 kamyon mıcır için, bir kamyon parke için, 2 kamyon kum için belediyenin kapılarında dolanıyor. Bunda bir yanlışlık var. Belediye hizmet yeriyse, belediye halkına ayrım yapmadan bazı yerlere öncelik vermeden Samsun'un ve Samsunlunun problemleriyle ilgilenmek durumunda” diye konuştu.

Görüşüne veya hayat tarzına karışmadan sosyal bir belediyecilik anlayışıyla Samsun’u yöneteceklerini dile getiren Cevat Öncü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şunu net bir şekilde söylüyorum. Bizim belediyecilik anlayışımızda, bir proje geliştirilecekse bunu proje olarak halkın önüne sunmadan yapmayacağız. Şüphesiz hepimizin ayrı ayrı fikirleri ve düşünceleri olacak. Hepimiz aynı şeyi düşünemeyebiliriz. Aynı noktada buluşamayabiliriz ama genel talepler doğrultusunda belediyenin teknik personeliyle de tartışarak ‘biz bunu böyle istiyoruz’dançok, halkın ihtiyacı ve talebi, meslek gruplarının menfaati hangi doğrultudaysa bu şekilde yaklaşacağız.”

ULAŞIM KONUSUNA DEĞİNDİ

Ulaşım konusuna da değinen CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü, “Trafikten hangimiz şikayetçi değiliz? Samsun'a önemli bir miktarda para harcanarak,kablolar döşenerek, akıllı kent sistemi veya akıllı trafik sistemi denilen bir uygulama yapıldı. İyi niyetle yapıldı. İşe yaradığı yerler de var. Ama asıl kangren olan yerlerde işin içinden çıkılamaz hale getirdi. Biz bu ulaşım meselesini yeniden ele alıp Samsun'un ihtiyacını öncelikli duruma getireceğiz. Samsun'da transit trafiğin yüzde 80’i doğu tarafına yani Ordu istikametine yüzde 20’si de Sinop istikametine devam ediyor. Ama gel gelelim Büyükşehir Belediyesi Doğu Çevre Yolunun haritasını bile önüne koymuyor. Batı Çevre Yolu yapılmaya başlandı. Yüzde 20 ihtiyaç burada, yüzde 80 ihtiyaç orada. Burada bir yanlışlık var. Çünkü bu tarafta rant yüksek. Bu tarafta birileri 200 dönüm, 300 dönüm, 500 dönüm yer almış.O taraf zor,viyadük lazım, köprü lazım, şu lazım, bu lazım. Ama bu kentin ihtiyacı hangisi? ‘O Belediye Evleri’ndeki üst geçitleri yaparak trafiği çözemeyeceksiniz’ diye bas bas bağırdık. Biz mühendis odaları olarak yatırıma karşı değiliz. Ama bu sorunu çözdü mü çözmedi. Bir üst geçit daha yaptınız, olmadı. Bir daha yaptınız, yine olmadı” ifadelerini kullandı.

bo5a1596.jpg

bo5a1530.jpg

bo5a1503.jpg

Kaynak:Emine Temiz Yılmaz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Siyaset