Beşir Atalay: Bütün her şey bu toplantılarda belli olacak

Beşir Atalay: Bütün her şey bu toplantılarda belli olacak
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'Bütün her şey bu toplantılarda belli olacak' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Bütün her şey bu toplantılarda belli olacak. Şuanda verilmiş bir karar yok. Kongre tarihi ile ilgili bir karar yok. Bu sürecin bundan sonrası ile ilgili bir karar yok. Bugünkü ilk toplantıda genel bir tablo ortaya çıkar” dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partinin yönetim organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nu (MKYK) toplayacak. MKYK toplasına katılmak üzere Ak Parti Genel Merkezine gelen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Atalay, cumhurbaşkanlığı seçimleri millet için hayırlı olması dileğinde bulunarak, “MKYK toplantımız var. Bundan sonrasıyla ilgili değerlendirmelerimiz olacak. Genel Başkanımızı, Cumhurbaşkanı olarak seçtik. Allah hayırlı etsin kendisi ve ailesi için. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlısı olsun. Biz çok gururlu ve onurluyuz” diye konuştu.

“LİDERİMİZİ DEVLETİN TEPESİ OLAN CUMHURBAŞKANLIĞINA GÖNDERDİK”

Sorun, mesele ve politikaları ortak akılla yürüttüklerini ifade eden Atalay, şunları söyledi:
“Liderimizi devletin tepesi olan cumhurbaşkanlığına gönderdik. Partimizde yeni Genel Başkanımız belirlenecek. Yeni hükümet kurulacak. Bu çalışmalar içinde önümüzde zaman var. Partimizin en üstü MKYK bugün toplanacak. Ak Parti daima ortak akıl partisi olmuştur. Bütün sorun ve meselelerimizi, politikalarımızı ortak akılla yürütürüz. Bizim bu platform ve karar mekanizmalarımızla her şey çok açık konuşulur. Bugününe kadar a öyle olmuştur. Bir karar çıkar orada biz hepimiz düşüncemizi söyleriz. Bir karar çıktıktan sonrada hepimiz o kadar etrafında bütünleşiriz. Partimiz güçlü şekilde gidecektir.”

“BÜTÜN HER ŞEY BU TOPLANTILARDA BELLİ OLACAK”

Başbakan Yardımcısı Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün belki bir başlama olacak ya da önümüzdeki günlerde istişare ve değerlendirmelerimiz devam edecek. Hayırlı bir karar çıkacak ve partimiz yine güçlü bir parti ve hükümet olarak yoluna devam edecek. Bütün her şey bu toplantılarda belli olacak. Şuanda verilmiş bir karar yok. Kongre tarihi ile ilgili bir karar yok. Bu sürecin bundan sonrası ile ilgili bir karar yok. Bugünkü ilk toplantıda genel bir tablo ortaya çıkar.”
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya çıkan anketler ve sonuçları değerlendiren Atalay, şunları aktardı:
“Partimizin kamuoyu yoklamaları kendi alanımdır. Bizim beklediğimiz 52-55 arası bir banttı. Araştırmalar daima içinde yüzde 1-2’lik bir risk taşır. Tahminler belirtilirken de öyledir. Bütün bunlar analiz edilir ama seçime katılma oranları ve benzer faktörler belirleyicidir. Bu uzun analizlere ben girmeyeyim. Araştırmaların ve tahminlerin sonuçları tutarlıdır. Diğer adaylar içinde bu geçerlidir. Araştırma sektörü kurumlaştı. Doğrusu başarılı bir tred çiziyorlar. Çok abartılı farklar yok birbirleri arasında. MKYK toplantılarımızda bütün bunların analizi yapılacak. Değerlendirmelerimizde olacaktır. Hayırlı olsun.”

Cumhurbaşkanı seçiminde milletin büyük bir başarı ortaya koyduğunu belirten Atalay, “İyi bir seçim kampanyası yürüdü. Demokrasi açısından sevinilecek şeylerdir. Sevinmeyecek bir görüntü ben görmüyorum. Ülkenin her köşesine gittik” dedi.

“YSK’nın kesin sonuçlarının açıklamasından sonraki süreçte Başbakan Erdoğan’ın” durumunun ne olacağı sorulması üzerine Atalay, şöyle cevap verdi:

“Bunlar hukuki konular, İlgili hukukçularımız bunları çalışıyorlar. Hukuki olan neyse o uygulanır.”
ABD’nin yapmış olduğu Türkmenlerin silahlandırılması konusunda açıklama yapan Atalay, “Orayı hassasiyetle takip ediyoruz. Önemli toplantı ve değerlendirmelerimiz oluyor. İlgili kurumlarımız hassasiyet içerisinde takip ediyorlar” diye konuştu.

Bir basın mensubunun “IŞİD’in elinde tuttuğu rehinelerin farklı evlerde barındırdığı” yönündeki sorusuna ise Atalay, “İçişleri Bakanlığımız o konuda açıklama yapmıyor. O konuda açıklama yapmaya Dışişleri Bakanlığı bilgilendiriyor. Onu takip etmek lazım” ifadesini kullandı.  

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir