Büyükşehir, Sahaya İniyor

Büyükşehir, Sahaya İniyor
30 Mart Yerel Yönetimler Seçimi'nin ardından Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle ilçeleri aya kaldıracak süreç start aldı

Yeni yasayla birlikte tüm büyükşehir belediyeleri gibi Samsun Büyükşehir Belediyesi de ilçeleri ve mahalleye dönüşen köylerin sorunlarını çözmek, eksikliklerini gidermek ve gelişmelerini sağlamak için çalışmalarına başladı.  Belediyenin ilgili birimleri, ekonomik, turistik, kültürel ve tarımsal açıdan 17 ilçeyi tüm yönleriyle tek tek inceleyerek etüt etti. Yol, su, kanalizasyon gibi alt yapı sorunlarının yanı sıra ilçelerin vizyonunu değiştirip kalkınmalarına katkı sağlayacak yatırımları tespit eden belediyenin ilgili birimleri, şimdilerde ise söz konusu projeler üzerinde yoğun mesai harcıyor.

 

    Seçim kampanyası sırasında ve öncesinde ilçeleri ve köyleri ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde milli mücadelenin başlangıcının 100. yıl dönümü olan 2019'a dönük vizyon projelerini anlatmıştı. Bu amaçla ilçelerin vizyonunu geliştirip değiştirecek çok sayıda projeye imza atacaklarını, bunlarla ilgili hazırlıklara başladıklarını açıklayan Başkan Yılmaz, köylerdeki ekonomik hayatın bitme noktasında gelmesinden duyduğu endişeyi de dile getirmişti. Başkan Yılmaz, seçimin ardından köylerde geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık gibi birçok kategoride yapılacak kamu yatırımları ve destekleriyle rençberliğin yeniden canlandırılmasına dönük önemli adımlar atacaklarını da kaydetmişti.

 

                                   YILMAZ, “EKİPLERİMİZ SAHAYA İNİYOR”

 Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın  talimatıyla harekete geçen Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı gibi icracı birimlere bağlı ekipler, ilçe ve mahallelerindeki tüm sorunlarla ilgili detaylı araştırma yapıp, projeler hazırladı. Birimlerde görevli ekipler, projeler üzerinde hummalı bir çalışma yürütürken, ilerleyen günlerde hazırlanan projelerle ilgili sürecin başlaması bekleniyor.

 

     Samsun'un 2019 yılı hedefleri kapsamında ilçelerde yapacakları yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, proje yatırımlarıyla ilgili ilçelerde yoğun bir çalışma dönemine girileceğini söyledi. Alt yapı sorunlarının bir daha konuşulmamak üzere çözümüne yönelik plan ve programların hazırlanmakta olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "İlçelerimizdeki seçim kampanyamızda vatandaşlarımıza söz verdiğimiz ve  mutlaka hayata geçireceğimiz hizmetlerden söz etmiştik. Bunun yanında ilçelerimizi daha güzel, yaşanabilir ve konforlu hale dönüştürmeye yönelik plan, proje ve projeksiyonları anlatmıştık. Seçim artık geride kaldı. Şimdi iş yapma ve halkımıza söz verdiğimiz sözleri yerine getirme, projelerimizi hayata geçirme zamanıdır. Ekiplerimiz, ilçelerimizi kalkındıracak, geliştirecek, vizyon kazandıracak yatırımlarla ilgili çalışmalarını yürütüyor. İlçe ilçe yapacağımız projeler hazır. Şuan ayrıntılar üzerinde çalışılıyor. Bunların kısa zaman zarfında tamamlanmasıyla tüm Samsun'u şantiyeye çevirecek projelerin temellerini atacağız inşallah." dedi.

 

                              GENÇLERİMİZİ GERİ DÖNDÜRMEK İSTİYORUZ

  30 ay içinde köylerde grup yolu, su ve kanalizasyon problemlerinin tarihe karışacağının altını çizen Başkan Yılmaz, "Söz verdiğimiz gibi bu alt yapı yatırımlarını 2-2.5 yıl içinde bir daha konuşulmamak üzere yapıp tamamlayacağız. Artık asfalt yolu, temiz içme suyu, kanalizasyonu olmayan hiç bir ilçe ve köy kalmayacak. Ayrıca düzenli depolama sahalarıyla çöp problemini de ortadan kaldıracağız. Yine köy ekonomilerini canlandırmaya ve geliştirmeye yönelik yapacağımız çalışmalara ve vereceğimiz desteklerden bahsetmiştik. Köylerimizde başta tarım ve hayvancılık olmak üzere buralarda yaşayan vatandaşlarımızın kendi geçimlerini sağlama adına yapabilecekleri ne varsa bunları destekleyecek, bilimsel çalışmalarla katkı sağlayacağız. Hatta elimizi taşın altına koyup kamu yatırımları yapacağız. Organik tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişimi için katkı verilecek ve danışmanlar vasıtasıyla bölge halkını bilinçlendireceğiz. Köylerdeki güzelim hayatını, ekonomik getirileri bırakıp şehirde asgari ücretle çalışma arzusuna dönük gençlerdeki yaygın kültürü yatırım ve desteklerimizle tersine çevirmek istiyoruz. Bu idealle ilgili görüşmelere başladık. Köylerimizle ilgili alt yapı ve rençberliğin geliştirilmesi meselesine büyük önem veriyoruz. İlerleyen süre içinde kaydettiğimiz gelişmelerle ilgili halkımızı bilgilendireceğiz. Bunun yanında ilçelerimizde turizm yatırımlarına da ayrı bir önem vereceğiz." ifadelerini kullandı. 

     Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin proje ve alt yapı yatırımlarından sorumlu ilgili birimlerden alınan bilgilere göre ilçelerin vizyonunu değiştirip kalkınmalarını sağlayacak ve Samsun'un 2019 yılı hedefleri kapsamında 17 ilçede hayata geçirilmesi planlanan bazı projeler ise şunlar;

AYVACIK

   Uğurlu Deresi ağzında turistik balıkçılık, kamping ve piknik alanları oluşturulacak. Suat Uğurlu Baraj Gölü içindeki adaya gezinti teknesi alınarak turizme açılacak.  Kongre turizmi için yıldızlı otel yapılacak. Eynel köprüsü ile Koç Yurdu köyü arasında turizm amaçlı bir yol inşa edilerek bölgenin turizm potansiyeli artırılacak. Yeşilırmak Kadınca kanalı üzerinde yumuşak rafting parkurları oluşturularak su sporları turizmi geliştirilecek. Çamlıkale Yaylası'nda kır kahveleri ve yöresel ürün satış reyonları kurulacak. Baraj göllerinde resreasyon çalışmaları yapılarak gezinti iskeleleri, balık restoranları, kır kahveleri ve sosyal donatılar tesis edilecek.

ÇARŞAMBA

    Çarşamba kent girişinin estetiğine kavuşturulması ve bölgenin ahşap, mimari özelliklerini ortaya çıkartma amacıyla restorasyon projeleri hazırlanacak. Çarşamba turizm alanı mevzi imar planları hazırlanacak. Yeşilırmak Köprüsü'nden denize doğru 16 kilometrelik mesafede 300 metre uzunluğunda bir köprü yapılarak her iki yakada bulunan köylerin irtibatları sağlanacak, bölgenin kültürel ve sosyo ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak. Kırsalında ekolojik tarım ve turizmin örgütlü bir biçimde yapılabilmesi için alt yapı oluşturulacak. Kabaceviz Şelalesi'nde kır kahvesi ve Bungalov tipi konaklama yerleri yapılarak sahil otelleri ile entegre edilecek. Abdal deresi üzerinde rafting turizmine uygun tesisler oluşturularak sahil otelleri ile entegre edilecek. Çakmak Gölü kıyısında kır kahvesi ve yerel ürünler satış reyonları yapılacak. Fırın kültürünü yaşatmak için uygun köyler belirlenerek, taş fırınlar yapılacak. Gülören, Aşağı Musalla, Kılavuzlu köyleri ve Asarcık ilçe yolu standart hale getirilerek, iki ilçenin ticari ve sosyal ekonomik hayatına katkı sağlanacak. Abdal ırmağı üzerinden Porsuk köyü bağlantısını sağlamak amacıyla 50 metre uzunluğunda araç trafiğine açık bir köprü yapılacak.  Çarşamba mevcut çöp istasyonu sahasına sızıntı suyu arıtma tesisi kurulacak, saha modernize edilerek metan gazından elektrik enerjisi elde edilecek.

SALIPAZARI

   Çağlayan Şelalesinin yükseklik ölçümü gerçekleştirilerek çevre düzenlemesi ve köprü korkulukları yapılacak. Turizm hareketi etkinleştirilecek. Konak Ören Yaylası'nda master önermelerine uygun olarak kafe, lokanta ve kırsal satış birimleri oluşturulacak. Çiçek, böğürtlen ve franbuaz yetiştiriciliği desteklenecek ve ilçe ekonomisine katkı sağlanacak.

TERME

   Tarımsal ürünlerin standartlarının yükseltilmesi, uluslararası pazarlarda tanıtılması için teknik destek sağlanacak. Minibüs, kamyonet ve traktörler için toplu alım satım galerileri oluşturulacak.  İlçenin çevresel korunmasını sağlamak üzere biyolojik atık su arıtma tesisi yapılacak. İç turizmi canlandırma ve Terme halkının sportif çeşitliliğini artırmak için trankig ve atlı spor tesisleri yapılacak. 19 Mayıs Üniversitesi işbirliği ile Gölyazı Kuş Cenneti'ndeki kuş türleri araştırılacak. Dünya'da nadir bulunan kuş türleri varsa bunlar belirlenecek ve bu türler, Terme'nin tanıtılmasında kullanılacak. Çamlık sahili Doğu-Batı istikametine doğru düzenlenerek bölge halkının hizmetine sunulacak. Simenit Gölü çevre düzenlemesi yapılarak dinlence alanı haline getirilecek ve turizmin hizmetine sunulacak.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çarşamba Haber