Bu Spor Salonu Onlara 'Özel'

Bu Spor Salonu Onlara Özel
Otizm, zihinsel engellilik, down sendromu gibi tanılara sahip özel gereksinimli çocuklar için Türkiye'nin ilk spor salonunu hizmete girdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:

"Özel sporcularımıza ve engelleri birlikte aşacağımız çocuklarımız için de önemli işlere imza atıyoruz. Bu konudaki hassasiyetimiz en üst noktada. "

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, ülke genelinde sürdürdüğü spor ve gençlik yatırımlarının yanı sıra özel sporculara yönelik tesisleşme hamlesi ve projeler kapsamında Türkiye'de bu alanda bir ilk olma özelliğini taşıyan spor tesisini hayata geçirdi. Bakanlığın koordinesinde PG Sport'un girişimleriyle İstanbul'da hayata geçirilen özel sporculara yönelik spor tesisi, otizm, zihinsel engellilik, down sendromu gibi tanılara sahip özel gereksinimli çocuklara kapılarını açtı.

 

Türkiye'de Bir İlk...

Bakanlık, özellikle olimpiyat düzeyinde sporcuları yetiştirebilmek adına alt yapı çalışmalarına çok ciddi bir kaynak ayırırken, bu tesislerde spor yapacak amatör, profesyonel, milli, paralimpik sporcular için de çok sayıda projeyi hayata geçiriyor. İstanbul'da kapılarını açan bu önemli tesis de paralimpik branşlarda da hedeflenen olimpik başarılar için özel çocuklar sporla tanıştırıyor. Türkiye'nin özel sporculara yönelik ilk spor tesisinde, bu hedef doğrultusunda özel sporcular için çeşitli programlar uygulanarak bu alanda güzel sonuçları getirebilecek bir spor geleceğinin temelleri atılıyor.

 

Olimpik Branş Eğitimleri

Uzun süren bir hazırlık sürecinin ardından hizmete açılan tesiste, ilk olarak özel çocukların kazanması gereken motorik özellikler, atma tutma becerileri, çabukluk, çeviklik, denge, koordinasyon gibi alanlara yönelik eğitimler veriliyor. Daha sonra ise masa tenisi, yüzme ve bisiklet gibi olimpik sporlar çocuklarla tanıştırılarak, gelecek dönemlerde ciddi başarılara imza atabilecek sporcuların yetiştirilmesi amaçlanıyor.

 

"Hassasiyetimiz En Üst Noktada"

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 7 bölgesi, 81 ilinde spor ve gençlik üzerine yatırımlara imza attıklarını belirterek, bu yatırımların Türkiye'nin sportif geleceğinde ve sporla yetişecek sağlıklı nesillerde büyük roller üstleneceğini dile getirdi.

Bakanlık olarak sadece bir takım alt yapı yatırımları yapıp, kenara çekilen bir yapıda olmadıklarını ve olmayacaklarını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

 "Bu tesisleri içerisini dolduracak çocuklarımız, gençlerimiz, sporcularımız için de her türlü desteği veriyoruz. Özel sporcularımıza ve engelleri birlikte aşacağımız çocuklarımız için de önemli işlere imza atıyoruz. Bu konudaki hassasiyetimiz en üst noktada. Bakanlığımızın koordinesinde ve desteğinde İstanbul'da hizmete giren bu tesisin özel sporcularımız için de engelleri sporla geride bırakan gençlerimizin için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, burada sporla tanışacak kardeşlerimizin sosyal hayata katılımlarının çok da farklı olacağına inancım tam."

bu-spor-salonu-onlara-ozel2.jpg

bu-spor-salonu-onlara-ozel3.jpg

bu-spor-salonu-onlara-ozel4.jpg

bu-spor-salonu-onlara-ozel5.jpg

bu-spor-salonu-onlara-ozel6.jpg

bu-spor-salonu-onlara-ozel7.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel