BAŞKAN YILMAZ, ÇAKALLI HAN’DA KAHVALTI VERDİ

BAŞKAN YILMAZ, ÇAKALLI HAN’DA KAHVALTI VERDİ
- SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YUSUF ZİYA YILMAZ: - “SAMSUN’UN KENTSEL DEĞERİ YÜKSELTEBİLECEK NEYİ VARSA DİDİK DİDİK EDEREK 2023’E GİDEN SÜRE İÇERSİNDE ORTAYA ÇIKARMA VE BUNLARI BİRER DEĞER OLARAK GELİŞTİRME İLE TALİMATLANDIK”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un ürün ve değer olabilecek neyi varsa didik didik edip, bunları 2023’e giden süre içersinde ortaya çıkarma ve geliştirme açısından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatlandıklarını söyledi. 
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 800 yıllık tarihi Çakallı Han’da ilk kahvaltısını işadamlarına verdi. Kahvaltıya Kavak Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Ayyıldız ve iş adamları katıldı.
Kahvaltı sonrası konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tarihi Çakallı Han, Samsun-Ankara yolundan gözükmüyor. Yoldan gözükmesini ve buraya erişimi kolaylaştırmak üzere hanın arkasından bir yol koridoru bağlantısını gerçekleştireceğiz ve o bağlantının üzerini aydınlatarak burayı çok daha iyi algılanabilir ve görülebilir bir projeyi yaptık. O projenin de adım adım takibini yapıyoruz. Burası haftanın 7 günü sabah saat 08.00’den akşam saat 22.00’ye kadar açık olacak ve melemen, gözleme ve kahvaltı verilecek. Ama biz burayı bir melemen lokantası haline dönüştürmekten uzak duracağız. Burayı bir takım kültür, sanat hizmetlerinde toplantılarda, konferanslarda kullanmayı düşünüyoruz. Bu amaçla da planlamalarımız var” dedi.
Samsun’un kentsel değeri ne varsa didik didik araştırıp çıkarma talimatı aldıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Samsun’un ürün olabilecek, değer olabilecek, açığa çıkarttırılıp kentsel değeri yükseltebilecek neyi varsa didik didik edeceğiz. Gerek yer altında gerek yer üstünde gerekse doğasında, insanında, kabiliyetinde, tarihinde, sanatında, kültüründe, eğitiminde ne varsa bunları 2023’e giden süre içersinde ortaya çıkarma ve bunları birer değer olarak geliştirme ile talimatlandık. Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız sadece alışılmış formatlarının dışında 2023 yılının temel vizyonu olan 500 milyar dolarlık ihracat sürecine doğru giderken sanata, kültüre, kentsel yaşama, standardı yüksek bir tarihsel, sanatsal ve kültürel anlayışa da dönük donanımlarımızda neyimiz varsa bunları ortaya çıkartıp bunları ürün haline getirmeye yönelik çalışmalarımız var” diye konuştu.
Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Havza’ya giderken izlediği “Atayolu” üzerinde bulunan 800 yıllık tarihi Çakallı Han, Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılarak Selçuklular zamanından beri Karadeniz ticaret kervan yolunun önemli duraklarından biri olarak kullanılıyordu.

jkl.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Siyaset